A magyar fiatalok inkább szeretnének muszlim szomszédot, mint romát
A visegrádi országok fiataljai közül a magyarok a legkevésbé elégedettek az életükkel, igaz, a legoptimistábbak is a jövővel kapcsolatosan. Félelmeiket posztmateriális ügyek uralják (klímaválság, társadalmi igazságtalanságok és a korrupció), míg a bűnözéstől, a bevándorlástól és a terrorizmustól tartanak a legkevésbé ? derül ki abból a közel száz oldalas dolgozatból, amelyet a Friedrich-Ebert-Stiftung készített.
A Bíró-Nagy András és Szabó Andrea által jegyzett kutatás célja az volt, hogy azonos módszertannal és közös kérdésekkel tárják fel a 15?29 éves korosztály értékrendjét, véleményeit és preferenciáit Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban és Lengyelországban, valamint Észtországban, Lettországban és Litvániában. Cikkünkben a hazánk szempontjából legrelevánsabb megállapításokat ismertetjük.
MódszertanA magyarországi célcsoport olyan 15 és 29 év közötti magyar állampolgárokból állt, akik internet-hozzáféréssel rendelkeznek és beszélnek magyarul. Az 1500 válaszadóból álló mintát az Ipsos Online Access Panelből vették. A mintát életkor, nem és régió szerinti kvótás mintavétellel vették fel, hogy a minta e jellemzők tekintetében megfelelően tükrözze vissza a célcsoportot. Ezeket az alapvető szociodemográfiai jellemzőket előre meghatározták, így a válaszadókat közvetlenül e-mailben lehetett megcélozni. A Magyar Fiatalok 2021 adatfelvétele, a koronavírus-járvány alatt Európa-szerte fennálló személyes adatfelvételi bizonytalanságok okán, online módszerrel zajlott. Ez azonban a legifjabb korosztályok kiemelkedően aktív internetes jelenléte miatt nem jelent számottevő problémát: a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság adatai szerint az internethasználók aránya 2021-ben a 15?24 évesek körében 93,5 százalék, a 25?40 évesek között pedig 92,4 százalék. A kérdőíves vizsgálaton túl kvalitatív eszközökkel (a magyarországi válságrégiókban, a hátrányosabb helyzetű fiatalok részvételével rendezett fókuszcsoportokkal és egyéni mélyinterjúkkal) pedig arra törekedtek, hogy kvantitatív kutatás eredményeit tovább finomítsák.
Demográfia és oktatásA magyar fiatalok relatív többsége, négy tizede úgy véli, hogy nincs alapvető anyagi probléma a háztartásban, ahol él, a legtöbb mindenre telik, de nagyobb kiadásokat, mint autóvásárlás, új lakás vétele már nem nagyon engedhetnek meg maguknak. V4-es összehasonlításban a magyar fiatalok szubjektív jövedelemérzékelése a legkedvezőtlenebb. Itt a legmagasabb a kifejezetten kedvezőtlen anyagi helyzetben élők aránya, ugyanakkor az igazán jó körülmények között élőké fele, harmada a cseh, lengyel vagy szlovák fiatalok által érzékeltnek.
A magyar fiatalok körében az alapfokú végzettségűek aránya (ISCED 0 ? ISCED 2) az életkor előrehaladtával csökken, de még így is a 19?24 évesek 5 százaléka tartozik a hátrányos helyzetet előrevetítő kategóriába. Az online mintába került magyar fiatalok 39 százaléka olyan családban él, ahol minimum az egyik szülő diplomás, de az is elmondható, hogy a települési lejtő kulturális lejtővel párosul Magyarországon: vagyis minél urbanizáltabb környezetből származik a fiatal, annál valószínűbb, hogy a családja kulturális tőkével magasabban ellátott lesz, és fordítva.
A ?kibocsátó? család, ezen belül is az anya megszerzett legmagasabb iskolai végzettsége és a kérdezett legmagasabb iskolai végzettsége világosan együtt mozog mind a négy visegrádi országban.
Magyarországon, ha az anya végzettsége legfeljebb alapfok, akkor az átlagosnál jóval nagyobb a valószínűsége, hogy a gyermeke is alapfokú végzettségű lesz (35 százalék), és egyre kisebb a valószínűsége, hogy diplomát szerez.
