?Az Instagram azt hitte, öngyilkos hajlamaim vannak, segítő üzenetekkel kezdtek bombázni?
Joan Cornell?ról és munkásságának hátteréről keveset tudni, pedig a 9GAG-en, Facebookon, Instagramon, Twitteren naponta szembejönnek velünk a képei. Interjút nem igazán ad egy különös eset óta: egyszer egy férfi újságírónak adta ki magát, és egy kávézóban akart vele leülni egy beszélgetésre. Mikor a művész odaért, az illető villával támadt rá és kirabolta.
Azt tudjuk, hogy Cornellának ? bár igazi peremfiguraként van jelen a globális művésztársadalomban ? New Yorkban, Hongkongban és Londonban is volt már önálló kiállítása. De ki áll a rajzok mögött, és mi határozza meg rajzainak képi világát és mondandóját?
***
Képzőművészetet tanultam Barcelonában, erős hátteret kaptam. Robert Crumb és Daniel Clowes voltak rám a legnagyobb hatással, de a nagyon régi, az 1950-es évekből származó amerikai reklámokból is inspirálódom. Képeimnek van társadalmi üzenete, de nem ez a legfontosabb
? nyilatkozta a művész néhány éve a HypeBeastnek adott interjújában, amelyből az is kiderült, hogy az első komoly inspirációt Peter Jackson 1988-as horror-vígjátékából, a Hullajó!-ból merítette.
Alábbi illusztrációja a nemzetközi szelfinapra készült.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A munkám a szatírára épül, a fekete humorra. Mindenen szabad nevetni.
És erre a legjobb példa az alábbi rajz. Ahogy a képen írja: ?Tárcsázom a segélyhívót öngyilkossági tippekért.?
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Amikor dolgozni kezdek, az alap elgondolásom az, hogy az emberiség sokszor undorító tud lenni, sok dologban csak a rosszat látjuk.
Ezt már a Vice magazinnak adott interjúban mesélte 2019-ben. Ez a látásmód megjelenik a következő képen is. A felirat: ?Üres, akárcsak az életünk?.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mosolygós, életvidám embernek tartja magát, de a rajzaiban nem tudná elhelyezni magát, a karakterek ugyanis túlságosan irreálisak. Ahogy mondja: ?Én magam nem jelenek meg a rajzokban. Bizonyos mértékig igen, de nem karakterként.?
A lentebbi képen a következő szöveg olvasható a születésnapi tortán: ?Senki sem szeret téged.?
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy másik interjúban arról beszélt évekkel ezelőtt, hogy személyisége és a munkája között óriási a szakadék, így az emberek általában csalódnak, mikor személyesen találkoznak vele.
Szürke és unalmas ember vagyok. Azért dolgozom, hogy a kedvében járjak azoknak, akik követik a munkásságomat.
Pedig fiatalabb korában izgalmas életet élt: hardcore punk zenekarokban játszott, olyan előadók hatottak rá, mint a Fugazi vagy a Jesus Lizard.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A képeimen látható vigyorgó fejű emberek megalkotásánál nem valós személyekből inspirálódom. Arcok keveréke, ezek a furcsa mosolyok Francisco Goya karakterábrázolásaiban is ott vannak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Cornell? sokszor megkapja kritikaként, hogy munkáival simán csak bagatellizál olyan problémákat, mint a szegénység, az éhezés vagy a mentális egészség fontossága. Szerinte Spanyolországban ? ahol ezek a problémák jobban megfigyelhetők ? emiatt sem ismerik el annyira a művészetét. Másik magyarázata, hogy honfitársai nem értik a néma képregényeket vagy pusztán nem szeretik azokat.
Hogy ettől miért lesz jobb kedve valakinek? A gondolat, hogy folyton csak kudarc és probléma vesz körül minket, egy dologgal orvosolható: ha megtanulunk rajta nevetni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A művész azt mondja, régebben úgy hitte, szándékosan át kell lépniük a hozzá hasonló alkotóknak bizonyos határokat, de ma már másképp látja. Ő is készített olyan rajzot, amit ma már nem mutatna meg senkinek.
Egyszer rajzoltam egy fotót, ahol a terapeuta azt mondja a páciensének, ölje meg magát. Az Instagram úgy érezte, én vagyok bajban, ezért segítő üzeneteket kezdtek küldözgetni, hogy itt és itt kérhetek segítséget. Még mindig meglep, sokan mennyire szó szerint veszik a rajzaimat, nem érezve bennük az iróniát.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Valahol érthető, hogy nagyon megosztó rajzaival nemcsak szimpátiát, de gyűlöletet is ki tud váltani az emberekből.
A kommentekbe igyekszem nem belefolyni. Egyszer Donald Trumpról is rajzoltam, és miután megosztottam, vesztettem egy rakás követőt.
Az amerikai társadalom azért is érdekli a művészt, mert elmondása alapján az ottani vitakultúra nem a legjobb, az emberek egy része túl agresszív, ami a Facebookon és más közösségi oldalakon ütközik ki leginkább. De nem Amerikához köthető a legfurcsább közösségi médiás élménye: egy horvát katona folyamatosan üzeneteket küldözgetett neki, mondván, meg fogja találni és megöli. Cornell? nem nevezné rajongójának az illetőt, bár kétségtelen, hogy naprakész volt munkáit illetően.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Annyiszor letiltottak már a közösségi médiában, hogy nincs értelme számolnom. A Facebook volt a legrosszabb, mert a cenzúra után egy hónapig nem használhattam a fiókomat. Mostanság már nem tiltanak. Nyilvánvalóan nem az internetes inkvizíció áll e mögött, de azt érdemes látni, hogy a szólásszabadság az interneten meglehetősen gyenge.
Alábbi képén az olvasható: ?Az ő boldogságuk azon alapszik, hogy mindenféle szart összehordanak rólad. Hagyd hát, hogy boldogok legyenek.? Cornella? azt mondja, viccelni mindennel szabad, még a nyomorúsággal és a halállal is, részben azért, mert titokban mindannyian nevettünk már ilyesmin legalább egyszer.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az indokok, hogy miért töröltek, igencsak változóak. A legtöbbször szerintem maguk a követőim jelentik a képeimet.
Lentebbi képe is igazolja, milyen hangulatú a legtöbb posztja: ?Alig várom, hogy kolonizáljuk a Marsot. Hogy ott is elbasszunk mindent.?
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Cornell? munkásságáért például Matthew McConaughey is rajong, ahogy a humorista Eric André is. Mindketten viselik a művész illusztrációval ellátott ruhadarabokat.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A katalán illusztrátor előszeretettel reflektált a Covidra is, természetesen nem maradhatott ki ez a téma sem a képekről. A koronavírus-járvány kapcsán több álhír is terjedt, az egyik szerint az ivermektint tartalmazó, általában lovak féregtelenítésére használt gyógyszerek is alkalmasak a vírus kezelésére.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ahogy a bevándorlás témakörére is reflektált egy képpel, melyen nyelvtanilag hibásan leírva az állt: Beszélj angolul vagy húzz innen a picsába!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
És hogy a művész se maradjon ki: néhány évvel ezelőtt egy YouTube-csatornán beszélt az alkotási folyamatairól. Spanyol nyelvtudás sajnos ajánlott a videóhoz, de legalább lehet arcot társítani a rajzokhoz.
The post ?Az Instagram azt hitte, öngyilkos hajlamaim vannak, segítő üzenetekkel kezdtek bombázni? first appeared on 24.hu.