:

Mongol diákokkal trükközhetett egy egyházi iskola

Mongol diákokkal trükközhetett egy egyházi iskola
  • 24.hu
  • 14 Dec, 2021
  • Címkék: #

Több hatóság és hivatal is vizsgálja, hogy történt-e visszaélés egy fővárosi egyházi fenntartású iskolában. Legalább másfél tucat mongol diák járt az Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnáziumba, ám a koronavírus-járvány tavaly tavaszi kirobbanása után, a 2019-2020-as tanév végén hazatértek. A mongol diákok többsége a lezárások miatt csak konzuli segítséggel, Frankfurton keresztül tudta elhagyni az országot 2020 júniusában, és azóta (négy gyerek kivételével, akik idén ősszel ismét Magyarországra jöttek) vissza sem tértek.

A birtokunkba jutott papírok szerint a mongol gyerekek magyarországi gondviselője 2020. szeptember elején kérte, hogy szüntessék meg tanulói jogviszonyukat, ennek ellenére az iskola csak idén júliusban törölte őket a tanulói névsorból. Az elektronikus naplóban, a Krétában továbbra is folyamatosan kapták az osztályzatokat és értékeléseket, mintha továbbra is oda jártak volna, sőt még év végi bizonyítványt is kiállították számukra.

Mindennek azért lehetett jelentősége, mert a diákokat így elszámolhatták a Magyar Államkincstár felé, amivel egy feljelentés szerint akár több millió forint normatív támogatást vehettek fel jogtalanul. Az egyházi intézményekbe járó diákok után az állam körülbelül 200 ezer forint normatív támogatást ad fejenként (a nem egyházi iskolákban csak 55 ezret).

Az államkincstár munkatársai az elmúlt hetekben helyszíni ellenőrzést végeztek az iskolában, bekérve a többi között az érintett diákok tartózkodási engedélyeit ? értesült a 24.hu. Az érvényes tartózkodási engedély és lakcímkártya ugyanis az egyik feltétele, hogy magyar iskolába járhassanak a külföldi tanulók. Úgy tudjuk, a mongol diákoknak tavaly októberben járt le a tartózkodási engedélye, így nemcsak a több ezer kilométeres távolság, hanem a megfelelő papírok hiánya miatt sem lehettek volna az iskola tanulói között.

Néhány mongol tanuló próbálkozott ugyan Mongóliából az online tanulással, de a többség otthon folytatta tovább a tanulmányait. Gyakorlati eredménye mindenesetre nem volt a digitális oktatásnak a mongol gyerekek számára, mert mindegyiküket egységesen évismétlésre utasították, függetlenül attól, hogy látogatták-e virtuálisan az órákat.

Ez azt jelenti, hogy több mongol diák valószínűleg még most sem tudja, hogy idén nyáron több tantárgyból is megbuktatták őket Magyarországon.

Marjai János / 24.hu Az Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnázium épülete

Mindezt megerősítik a 24.hu birtokába jutott belső levelezések. ?A mongol diákok helyzete ebben a tanévben is rendkívül nehéz volt. Sajnos egyik diák sem tudott Magyarországra utazni, mivel a járványhelyzet nem tette lehetővé. Ennek ellenére négy diák próbálta teljesíteni a lehetőségekhez képest a tanév követelményeit? ? írta az iskola vezetése a tanári karnak 2021 májusában, részletezve, hogyan értékeljék őket. ?Azok a mongol diákok, akik virtuálisan látogatták az órákat, és esetleg tudtatok évközi jegyeket beírni: az éves teljesítményük alapján kerülnek osztályzásra, és le kell zárni őket a tudásuknak megfelelő év végi osztályzattal. Azok a diákok, akik nem látogatták az órákat, és nem adtak be feladatokat: természetesen elégtelen osztályzatot kapnak az év végi értékeléshez? ? adta utasításba az egyik vezető. ?Tehát év végén minden mongol diáknak adjunk jegyet.

Lehetőleg legyen a távol maradt mongol gyerekeknek is évközi jegye, mikor elmulasztottak a távoktatásban részt venni, hiszen kaphattak egyest az el nem készített feladatokra

? összegezte egy másik vezető a tanévzárás teendőit.

Információink szerint az ügyben nyomozás indult költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanúja miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál. Az adóhatóság elhárította érdeklődésünket, mondván, folyamatban lévő ügyről nem hozhat nyilvánosságra részleteket.

Az iskola fenntartója azt állítja, hogy ők csak akkor tudják megszüntetni a tanulói jogviszonyt, ha a szülő bejelenti, hogy a gyerek hazautazott (ezt a mongol gyerekek esetében a gondviselő megtette 2020 szeptemberében).

?Tekintettel arra, hogy nincs jogi lehetőség tanév közben azon külföldi kiskorú tanulók tanulói jogviszonyát megszüntetni, akiknek szülője nem nyilatkozik a nemzeti köznevelésről szóló törvény 53. § (11) bekezdése alapján, így az ő esetükben a tanév végeztével került sor a tanulói jogviszony megszüntetésére, 2021 nyarán. Azon tanulók esetében, akiknél a szülő úgy nyilatkozott, hogy máshol folytatja gyermeke a tanulmányait, a kiírásuk 2020 szeptemberében történt meg? ? írta Jelényi László, a fenntartó, a Halásztelki Református Egyházközösség képviselője a 24.hu-nak.

Ezután rákérdeztünk, hogy miért adtak évközi és év végi osztályzatokat a Mongóliában tanuló gyerekeknek, illetve valóban vettek-e fel utánuk állami támogatást. Erre a következő választ kaptuk: ?Az iskola igazgatója tájékoztatott, hogy azon külföldi (és nem külföldi) tanulók, akik részt vettek a tantermen kívüli, digitális munkarend szerinti oktatásban, osztályzatot kaptak. Azon tanulók, akik nem csatlakoztak be a digitális munkarendbe, nem kaptak osztályzatot. Nekik év végén osztályozó vizsgát kellett tenniük. Aki ezen az osztályozó vizsgán nem jelent meg, és jelzést sem adott arról, hogy az iskola tanulója szeretne maradni, annak megszüntették a tanulói jogviszonyát.? Az iskola fenntartója kijelentette, hogy az intézmény csupán azon tanulók után vesz fel támogatást, akik jogszerűen, tanulói jogviszonnyal rendelkeznek, és megfelelnek a jogszabályok által meghatározott feltételeknek.

Kerestük a Magyar Államkincstárat a múlt heti ellenőrzésükkel kapcsolatosan, de nem reagáltak többszöri megkeresésünkre sem, ahogy az Oktatási Hivatal sem válaszolt a több hete elküldött kérdéseinkre. Azóta a kormányhivatal munkatársai is vizsgálódtak a helyszínen.

The post Mongol diákokkal trükközhetett egy egyházi iskola first appeared on 24.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés