A világgazdaságok 90 százaléka beállt a nettó zéró kibocsátás mögé
Jól indítottunk, az országok vezetői megfelelő ambíciókkal érkeztek, már nem fordulhatunk vissza, a világ összefogott egy nettó zéró kibocsátású jövőért – ezekkel a szavakkal kezdte a sajtótájékoztatóját Alok Sharma, a COP26 elnöke szerdán, az ENSZ klímakonferenciájának pénzügyi megbeszélésekkel foglalkozó napján. A sajtótájékoztató még azelőtt zajlott, hogy bármilyen érdembeli eredmény született volna a klímafinanszírozási megbeszéléseken.
?A világgazdaságok 90 százaléka beállt a nettó zéró kibocsátási célt mögé, ez nagy előrelépés ahhoz képest, hogy amikor az Egyesült Királyság átvette a COP26 szervezését, még csak 30 százalékot fedtünk le? – tette hozzá.
A már elért eredmények közé sorolta az erdőirtás visszafogásáról való megállapodást, a metánemissziók csökkentésére tett vállalást, és azt is, hogy a finanszírozás egy zöldebb, ellenállóbb infrastruktúra felé halad. Megemlítette, hogy ugyan 2021-re nagy valószínűség szerint nem sikerül elérni a 100 milliárd dolláros finanszírozási célt, de 2023-ra már lehet rá számítani, a 2021-2025-ös időszakban pedig 500 milliárd dollár fölé fog menni az összeg.
Kapcsolódó Nem akar összejönni a százmilliárd dollár a klímacélokra Százmilliárd dollárt kellett volna összegyűjteni a fejlődő országoknak, legközelebb 2022-ben van esélyünk rá.?Az Egyesült Királyság korábbi vállalásait már meg is duplázta, és 11,6 milliárd fontra emelte a vállalásait 2025-re, most pedig még 1 milliárd fontot hozzáadott ehhez is? – mondta Sharma.
Kijelentette, hogy a világ vezetőinek hozzáállása nagyon proaktív a kérdések széles spektrumán.
Patricia Espinosa, az ENSZ éghajlatváltozási testületének főtitkára elmondta: a pénz megvan, már csak mobilizálni kell a megfelelő fenntartható célok felé. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Francia, Németország és az Európai Unió előző nap írt alá egy több milliárd dolláros együttműködést arra, hogy Afrikában finanszírozzák az átállást a szénalapú energiatermelésről. De tett fontos vállalásokat Svájc, Kanada, az Egyesült Államok is adaptáció területén, illetve Spanyolország, írország és Luxemburg is tett újabb ígéreteket.
Megjegyezték azt is, hogy a G7-ek kijelentették: az idei év után nem fognak országokon kívüli szénalapú projekteket támogatni, Dél-Korea, valamint korábban Kína is tett ilyen vállalást. A határokon belüli szénfelhasználással kapcsolatban azonban még mindig nem sikerült előre haladni: Sharma kijelentette, hogy tisztában van vele, ez mekkora kérés, és hogy néhány ország számára nagyon nehéz a megvalósítása.
Nagy Nikoletta további cikkei Nem követemSzerzőim Vízkrízis: háborúkhoz vezethet az ivóvízhiányAutizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidőTöbb mint 100 ország száll szembe a gázzal, ami olyan veszélyes, mint a szén-dioxidThe post A világgazdaságok 90 százaléka beállt a nettó zéró kibocsátás mögé first appeared on 24.hu.