A magyar iskolarendszerben az anya szakmunkásvégzettsége a középfokú végzettséggel jár a legnagyobb arányban együtt (65 százalék), míg az érettségizett anyának a gyermeke vagy maga is érettségizetté vagy diplomássá válik. Végül, a kutatás eredményei azt mutatják, hogy a diplomás anyák gyermekei a mintában képviselt súlyukhoz képest nagyobb arányban szereznek felsőfokú végzettséget (35 százalék), mint az alacsonyabb végzettségű anyák gyermekei.
A magyar fiatalok kritikusak az iskolarendszerrel, ennek hátterében az ideológiai, illetve politikai beállítódás áll. A politikai polarizáció eredményeként egy ellenzéki és egy kormánypárti fiatal merőben másképp látja az oktatás színvonalát. Egy 1-től 5-ig tartó skálán a kormánypárti szavazók lényegesen jobbra (2,98 átlagpont), az ellenzék hívei pedig lényegesen rosszabbra (2,33 pont) értékelik a magyar oktatás színvonalát, mint a 15?29 évesek úgy általában. Az összes közép-európai ország közül Magyarországon tudják legkevésbé elképzelni a fiatalok, hogy az osztályzatok és vizsgák megvásárolhatók, az iskolai korrupcióérzékelés tehát relatíve alacsony.
A Közép-Európában élő fiatalok döntő többségének ? Magyarországon 54 százalék ? minden technikai feltétel adott volt a távolléti oktatáson való megfelelő részvételhez. 28 százalékuk, ha nem is minden technikai eszközt birtokolt, de az alapvető eszközökkel rendelkezett. A kisebb-nagyobb hiányt szenvedők aránya 7 százalékot tett ki. A V4-es országok fiataljainak véleménye érdemben nem különbözik a tantermi és a digitális oktatás közötti választás terén. Egy 1-től 10-ig terjedő skálán a magyar fiatalok közel egyharmada a tantermi és mintegy negyede a digitális oktatást preferálja.
Egy átlagos magyar iskolás, saját bevallása szerint, átlagosan és naponta 2,5 órát tölt tanulással az iskolai/egyetemi órákat követően. Ezzel a magyar fiatalok érdemben nem különböznek a közép-európai országok fiataljaitól. A magyar fiatalok 8 százaléka több mint 5 órát facebookozik, TikTok-ozik vagy instagramozik egy átlagos munkanapon, két százalék azok aránya, akik egyáltalán nem töltenek időt a közösségi médiában.
Munkavállalás, családi kapcsolatokA magyar fiatalok több mint felének van valamilyen rendszeres munkája (52 százalék), míg negyedének nincs semmilyen munkája (27 százalék). A magyar fiatalok között van a legkevesebb alkalmi munkavállaló (8 százalék) és a legtöbb határozatlan idejű (állandó) szerződéssel alkalmazott dolgozó (40 százalék) a térségben. Minden harmadik középiskolás korú (15?18 éves) fiatal dolgozik (30 százalék), minden hatodik pedig teljes állásban (15 százalék). A foglalkoztatottak aránya az életkorral jelentősen nő.
A magyar fiatalok fele-fele arányban hajlanak a munkahelyi és otthoni munkavégzés irányába. A középiskolás korúak körében a népszerűbb, a legalsó és a legfelső vagyoni kategóriában kevésbé népszerű az otthoni munkavégzés. A Fidesz-szavazók közül kevesebben vannak, akiknek erős preferenciája a home office. A nők között szinte az összes visegrádi országban több a pályaelhagyó és a munkájához túlképzett munkavállaló, de a nemi szakadék Magyarországon a legnagyobb.
Az összes visegrádi országban az alábbi három tényezőt tartják a legfontosabbnak a munkakeresésnél a fiatalok: szakértelem, végzettségi szint, ismeretség. Ugyanakkor egyedül Magyarországon gondolják fontosabbnak a befolyásos emberekkel való kapcsolatot a külföldi munkatapasztalatnál.
Magyarországon óriási a politikai szakadék az emigráció kérdésében: háromszor annyi ellenzéki (36 százalék) és kétszer annyi bizonytalan szavazó (24 százalék) szeretné elhagyni az országot, mint amennyi kormánypárti fiatal (12 százalék). A többi visegrádi országra is igaz, hogy nagyobb az ellenzéki és bizonytalan szavazók kivándorlási szándéka, de jóval kisebbek a különbségek a politikai csoportok között.
A magyar fiatalok körében a házasság nem a legkedveltebb együttélési forma. Még a 25 éven felüliek körében is a legtöbben élettársi kapcsolatban élnek. A V4-es országok közül a Magyarországon a leggyakoribb (12 százalék), hogy a fiatal az édesanyjával és/vagy testvérével csonka családban, egyszülős háztartási modellben él.
