Oltsunk vagy ne oltsunk ? ez itt a kérdés
Marosán György: A Máté-effektus olvasatai: ?halál-adó? vagy az adó ?halála?
Az elmúlt hetekben két hír ragadta meg a figyelmemet. Az egyik: Elon Musk ?trillionaire? lett, tulajdona elérte az egymilliárd dolláros értéket és ezzel belépett a világ leggazdagabbjainak – az Apple, az Amazon, Google (Alfabet) a Microsoft és a Facebook tulajdonosainak – exkluzív csoportjába. A másik: bár folyamatosan nő a tudósok száma és a K+F ráfordítás a világban, egy sor területen lassulni látszik a tudomány fejlődése: szűkül az új gondolatok kínálata, és jórészt csupán a már befutottak jutnak esélyekhez. (Chu, J. et. al. 2020 Slowed canonical progress in large fields of science.) E két, egymástól függetlennek tűnő hír a felhalmozott vagyon vagy megszerzett hírnév önmagát gyarapító hatását testesíti meg. Ebben az összefüggésben pedig mindkettő a gyakran hivatkozott ? de ellentétes értelmezéseket is megengedő – ?Máté-effektusra? utal.
Mi ez?Hetente egy-egy részletet mutatunk az Élet és Irodalom legújabb számából. Ha tetszik, az írásokat elolvashatja a www.es.hu oldalon vagy a péntekenként megjelenő lapban. Már online is: www.es.hu/elofizetes
A Máté-effektus ? a Máté evangélium sokat idézett sora ? így szól: ?Akinek van, annak adatik, akinek nincs, attól még az is elvétetik, amije van?. Ez a mondat – félreérthetetlenül – az egyenlőtlenség morális kritikáját adja, kifejezve azok panaszát, akiknek nincs semmijük, mert elvesznek tőlük mindent, szemben, akiknek mindenük megvan, mégis rátennék kezüket a szegények maradék tulajdonára. A Máté evangélium eredeti szövege azonban, meghökkentő módon ezzel éppen ellentétes – nagyon is modernül hangzó – értelmezést kínál. A példabeszéd szerint: ?egy idegenbe készülő ember hívatta szolgáit, és átadta nekik vagyonát. Az egyiknek adott öt talentumot, a másiknak pedig egyet, kinek- kinek képessége szerint.?
Monostori Tibor: Keresztény érzékenyítésA keresztény egyházak kétezer éves tapasztalattal rendelkeznek a társadalmi attitűdök megváltoztatása terén. Nem érdektelen áttekinteni, hogy az egyik felekezet, a reformátusok miként teszik ezt ma az iskolarendszerben és a gyülekezetekben.
Az érzékenyítés keresett fogalommá vált. Főként negatív értelemben, mert egyes megjelenési formáit (elsősorban a konzervatív oldalon) a nyugati, dekadens társadalmi trendek agresszív meghonosítására tett kísérleteknek tartják. A terminus önmagában semleges: egy módszertant takar, amely valamely fogyatékosság vagy szokatlan, atipikus vonás elfogadását segíti elő, és az empátia kialakításának folyamatát teszi hatékonyabbá.
A fogalom új, mégsem anakronizmus azt nagyobb időtávban értelmezni. Az érzékenyítés csupán kis alkotóeleme egy jóval szélesebb jelenségnek. A tét valójában az attitűdmódosítás, a szociális viszonyulások akár radikális megváltoztatása vagy éppen konzerválása. A lélektani hadviselés egy válfajának több évezredes művészetéről és tudományáról van szó, amely mára önálló szakterületté fejlődött, és a hadtudományban, marketingben, politikai agitációban éli virágkorát. Ahogy a téma kiváló hazai szakértője, Mező Ferenc fogalmaz, ?szociális befolyásolásra törekvő lélektani műveletekről? beszélhetünk, mégpedig kognitív (például sztereotípiákon alapuló), érzelmi és viselkedésre irányuló elemekkel egyaránt. Maga a társadalmi érzékenyítés szó nem terjedt el különösebben Nyugaton.
Dr. Felkai Péter: Oltsunk vagy ne oltsunk ? ez itt a kérdésÉp ésszel alig lehet megérteni az oltást megtagadó embereket.
Infektológiai tény ugyanis, hogy az oltás az immunrendszer aktiválásával védetté teszi a szervezetet a fertőzés ellen.
