Az LMP leszámolna a kamu vagyonnyilatkozatokkal
Az LMP benyújtotta törvényjavaslatát a közhatalmat gyakorló politikusok, közpénzekkel gazdálkodók vagyonnyilatkozat-tételi szabályainak átalakításáról. Az előterjesztés több törvényt is módosítana, hogy hitelesebbé tegye a vagyonbevallásokat, amelyek ellenőrzését komolyan megszigorítanák a közbizalom helyreállítása érdekében.
Az LMP szerint a legfontosabb változás, hogy
a köztársasági elnök, a parlamenti képviselők, a politikai felsővezetők, az Országgyűlés által kinevezett tisztségviselők, az állami, önkormányzati cégeket vezetők, a nagyvárosi polgármesterek, a köztulajdonban álló nagyvállalatokat vezetőkvagyonnyilatkozatainak hitelességét az Állami Számvevőszék (ÁSZ) hivatalból vizsgálná.
Előírnák a vagyonnyilatkozatok összevethető, kereshető módon történő közzétételét, kizárnák az utólagos módosítást. Kiegészítenék a nyilatkozatok adattartalmát, abba beépítenék a nemzeti vagyonba tartozó ingatlanok hasznosítását, használatát. A jövőben a képviselők (és családtagjaik) tulajdoni részesedésével vagy ügyvezetése mellett működő cégek használatába kapott állami, önkormányzati vagyont is fel kellene tüntetni.
A javaslat az ingatlanok és az ingók mellett a jelenlegi kategóriákba nem sorolható vagyoni értékű jogokra (például a koncessziós jogosultságokra) is bevallási kötelezettséget állapítana meg. Az LMP
a misztikusan növekvő ingatlanok problémája mellett a nagyvonalú családi ajándékokra hivatkozó védekezés régi hagyományának is gátat szab: a vagyonnyilatkozat kötelező vizsgálata kiterjedne az ingyenes juttatásoknak a forrás jogszerűségére vonatkozó vizsgálatára is.
Az Állami Számvevőszéknek 60 napja lenne a parlamenti képviselők, az Országgyűlés által választott tisztségviselők
vagyonnyilatkozatainak ellenőrzésére ? elsősorban a közhiteles állami nyilvántartások adatai alapján. A számvevők ehhez minden hatósági és állami nyilvántartáshoz hozzáférést kapnának, az érintettet nyilatkoztathatnák is a vagyonelemek azonosításához.
Vizsgálat indulna, ha egy képviselővel kapcsolatban olyan adatok ? például a bevallott jövedelem által nem fedezett életvitel vagy egyedi kiadások ? merülnének fel, amelyek a bevallottak valóságtartalmát megkérdőjelezik.
Kapcsolódó Csak a Fidesz nem alakítaná át a politikusok vagyonvizsgálatát Nincs egyetértés a vagyonnyilatkozatok ügyében. Kapcsolódó A Fidesz szerint a magyar vagyonnyilatkozati rendszer a legszigorúbb Csak be kell tartani a törvényeket!A vizsgált adatok jelentős része még politikai közszereplők esetében sem tartozik a nyilvánosságra, ezért az ÁSZ a vizsgálatról a Mentelmi bizottságnak készítene jelentést, de a vagyonnyilatkozat hiányosságaira vonatkozó megállapításait közzétenné.
Kapcsolódó A vagyonnyilatkozatoknak ebben a formában annyi értelme van, mintha mindenki önkéntesen vallhatná be, csinált-e bármi rosszat A rablókra hivatkozó Torgyántól a táguló lakáson át a bevallás idejére eladott cégig: ezek voltak a legerősebb megoldások a vagyonnyilatkozatokban a bevezetésük óta.The post Az LMP leszámolna a kamu vagyonnyilatkozatokkal first appeared on 24.hu.