A V4-es országok fiataljai, köztük a magyar fiatalok attitűdjeiben a generális lázadásnak, a szülők nézeteivel való nyílt szembenállásnak, a konfliktusos együttélésnek nincsenek empirikus bizonyítékai. Az adatok alapján viszonylag harmonikus az együttélés a 15?29 évesek és szüleik között. A szülőkkel való harmonikus együttélés forrása a kommunikáció, míg a konfliktusos kapcsolaté pedig ennek a hiánya. A szüleikkel igazán jó kapcsolatot kialakító fiatalok közében az átlagot jóval meghaladó azok aránya, akik a fontos döntéseket együtt hozzák meg.
A visegrádi országok fiataljai között 20 éves kortól fokozatosan következik be az önálló döntési jogkörök kialakulása. A jogi értelemben vett nagykorúság és az önálló döntési kompetencia között, van tehát egy minimum 2, de inkább 3 ? 4 évnyi eltolódás. A magyar fiatalok ezen a téren nem különböznek a közép-európai társaiktól.
A visegrádi csoport fiataljainak többsége, ezen belül a magyarok 57 százaléka házasságban és gyermekkel képzeli el a jövőjét, de Magyarországon fontos különbség mutatható ki a baloldali és jobboldali beállítódású fiatalok családalapítási terveiben. Minél jobboldalibb a 15?29 éves, annál valószínűbb, hogy házasságban szeretne élni.
Minél konzervatívabb a magyar fiatal, annál valószínűbb, hogy három vagy több gyermeket szeretne vállalni. A liberális attitűd felvállalásával viszont emelkedik a gyermektelenséget vállalók aránya. A közép-európai országok fiataljai között nincs érdemi különbség az első gyermek vállalásának tervezett időpontjában. Nagyjából 28 éve ez az átlagos életkor: a magyar 15 ? 29 éveseknél az átlaghoz képest némileg később, a lengyeleknél az átlaghoz képest némileg hamarabb.
Személyes értékrend, politikaA többi visegrádi országhoz hasonlóan az egyéni érvényesülése mellett az egészségtudatosság és a kinézet a legfontosabb a magyar fiataloknak is, míg a nőknek és a 25 év felettieknek fontosabb a felelősségvállalás és a családalapítás.
A V4-ek közül a magyar fiatalok a legkevésbé elégedettek az életükkel, de a legoptimistábbak a jövővel kapcsolatosan.
A magyar fiatalok félelmeit olyan posztmateriális félelmek uralják, mint a klímaválság, társadalmi igazságtalanság, korrupció, míg a bűnözéstől, bevándorlástól, terrorizmustól tartanak legkevésbé. Az alacsony végzettségűek között valamelyest többen félnek a munkanélküliségtől és a fizikai fenyegetésektől, míg a diplomások között kiugróan sokan aggódnak a klímaváltozás, egyenlőtlenség és korrupció miatt.
A magyar fiatalok közül a legtöbben a bérek és nyugdíjak alacsony szintjét tartják a következő tíz év legnagyobb problémájának. Egyéb materiális ügyek mellett (szegénység, közszolgáltatások minősége, munkaerőpiaci kivándorlás, munkanélküliség) a korrupciót és a klímaváltozást is sokan tartják meghatározó problémának. A magyar ellenzék és a kormány szimbolikus ügyei azonban a lista végén vannak.
A magyar fiatalok nagy többsége támogatja a gondoskodó államot (72 százalék) és az egyenlőtlenségek csökkentését (70 százalék). Csupán a fiatalok ötöde növelné ugyanakkor az állami tulajdont a gazdaságban. A V4-ek közül Magyarországon kimagasló az alapjövedelem népszerűsége: a fiatalok fele támogatja (47 százalék) és csupán ötöde (22 százalék) ellenzi a bevezetését.
A magyar fiatalok bal- és jobboldali orientációja lényegében azonos 17, illetve 18 százalék, ugyanakkor több mint negyedük nem tudja elhelyezni magát a hőmérő egyetlen fokára sem. A relatíve ?legnagyobb? elfogadottsága a politikai értékcímkék közül a ?liberalizmusnak? van, amelyet a magyar fiatalok 17 százaléka tartott önmagára jellemzőnek. A második leggyakrabban választott értékcímke a zöld, környezetvédő, amelyet minden tizedik 15 ? 29 éves választott.
