Térkép készül arról, mennyire radioaktív még Csernobil

A Bristoli Egyetem kutatói ukrán szakértők segítségével feltérképezik, mennyire sugárzó Csernobil területe – írja az IFL Science. A kutatók maguk mérik a sugárzási értékeket, de velük tart a Boston Dynamics robotkutyája is. A projekt egyik fő célja az, hogy tovább vizsgálja az autonóm és félig autonóm robotok munkájának értékét magas sugárzású környezetben, és felmérjék az erőmű romjainak területén jelentkező radiológiai veszélyeket.
A robotok oldaláról Spot, a híres robotkutya csatlakozott a projekthez, amelyet sugárzásmérő berendezésekkel szereltek fel. Ami az embereket illeti, az atomerőmű biztonságosabb részeinek nagy részét ők is bejárták, beleértve a 4-es reaktor ma már hírhedt irányítóterét is, ahonnan a katasztrófa kiindult.
Tekintettel arra, hogy a helyszínen továbbra is magas a káros sugárzás, a takarítórobotok alkalmazásának nyilvánvaló előnyei vannak. A technológia azonban egészen a közelmúltig egyszerűen nem volt elérhető. Most, hogy az erőmű leszerelése új szakaszba lépett, a fent említett projekt célja annak bemutatása volt, hogyan lehet a robotokat és az autonóm sugárzástérképező rendszereket felhasználni az erőműn történő utolsó munkkák biztonságos lezárásához.
Nagy Nikoletta további cikkei Nem követemSzerzőim
The post Térkép készül arról, mennyire radioaktív még Csernobil first appeared on 24.hu.