Geomágneses vihar csapott le a Földre
Geomágneses vihar alakult ki hétfőn bolygónknál – írja a Space.com. Az esemény során az északi fényt egészen délről, többek között New York államból is látták.
A szakemberek október 9-én figyeltek meg egy koronakidobódást (CME) a Nap Föld felé néző oldalán, az esemény szele október 11-én érte el bolygónkat. Az elkövetkező években egyre erősödik majd a naptevékenység, hiszen csillagunk 11 éves ciklusa legaktívabb periódusa felé közeledik. A szoláris maximum során a naptevékenység kifejezetten látványos.
Az amerikai Nemzeti Óceán? és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint az esemény G2 kategóriájú, közepes erősségű volt. Egy ilyen geomágneses vihar már befolyásolhatja a műholdakat, illetve megzavarhatja az elektromos hálózatokat.
Az esemény további következménye, hogy a sarki fények a pólusoktól távolabb is láthatóvá válnak, a fényeket ezúttal még New York államból és Edinburghből is megfigyelték.
A NOAA szerint a vihar hatásai keddre enyhültek.
golf was here / Getty ImagesA mostanihoz hasonló napviharok valójában viszonylag gyakoriak, csillagunk rendszeresen tapasztal koronakidobódást. A CME-k során a Nap külső atmoszférájából plazma szabadul fel, amely az égitestet elhagyva mágneses felhővé alakul. Amennyiben a koronakidobódás épp a Föld felé történik, a felhő megzavarhatja bolygónk mágneses terét, napvihart, azaz geomágneses vihart alakítva ki.
The post Geomágneses vihar csapott le a Földre first appeared on 24.hu.