Korábbi önmagukhoz képest a magyar fiatalok az utóbbi években érdeklődőbbé váltak a politikai ügyek iránt, de ez az érdeklődés még jelentősen elmarad a hasonló korú közép-európai társaikétól. A magyar 15?29 évesek 17 százaléka beszélget szüleivel vagy közvetlen ismerőseivel politikai kérdésekről, amiből 4 százalék a gyakran beszélgetők aránya. Ezzel szemben 15 százalékuk sohasem beszélget ilyen témákról, további 35 százalékuk pedig csak ritkán.
A magyar fiatalok 12 százaléka nagyon egyetért, további 29 százalékuk pedig nagy vonalakban azonos politikai nézeteket vall szüleivel. Ezzel a magyar fiatalok értenek egyet a legnagyobb mértékben a szüleikkel a visegrádi országok között. A magyar fiatalok abszolút többsége (51 százalék) úgy érzi, hogy érdekeik nincsenek képviselve a nemzeti politikában, ellenkező véleményen pedig csak 14 százalékuk áll.
A szlovák fiatalok szeretnének a legnagyobb arányban részt venni egy esedékes parlamenti választáson (81 százalék), míg a magyarok a legkevésbé (71 százalék). Bármilyen részvételi formát is vizsgáltak, kitűnt, hogy a magyar 15 ? 29 évesek politikai részvétele és részvételi szándéka messze elmarad a V4-es országokban élő kortársaikétól.
Leginkább a karhatalmi szervekben és az EU-ban bíznak a magyar fiatalok, legkevésbé a politikai intézményekben és a médiában. A magyar fiatalok intézményi bizalomszintje alacsonyabb a súlyosan nélkülözők és a felsőfokú végzettségűek körében. Ugyanakkor jobban bíznak az intézményekben a kormánypártiak, a templomba járó fiatalok, és azok, akiknek ideiglenes munkaszerződése van.
A magyar fiatalok gondolkodásában a magyarságtudat és az európai polgár képe jól, sőt, a négy nemzet közül talán a legjobban megfér egymással. Egyébként is jól látható az adatok között, hogy a globális, nemzeti és lokális identitások lényegesen, nagyságrendileg nem térnek el egymástól, a leszűkítő, nacionalista gondolkodás távol áll a közép-európai 15?29 évesek identitásától.
A magyar fiatalok közül többen bevándorlás-ellenesek (63 százalék), mint ahányan büszkék a magyar állampolgárságukra (40 százalék). A fiataloknak csak harmada tekinthető keményvonalas nativistának (kirekesztő, asszimiláció párti). A V4-eken belül a fiatalok nagy többsége maradna az EU-ban. A politikai csoportok között Magyarországon a legnagyobb a különbség: az ellenzékiek és bizonytalanok közül csupán minden tizedik, a kormánypártiak közül minden ötödik fiatal HUXIT-párti.
A felmérésből az is kiderült, hogy kevesebb magyar fiatalt zavarna egy muszlim szomszéd, mint egy roma család, valamint a magyar fiatalok értékrendjében a legmarkánsabb mintázat, hogy a nők, az ellenzékiek és a jobb anyagi helyzetűek jelentősen elfogadóbbak a homoszexualitással, a jobb anyagi helyzetűek jobban elítélik az adócsalást, az ellenzékiek elfogadóbbak az abortusszal. A magyar fiatalok relatív többsége nem vallásos, csupán a tizedük jár rendszeresen templomba.
Friedrich Ebert Stiftung budapesti irodája fotópályázatot hirdetett a 18-30 éves korosztály számára három témakörben: Életem és társadalmunk kihívásai, Nekem a család és Nekem a politika. A fotópályázat legjobb képeit a FES Arena-ban, az alapítvány virtuális kiállítóterében lehet megtekinteni, amely a budapesti iroda megnyitásának 30. évfordulóján ezzel a kiállítással nyit, és a jövőben különböző online kísérőrendezvényeknek ad teret.
D. Kovács Ildikó további cikkei Nem követemSzerzőim Látványosan nőtt a vírustagadó magyarok száma, a kormánypropaganda viszont kifulladni látszikHány cipő kell, hogy ne legyél szegény? ? alapjövedelem és értelmes közmunka is szükséges a jóléti juttatások átalakításáhozExtrém magas szinten ejtették foglyul a magyar médiátThe post A magyar fiatalok inkább szeretnének muszlim szomszédot, mint romát first appeared on 24.hu.