:

Hatalmasat fordítva nyerte Nadal az ausztrál teniszkupát

A volt világelső Rafael Nadal nyerte meg a férfi egyes küzdelmeit a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon. Nadal a vasárnapi döntőben kétszettes hátrányból fordítva legyőzte az orosz Danyiil Medvegyevet, és begyűjtötte rekordot jelentő 21. Grand Slam-trófeáját. Rafael Nadal vasárnap történelmet írt azzal, hogy begyűjtötte a 21. Grand Slam-serlegét, megelőzve ezzel az örökranglistán egyaránt 20-20-szal álló Roger Federert és Novak Djokovicot, jelentette az MTI. (A svájci teniszező térdműtétjei után csak tavasszal lép újra pályára, míg a szerb játékost oltatlansága miatt az Australian Open kezdete előtt botrányos körülmények között, hosszas huzavona végén végül hazaküldték Ausztráliából.)A 35 éves spanyol teniszező saját bevallása szerint egyáltalán nem várt magától ilyen jó szereplést Melbourne-ben. Tavaly a Roland Garros után csak öt mérkőzést játszott lábsérülése miatt, négy hónapig nem is versenyzett, és decemberben koronavírusos is volt. Egy ideig az sem volt egyértelmű, hogy valaha visszatér-e a profi teniszbe. Második melbourne-i diadalával Nadal lett a negyedik férfi játékos a sportág történetében, aki többször is megnyerte mind a négy grand slamet (ezek: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open).Danyiil Medvegyev a Nadal elleni döntőben ? Fotó: Dave Hunt/EPA/AAP/MTIA 25 éves Danyiil Szergejevics Medvegyev nem volt könnyű ellenfél Nadal száméra: a tavalyi US Open döntőjében legyőzte a szintén a 21. trófeájára hajtó Djokovicot, akinek így az egy éven belüli négy grand slam sem jött össze. A moszkvai teniszező az ausztrál nyílt teniszbajnokság negyeddöntőjében már a kiesés szélén állt, amikor kétszettes hátrányból fordítva, meccslabdát hárítva verte a kanadai Felix Auger-Aliassime-ot.Öt óra huszonhat percA vasárnapi döntő (amely a koronavírus-járvány miatt bő félház előtt zajlott) elején a negyedik grand slam döntőjét játszó és a fogadóirodákban favorit Medvegyev volt fölényben. A tavaly is döntős orosz teniszező két brékkel, 42 perc alatt szettelőnybe került, ám a második szettben váratlanul visszaesett.Nadal kihasználta Medvegyev megingását és 3:1-re meglépett, majd 5:3-nál adogatóként játszmalabdája volt, de nem tudott élni vele. Közben egy néző berohanása miatt biztonságiak jelentek meg a pályán, és körbevették a játékosokat. A szettet lezáró rövidítésben Nadal 5-3-nál játszmalabdáért adogatott, de rendre hibázott, így 2 óra 5 perc elteltével Medvegyev már két nyert szettel a siker küszöbén állt.A harmadik szettben aztán fej fej mellett haladtak a felek, és sikeresen hárították a bréklabdákat. Nadal aztán 5:3-nál elvette ellenfele adogatását. Ezúttal már nem remegett meg, magabiztos játékkal szépített, és megnyerte a harmadik szettet.Rafael Nadal az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság férfi egyesének döntőjében ? Fotó: Joel Carrett/EPA/AAP/MTIA negyedik szettben már két fáradt teniszező küzdött a pályán. A spanyol egy újabb brékkel közel került a döntő játszmához, majd 5:4-nél hozta a szerváját, és 4 óra 12 percnél nyerte a negyedik, egyenlítő szettet.Az idei Australian Open férfi döntőjében az utolsó szett kiegyenlített küzdelmet hozott. 2:2-nél Nadal egy tenyeressel hatodszor is elvette riválisa adogatását. Több mint öt óra elteltével a mallorcai sportoló 5:4-nél a bajnoki címért adogatott. 30-semminél már csak két labdára volt a diadaltól, de Medvegyev brékelt, így újra nyílt lett a csata. Az egyre fáradtabb orosz azonban ismét elbukta az adogatását, majd Nadal másodjára már kiszerválta a meccset.Az 5 óra 26 percig tartó döntő megnyerésével Nadal 90. tornagyőzelmét gyűjtötte be, Australian Open serlege lett pályafutása 21. Grand Slam-trófeája, ami mellé 4,4 millió ausztrál dollárt (994 millió forint) is kapott.A döntő eredménye:Rafael Nadal (spanyol, 6. kiemelt) - Danyiil Medvegyev (orosz, 2. kiemelt): 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5Nyitókép: Rafael Nadal a bajnoki trófeával ? Fotó: Hamish Blair/AP/MTI