Űrszemétből hoznának létre üzemanyagot
Egy ausztrál vállalat egy nemzetközi összefogásban rakétaüzemanyagot hozna létre a veszélyes űrszemetekből – írja a The Guardian. A Föld körül rengeteg használaton kívüli űreszköz, illetve azok törmelékei keringenek, amelyek potenciális fenyegetést jelentenek a még működő szerkezetekre, többek között a Nemzetközi Űrállomásra.
Kapcsolódó A NATO és az EU is elítélte Oroszország műhold elleni rakétatesztjét A kísérlet során egy szovjet műholdat semmisítettek meg.A Neumann Space egy olyan űrben működő elektromos meghajtórendszert dolgozott ki, amely alacsony Föld körüli pályán alkalmazva növelni tudja az űreszközök küldetésének hosszát, de segítségével akár mozgatni is lehet a műholdakat. Az eszközzel a légkörbe is vissza tudják lökni az űrszemeteket, amelyek így biztonságban megsemmisülhetnek.
A Neumann most három másik vállalattal azon dolgozik, hogy az űrszemétből előállítsák a rendszer számára szükséges energiát.
A japán Astroscale már bizonyította, hogy miként tud műholdak segítségével űrszemetet befogni. Az amerikai Nanorocks célja az, hogy robotok segítségével Föld körüli pályán tárolja, illetve darabolja fel a törmelékeket, a szintén amerikai Cislunar pedig egy űrbeli öntödében állítana elő fémrudakat a szemetekből. A Neumann ezen rudak ionizálásával hozhatja létre a rendszer meghajtásához szükséges áramot.
Herve Astier vezérigazgató szerint amikor megkeresték az ellátási lánc ötletével, először azt hitte, egy futurisztikus tervről van szó. Az összefogás azonban megkapta a támogatást a NASA-tól, így megépítették a prototípust, amely működik is – a tényleges használatra ugyanakkor még várni kell.
Az űrszemét egyre súlyosabb problémát okoz az űripari érdekelteknek. A szakértők szerint ahogy nő a törmelékek száma, úgy lesz egyre nehezebb az űreszközök üzemeltetése, éppen ezért muszáj megoldásokat találni a helyzetre.
The post Űrszemétből hoznának létre üzemanyagot first appeared on 24.hu.