Sokak szerint semmi gond nincs azzal, ha megfigyelik a párjukat
A Kaspersky biztonsági cég globális felmérést készíttetett a Sapio Research céggel, amelyben 21 ország több mint 21 000 válaszadóját kérdezték meg arról, hogyan viszonyulnak az adatvédelemhez és a digitális zaklatáshoz a partnerkapcsolataikban, különösen a stalkerware-ek használatához. A stalkerware programok olyan kém- vagy zaklatóprogramok, amelyek segítségével a használójuk digitálisan, egy mobileszközön keresztül megfigyelheti egy másik személy magánéletét az áldozat hozzájárulása nélkül.
Bár a válaszadók többsége (70%-a) nem tartja elfogadhatónak a partnere annak beleegyezése nélküli megfigyelését, az emberek jelentős hányada (30%) semmi kivetnivalót nem lát ebben, és bizonyos körülmények között elfogadhatónak tartja. Azok közül, akik úgy gondolják, hogy bizonyos esetekben indokolt lehet a titkos megfigyelés, csaknem kétharmad (64%) folyamodna ehhez a módszerhez, ha azt gyanítaná, hogy a partnere hűtlen hozzá, vagy ha a partnere biztonsága miatt aggódna (63%), vagy ha azt gyanítaná, hogy a partnere bűnügybe keveredett (50%).
A válaszadók 15%-ától követelte már meg a partnere egy megfigyelő alkalmazás feltelepítését. Sajnos a fenti választ adók 34%-át bántalmazta is a partnere.
A földrajzi eltéréseket vizsgálva látható, hogy a megfigyelést általában véve az ázsiai-csendes óceáni térségben tartják a legnagyobb arányban elfogadhatónak (24%), míg Európában csak 10%, Amerikában pedig 8% az ezen nézetet vallók aránya.
A kutatás végzéséhez a Coalition Against Stalkerware más társszervezeteinek családon belüli erőszakra szakosodott szakértői nyújtottak tanácsadást: a családon belüli erőszak áldozatait segítő ausztrál nemzeti ernyőszervezet, a Wesnet; a női jogokért küzdő franciaországi Centre Hubertine Auclert elnevezésű szervezet; az amerikai National Network to End Domestic Violence (NNEDV) elnevezésű hálózat; az áldozatoknak támogatást nyújtó egyesült királyságbéli Refuge jótékonysági szervezet; és a WWP EN, a családon belüli erőszakot elkövetők számára az erőszakos magatartás megváltoztatására irányuló programokat kínáló európai ernyőszövetség.
Veszélyes dolog a hűtlenség gyanújára hivatkozva igazolni próbálni a partner feletti bármilyen ellenőrzést. A bántalmazás, a féltékenység és a hűtlenség témájával foglalkozó megelőző kampányok értékes eszközt jelenthetnének az ilyen viselkedések elleni fellépésben
? mondja Berta Vall Castelló, a WWP EN hálózat kutatás-fejlesztési vezetője.
A megállapítások arra engednek következtetni, hogy az online megfigyelés is a bántalmazás egyik formája lehet a partnerkapcsolatokban. Tekintve, hogy a stalkerware olyan kereskedelmi forgalomban kapható szoftver, amely észrevétlenül fut egy eszközön és számtalan személyes adathoz (pl. az eszköz helyzetéhez, a böngészési előzményekhez, az SMS-ekhez vagy a közösségi médiás beszélgetésekhez) enged hozzáférést, igazán nem lehet csodálkozni azon, hogy egy újabb eszközt jelenthet a bántalmazó kapcsolatokban.
Karen Bentley, a családon belüli erőszak áldozatait segítő Wesnet vezérigazgatója arra biztat mindenkit, hogy aki zaklatást tapasztal, kérjen tanácsot vagy támogatást egy családon belüli erőszak áldozatait támogató szervezettől.
Ezek az országok vezetnekA Kaspersky elemezte a statisztikákat, és feltárta, hány felhasználót érintettek a stalkerware programok az év első 10 hónapjában: 2021. januárja és októbere között csaknem 28 000 mobileszköz-használót érintett ez a fenyegetés. Ugyanezen időszakban az Európai Unióban több mint 3100 esetet észleltek, Észak-Amerikában pedig több mint 2300 felhasználó volt érintett.
A Kaspersky adatai szerint világviszonylatban továbbra is Oroszország, Brazília és az Amerikai Egyesült Államok áll a leginkább érintett országok listájának élén. Európában sem változott a kép: Németország, Olaszország és az Egyesült Királyság a három legérintettebb ország. Ha csak az EU-t nézzük, akkor az Egyesült Királyság helyét Franciaország veszi át a harmadik helyen.
A cég szakértői a következőket javasolja azoknak, akik azt gyanítják, hogy stalkerware programmal figyelik őket:
Ha stalkerware programot talált, ne siessen azt eltávolítani a készülékről, mert az elkövető észreveheti. Fontos figyelembe venni azt a tényt, hogy a program telepítője potenciális biztonsági kockázatot jelenthet. Bizonyos esetekben az illető fokozhatja a zaklató magatartást a program eltávolítására válaszul. Lépjen kapcsolatba a helyi hatóságokkal és a családon belüli erőszak áldozatait segítő szervezetekkel segítségért és egy biztonsági terv kidolgozásáért. Az egyes országok ilyen jellegű szervezeteinek listáját a www.stopstalkerware.org weboldalon találja. Nézze meg az összefogás stalkerware programokkal és az ellenük való védekezési módokkal kapcsolatos videóját, amely angol, német, spanyol, francia, olasz és portugál nyelven érhető el a weboldalon. Kifejezetten az áldozatok és a túlélők számára is készült egy weboldal, amely a stalkerware programok észlelésével, eltávolításával és megelőzésével kapcsolatban szolgál tudnivalókkal. Használjon már bizonyított kiberbiztonsági védelmi megoldást. Dömös Zsuzsanna további cikkei Nem követemSzerzőim Több millió Windows-felhasználót figyelmeztet a MicrosoftCsalók élnek vissza a Semmelweis Egyetem urológus professzorának nevével2024-re lehet űrinternete OroszországnakThe post Sokak szerint semmi gond nincs azzal, ha megfigyelik a párjukat first appeared on 24.hu.