Miért ragad az ember nyelve a fagyos oszlophoz?
Sokan vannak, akik puszta kíváncsiságból, esetleg egy csíny áldozataként egy hideg téli napon megpróbáltak megnyalni egy fagyos fémoszlopot. A kísérlet hamar kellemetlenné válhat, a nyelv ugyanis pillanatok alatt a felülethez tapad, az ember pedig hosszú időre fogságba kerülhet. Mi áll a jelenség hátterében?
A rövid választ a nyelven lévő folyadék viselkedésénél kell keresni ? írja a Cornell Anyagkutató Központ oldala. A nyelvünket beborító folyadék azonnal elkezd megfagyni, amint a fémhez érünk, feltéve, hogy az oszlop hőmérséklete 0 Celsius-foknál alacsonyabb.
Ahogy a folyadék megszilárdul a nyelv és a fagyos fém között, odatapad a testrész.
Minél hidegebb a fém, a folyamat annál gyorsabb. A jelenség egyébként nem csupán a nyelvnél figyelhető meg, ha például tenyerünkön verejték van, az is képes fogságba esni.
Kangah / Getty ImagesA tapadásban fontos szerepet tölt be a felület anyaga: amennyiben hideg műanyagot vagy gumit érint meg az ember, nem eshet csapdába. A jelenség oka a fémek hővezető képességében rejlik.
A magas hővezető anyagoknál nagy mennyiségű hő áramlik a magasabb, illetve az alacsonyabb hőmérsékletű anyagok között. Az odafagyás esetében ez azt eredményezi, hogy a melegebb anyag, azaz a nyelv, hőt ad át az alacsonyabb hőmérsékletűnek, vagyis a fémnek. Mivel a fém jó hővezető, több hőt képes felvenni, mint amennyit a nyelv vére pótolni tud.
A megtapadás ebből adódóan a fémek mellett más kellően hideg, jó hővezető anyagoknál is jelentkezhet. Ha egy jégdarab eléggé fagyos, akár ahhoz is odatapadhat egy időre a nyelvünk.
Csúnya sérülést is okozhatAz élmény kellemetlen és akár fájdalmas is lehet, de szerencsére vannak technikák a kiszabadulásra. A Michigani Egyetem egészségügyi karának oldala szerint fontos, hogy az ember ne kezdje el rángatni a nyelvét, mert az sérülést okozhat. Segítséget jelenthet, ha valaki meleg vizet tud önteni a megtapadt felületre, emellett az is hozzájárulhat a szabaduláshoz, ha a csapdába esett megpróbálja belehelni a fagyást.
Végső megoldásként a segélyhívás is szóba jöhet, hiszen a tapadás akár sérüléshez is vezethet.
A nyelv vagy ajak ilyenkor vérezni is kezdhet. Az enyhe vérzés általában 15 perc alatt enyhül, amennyiben pedig a vérzés magától eláll, a helyzet valószínűleg nem súlyos. Extrém esetben azonban le is szakadhat a nyelv egy része, ilyen esetben sürgősségi kezelésre van szükség.
The post Miért ragad az ember nyelve a fagyos oszlophoz? first appeared on 24.hu.