Kiszáradt üstökös lenne a japán űrszonda által meglátogatott Ryugu?
- hirek.csillagaszat.hu
- 30 Mar, 2022
- Címkék: #A Naprendszer # Hírek # Kisbolygók # aszteroida # Ryugu # szerves anyag # td_block_1 # üstökös
Új keletkezési modellt alkottak a Hayabusa2 küldetés új eredményei alapján a Ryugu aszteroidára, ami a klasszikus elmélet szerint két nagyobb kisbolygó ütközésekor jött létre. Az új japán tanulmány szerint a Ryugu valójában üstökös lehetett. Az eddigi megfigyeléseinkhez illeszkedő, egyszerű fizikai modellel az üstökösöket, aszteroidákat és a Naprendszerünk fejlődését is pontosabban lehet leírni.
Az aszteroidák rengeteg nyomot rejtenek a bolygók és kísérőik kialakulásáról, fejlődéséről, így a történetük megértésével a Naprendszerünk egészéről is szerezhetünk új információkat. Habár a távérzékeléses módszerek és távcsöves megfigyelések is hasznosak, az égitestekről hozott minták jóval részletesebb képet nyújtanak a kisbolygók jellemzőiről és kialakulásukról. A Földre 7 év után, 2010-ben visszaérkezett Hayabusa küldetés az Itokawa aszteroidáról hozott mintákat.
Ennek utódja a Hayabusa2 küldetés, ami 2020 vége táján tért vissza a Ryugu aszteroida kőzetmintáival, valamint egy sor fényképpel és mérési adattal felszerelkezve. A mintákat még vizsgálják, de már a távoli mérésekből is három fontos információt sikerült kideríteni a kisbolygóról. Először is, a Ryugu egy törmelékkupac (rubble-pile) aszteroida, mely sok apró, összetapadt kőzetszemcséből és szilárd anyagból áll össze, nem pedig egyetlen darab, masszív sziklából. Másodszor, a Ryugu formája egy gyémánthoz vagy búgócsigához hasonlít, ami valószínűleg a gyors forgás okozta deformáció eredménye. Harmadszor pedig a Ryugu különösen nagy mennyiségű szerves anyagot tartalmaz.
Ezek közül a harmadik eredmény kérdőjelezi meg az aszteroida keletkezését. A jelenleg elfogadott konszenzus szerint a Ryugu két nagyobb kisbolygó ütközéséből megmaradt törmelékből alakult ki. Ez viszont nem állja meg a helyét akkor, ha az aszteroida szervesanyag-tartalma magas (amint elkészültek a visszahozott minták analizálásával, erre választ kapunk). Ebben az esetben hogyan keletkezhetett a Ryugu?
A Ryugu aszteroida a japán Hayabusa2 űrszonda felvételén, 2018. június 26-án. (Forrás: JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu, AIST)A Nagoya City University kutatója, Hitoshi Miura vezette kutatócsoport eredményei szerint egy eléggé egyszerű fizikai modell válaszolhatja meg a kérdést. Az Astrophysical Journal Letters tudományos folyóiratban publikált tanulmányuk szerint a Ryugu, és más hasonló aszteroidák valójában kiszáradt üstökösök lehetnek. Az üstökösök a Naprendszer külső, hidegebb régiójában kialakult kis égitestek, amiket főként vízjég és valamennyi elkeveredett kőzet (törmelék) alkot. Amikor egy üstökös belép a belső Naprendszerbe, a Nap sugárzásából származó hő miatt a jég szublimál és elszökik, nem marad vissza pedig más mint a kőzetszemcsék; ezek a gravitáció hatására kompaktálódnak és kialakul a törmelékkupac aszteroida.
A folyamat a Ryugu minden megfigyelt tulajdonságához illik. A jég szublimációja miatt az üstökös magja tömeget veszít és összezsugorodik, ennek következtében pedig megnövekszik a forgás sebessége. A gyorsulás miatt az üstökösmag elérheti azt a sebességet, ami kialakítja az ismert, gyémántra emlékeztető formát. Továbbá, az üstökösök jeges alkotóelemei vélhetőleg a csillagközi térben létrejött szerves anyagot is tartalmazzák, ami lerakódna a szublimáció után visszamaradt törmelékben, magyarázva a magas szervesanyag-tartalmat.
A Ryugu aszteroida kialakulásának feltételezett folyamatábrája. (Forrás: Miura et al., 2022)A hipotézis teszteléséhez egyszerű fizikai modellen alapuló numerikus szimulációkat végeztek, és kiszámolták, mennyi ideig tartana a jégnek elszublimálni és felgyorsítani a visszamaradt üstökösmagot. Az eredményeik szerint a Ryugu valószínűleg néhány tíz ezer évig lehetett aktív üstökös, mielőtt belépett a belső Naprendszerbe. Az itteni magas hőmérsékletek miatt a jég elpárolgott, a Ryugu pedig a ma látható aszteroidává alakult át.
Az új tanulmány szerint vélhetőleg az összes, magas szervesanyag-tartalommal bíró, gyémántra emlékeztető törmelékkupac aszteroida (mint a Ryugu vagy a Bennu, ahova az OSIRIS-REx küldetést indították) üstökös és aszteroida közötti, átmeneti objektum lehet (angol nevéből röviden CAT, comet-asteroid transition object). Ezek olyan kis égitestek, amelyek egykor üstökösök voltak, de mára első ránézésre megkülönböztethetetlenek a kisbolygóktól. Mivel mind az üstökösökhöz, mind az aszteroidákhoz hasonlítanak, sok újat taníthatnak nekünk a Naprendszerünkről.
Forrás: Nagoya CU
Hasonló tartalmak
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod
- HWSW
- 22 Nov, 2024