Tízből kilenc céget fenyeget ez a támadási módszer
- 24.hu - Tech
- 06 Oct, 2021
- Címkék: #
Kritikus szintre emelkedett a cégek elleni DNS-támadások (Domain Name System) aránya. Az idei adatok szerint már a társaságok 90 százaléka tapasztalt ilyen típusú fenyegetést. Ezek megelőzéséhez olyan védelmi rendszerekre van szükség, amelyek a prevencióra helyezik a hangsúlyt. Ezzel összhangban áll az idei Európai Kiberhónap jelmondata is (?Think before you click”, azaz ?Gondolkodj, mielőtt kattintasz”), ami a felelős internethasználatot szorgalmazza a felhasználók körében ? mutatnak rá a Heimdal Security védelmi megoldásait forgalmazó Maxvalor szakemberei.
Öt éve, a szervezetek 76 százalékát érte DNS-támadás (Domain Name System), ezzel szemben idén már tízből kilenc (90%) vállalkozás tapasztalt ilyen fenyegetést ? hívja fel a figyelmet a biztonsági cég az IDC kutatási anyagaira támaszkodva. Ennek egyik magyarázata a pandémia, amelynek hatására számos munkavállaló távmunkában, sok esetben alacsony hatékonyságú IT-védelem mellett dolgozik.
A növekedés olyan mértékű, hogy a zsarolóvírusok (ransomware) mellett mára ez lett az egyik legnépszerűbb informatikai támadás.
Ezeknek a támadásoknak a lényege a DNS manipulálása. A támadók célja leggyakrabban az, hogy a felhasználót böngészés közben vagy egy levélben található linkre kattintás után egy általuk létrehozott és felügyelt webszerverre irányítsák. Ezáltal lényegében megkerülik a felhasználó védelmi rendszerét, tűzfalát. Ha a gyanútlan alkalmazott egy ilyen oldalra kerül, akkor onnantól kezdve a támadók akár egy rosszindulatú kódot is lefuttathatnak a megtámadott gépen. Ennek segítségével pedig belépési adatokat, dokumentumokat, nagymennyiségű adatbázisokat lophatnak el, illetve a rendszerek leállítását is végrehajthatják. Egy hatékony DNS védelmi megoldás ezzel szemben ilyenkor blokkolja a felhasználó látogatási kérését és a böngészőt egy olyan weboldalra irányítja, amely közli, hogy az általa meglátogatott webhely rosszindulatú.
Egy átlagos felhasználó számára nem egyértelmű, hogy a kapott üzenetben megjelölt oldal veszélytelen vagy olyan felületre vezet, ahonnan azonnal elindul egy rosszindulatú akció. Bármennyire is fontos az ilyen megoldások használata, az alkalmazottak, felhasználók edukációja elengedhetetlen
? hangsúlyozta Gölcz Dénes, a Maxvalor ügyvezető igazgatója.
A Heimdal adatai szerint az országokat vizsgálva az ilyen típusú támadások (rosszindulatú akciók közel 60 százaléka) Kínában a leggyakoribbak, míg az Egyesült Államok a második helyen áll. Ott minden ötödik eset DNS-alapú támadás. Ugyanakkor az európai országokat sem kerülik el a hackerek, ott Hollandia, Németország és Franciaország is szerepel a leginkább támadott államok listáján.
Az elérhető globális adatok szerint valóban egyetlen cég sem lehet teljes biztonságban, hiszen minden szervezetet átlagosan 9,5 DNS-támadás ér évente. Ha ezek célba érnek, akkor a vállalkozások harmadánál sérül a márkanév és szinte azonnal üzleti veszteségeik keletkeznek. Minden negyedik vállalkozás esetében pedig kifejezetten érzékeny adatokat lopnak el a hackerek.
A kár pedig igencsak jelentős. Az eredményes DNS-betörések átlagos költsége egy vállalat számára idén elérte a 806 ezer eurót, ami mintegy 10 százalékos növekedés az elmúlt évi adatokhoz képest. Ebben a kárenyhítés költségétől kezdve, a munkaidőkiesésen át az üzleti károk értéke ? például márkaérték említett csökkenése ? is szerepel.
Dömös Zsuzsanna további cikkei Nem követemSzerzőim Fontos funkciót kapcsol be a Google több millió felhasználónálHatalmas aksival jön a Nokia első táblagépe11 éves lett az InstagramThe post Tízből kilenc céget fenyeget ez a támadási módszer first appeared on 24.hu.