Ez a dokumentum lehet a jövőnk alapja
Másfél hete tart az ENSZ klímakonferenciája, a COP26 Glasgow-ban, a tárgyalások pedig most jutottak el arra a szintre, hogy egy vázlatot ki lehessen adni abból, amire eddig jutott a majdnem 200 ország, amelyek fő feladata a globális felmelegedést az ipari forradalom előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fokban maximalizálni. A konferencia helyszínén egyre inkább a pesszimizmus vesz erőt az embereken, ami, a vázlatot nézve, nem is csoda – valójában sok újdonság nincs benne, és olyan vállalások sem, amelyek nagyban előremozdítanák, hogy a jelenlegi 2,4 Celsius-fokos értéket le lehessen tolni 1,5 fokra.
Jelenleg a legfőbb feszültség a karbonpiaci szabályokkal, a kibocsátáscsökkentési kötelezettségvállalások frissítésének ütemtervével és a klímaváltozás miatt legsérülékenyebb nemzeteknek járó támogatásokkal kapcsolatban jelentkezik, ezeket egyelőre nem sikerült megoldani.
A vázlat (amelyet itt lehet elérni) főként a klímaváltozás miatt megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásról és a klímafinanszírozásról szól, mindkettő megosztó téma a tárgyaló felek között. A legsérülékenyebb országok számára ugyanis nemcsak a további kibocsátások csökkentése, de a már most jelentkező problémákra való válasz is nagyon fontos, ehhez pedig szükség van a megfelelő támogatásra a fejlett országoktól – azoktól a nemzetektől, amelyek a klímaváltozás mértékéért felelősek.
A COP26 tárgyalásai a második hét végére ismét felpörögnek majd, hiszen ezt a vázlatot még el kell fogadtatni mindegyik országgal úgy, hogy egyelőre kulcskérdéseket nem érint.
Nagy Nikoletta további cikkei Nem követemSzerzőim Hiába az ENSZ klímacsúcs, még mindig 2,4 fokos felmelegedésnél tartunkÜrge-Vorsatz Diána: ördögi körből jöttünk kiTöbbet vár az EU a klímatárgyalásoktólThe post Ez a dokumentum lehet a jövőnk alapja first appeared on 24.hu.