Ha a nagy kontangiozitású és sokakra halálos szövődményt jelentő vírusfertőzés és az adott védelmi eszköz alkalmazása között kell választani, azt gondolnánk, hogy a kérdés automatikusan eldőlt. A múlt század gyilkos csapását, a gyermekbénulási járványt ki lehetett irtani Európából és meg lehet előzni a védőoltás segítségével, pedig annak halálozási aránya (5 -15%) jóval nagyobb volt, mint a COVID halálozási aránya (4 ? 6%). A himlőt, a rettegett ?Fekete halált? is a védőoltás irtotta ki a Föld felszínéről, pedig annak halálozási aránya számítások szerint 30% volt! Tény, hogy minden orvosi beavatkozásnak van szövődménye, így az oltásnak is, de ennek esetszáma gyakorlatilag elhanyagolható. Az is igaz, hogy még nem tudni, hogy meddig fognak a jelenleg forgalomban lévő oltások védettséget nyújtani, de hogy most nyújtanak, az bizonyos. És mára már az is bebizonyosodott, hogy a riasztó szóval hullámnak nevezett virusmutációk ellen az Európai Gyógyszerügynökség által elfogadott vakcinák is magas arányban védenek. Sajnálatos módon a magyar oltakozási szokások nem kedveznek az oltásra felszólító plakátok céljának: a COVID járvány kitörése előtti influenzaszezonokban rendkívül kevesen oltatták be magukat a térítésmentesen felhasználható oltóanyaggal, még az egészségügyben dolgozók 30%-a vette csak fel a vakcinát, a 65 év felettiek oltottsága pedig 22%-ra zuhant. Sajnos a szakemberhiány lassítja az oltások beadását. Bezzeg a tömeges COVID-oltás kampányában jól jött volna hazánkban is az a nyugat- európai és tengerentúli gyakorlat, ahol a gyógyszerészek (kellő vizsga után) adhatnak védőoltást a patikákban.
Nem kívánok az oltástagadók és oltásigenlők párharcába beavatkozni ? szememben ez már hitvitává kezd fajulni. De a körúton magyar zászlót lengető és ?dudálj, ha nem akarod a kötelező oltást? feliratot mutogató félkegyelmű mégiscsak mindnyájunk biztonságát veszélyezteti, beleértve az oltatlanokat is ? sőt, őket leginkább.
Kovács Zoltán: ÉletAztán itt van a hazai kilátók ügycsoportja, ami időben a korábbi pártvezetésű koalíciós idők terméke: elsőként is a negyvenmillióért épített, negyven centi magas kilátó története 2008-ból. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség akkor nem adott magyarázatot a bodrogkeresztúri 2007-es beruházás támogatásáról, sőt a szóvivő az akkori Indexnek is javasolta, hogy törölje az esetről szóló híradást. Az NFÜ-nél egy nappal később szintén az RTL-nek azt állították, nem került túl sokba a nem túl magas kilátó. A bodrogkeresztúri kilátót uniós pénzből építették.
Amúgy sem nagyon érthető ez a kilátóépítési láz: a szatmári síkságon található kétezer fős Tyukodon például javarészt uniós pénzből 11 kilátó épült fel újabban, amit a helyiek többsége sem ért. Kiderült, a kilátók gyakorlatilag ellepték a teljesen lapos környezetben elhelyezkedő falut, igaz, egy részüket alig lehet megközelíteni a gaztól. Darabonként 24 millió forinttal támogatták a kilátókat, ami azért is érdekes, mert a faluban egy ház nem kerül többe hárommillió forintnál. A HírTv Célpontjának riportere beszélt az egyik kilátóépítővel, aki tyukodi könyvtáros közmunkás, ő azt mondta, ötmillió forint haszna volt az építkezésen ? de ha puhább fából építi, akkor tízmilliót is húzhatott volna rajta.
A kilátói kategóriában azonban alighanem mégiscsak Nyugotszenterzsébet a verhetetlen: a baranyai település lakói új buszmegállót szerettek volna, de erre nem volt semmilyen pályázati pénz, kilátó építésére viszont igen. Ma már ott várják a buszt, a kilátón.
Amúgy, ezek természetesen nem komoly pénzek ott, ahol naponta döntenek tízmilliárdok sorsáról úgy, hogy minden csak később derül ki pályáztatásról, eljárásról, a döntések kedvezményezettjeiről. Szóra csak azért érdemesek, mert fölső szintű döntések alsó szintű ismétlődései. Eljárási és módszerbeli különbségek nincsenek: ha úgy tetszik, mi mindig jól átverjük a köcsög Európát.
Ebből adódik a kor jellegzetes, visszatérő képe, nézzünk csak a helyi fideszes képviselő, Ovádi Péter közösségi oldalán látható képekre. Helyi fiatalok ünnepélyesen végigbicikliznek egy nemlétező bicikliúton.?
Szponzorált tartalomA cikk az Élet és Irodalom támogatásával készült.
The post Oltsunk vagy ne oltsunk ? ez itt a kérdés first appeared on 24.hu.