Mint egy Lexus a nappaliban – Ilyen lett az utolsó igazi Panasonic csúcstévé
- Forbes
- 02 Apr, 2022
- Címkék: #A jó élet
A Panasonic mielőtt kiszervezte a gyártást kínai partnereinek, előrukkolt egy házon belül összerakott top televízióval. Ez a monumentális JZ2000, amelynél az volt a kérdés, hogy nyomott hagyott-e rajta a kaotikus időszak, úgyhogy megnéztük élőben.
Az egykor a tévés iparág legnagyobb szereplői közé tartozó Panasonic az elmúlt egy évtizedben radikálisan átpozícionálta magát. A cég vezetése úgy döntött, hogy nem megy bele az árharcba, és elsősorban a prémium szegmensre, illetve néhány régióra, egészen pontosan Japánra és Európára fókuszál.
A Panasonic JZ200 egy igazi csúcstévé. Kép: PanasonicA fejlesztéseket nem hanyagolták el, és ennek köszönhetően az elmúlt években letettek az asztalra néhány döbbenetesen jó készüléket, azonban ez a stratégia a jelek szerint gazdaságilag nem volt kifizetődő. A holding vezetése ugyanis úgy határozott a közelmúltban, hogy bezárja összeszerelő üzemeit, és ezt a munkát kiszervezik kínai partnerekhez.
Ezzel pedig egy korszak lezárul, mert bár a fejlesztéseket tovább folytatják, és lesznek is új televíziók, de azért ez mégsem ugyanaz, mintha mindent száz százalékosan kézben tartanának.
Mindenesetre a vállalat még húzott egy nagyot, és színre lépett a Panasonic JZ2000 nevű OLED tévével, amely még a saját gyárakban készült, és amely lehet, hogy az utolsó igazi csúcskészülékük. A termék Magyarországon is elérhető, kaptunk egy példányt kipróbálásra, meg is nézzük, és elmondjuk, hogy milyen lett, megéri-e megvenni, és ha igen, akkor kinek.
Komoly elvárások
A Panasonic minden egyes észtendőben előrukkolt egy olyan készülékkel, amely a legfontosabb kategóriákban, azaz a kép- és hangminőség terén ott volt a világ legjobb modelljei között. Még így is, hogy már kifele kacsintgattak az iparágból, gond nélkül tudták hozni azt, amiért a mondjuk a feltörekvő kínai vetélytársak mindent megadnának. Emiatt aztán irgalmatlan nagyok voltak az elvárások a JZ2000 irányába. Már csak azért is, mert a 65 inches modell ára az egymillió forintot nyaldossa, ezzel pedig egyértelműen a szűkebb kategóriája legdrágább darabjai közé tartozik.
Ortodox dizájn
A legtöbb gyártó keményen próbálkozik, hogy dizájn terén is előrukkoljon valamilyen varázslattal az OLED szegmensben, ám a Panasonic nem tartozik közéjük. A cég ultrakonzervatív álláspontot képviselt ebben a kérdésben az utóbbi időszakban, és a JZ2000 sem lóg ki a sorból. Nyoma sincs a furmányos formai elemeknek, trükkös talpnak, hiszen maradtak a tradicionális megoldásoknál.
Nem mondhatnánk, hogy a dizájnerek nagyon odatették volna magukat. Kép: PanasonicA modell totálisan semleges külsővel bír, gyakorlatilag egy monumentális fekete képernyő, ultravékony kávákkal, semleges kör alakú talppal.
Ezzel egyébként semmi gond nincs, de tény, hogy nem ez az a készülék, amiről süt az innováció, legalábbis amíg be nem kapcsolják. Az komoly pozitívum, hogy a kijelző forgatható, ez manapság ugyanis egyáltalán nem divat, és természetesen a falra is felakasztható egy teljesen szokványos konzol segítségével.
Az viszont szuper, hogy lehet forgatni a képernyőt. Kép: PanasonicMár akadnak olyan televíziók amelyeknél a ki- és bemeneteket a hátlapra pakolják, ám ez a készülék nem tartozik közéjük, hiszen a csatlakozók a hátlapon kaptak helyet. E téren panaszra ok nem lehet, van itt minden, ami manapság szóba jöhet, még a legmodernebbnek számító HDMI 2.1 port sem hiányzik.
Sokkoló képminőség
Egy modern tv esetében a kép minőségét alapvetően két dolog határozza meg: Maga a kijelző, amelynél a technológia alapvetően határozza meg a lehetőségeket, tehát például a színgazdagságot, a maximális kontrasztot, fényerőt és a képfrissítési rátát. Illetve a képfeldolgozó processzor, amelynek a feladata, hogy a panelből kihozza a legtöbbet, azaz, hogy megfelelő legyen a színpontosság, a mozgásmegjelenítés, és ne legyenek hibák.
A képminőség bitang jó. Kép: PanasonicA Panasonic JZ2000-be az LG Display által gyártott 65 inches, azaz 165 centiméteres OLED panel került, amelyet viszont a japán mérnökök egy kicsit megbuheráltak. Radikálisan sikerült javítaniuk a hűtésen, és nagyobb fényerőt tudnak ezáltal belőle kicsiholni. A mesterséges intelligenciát használó HCX Pro AI processzor pedig saját fejlesztésű, és igazán ez a Panasonic csodafegyvere, amivel oda tud pörkölni a vetélytársaknak.
A kép minősége ugyanis irgalmatlanul jó: a színek normális beállítások mellett természetesek, a mozgásmegjelenítés pedig hibátlan, semmilyen akadozás, szaggatás nem tapasztalható.
Az OLED eljárásból fakadóan szó szerint belülről ragyognak, a fekete tökéletes, a kontraszt végtelen. A modell 3840 x 2160 képpont megjelenítését biztosítja, azaz 4K-s, szóval a részletességre sem lehet panasz. A tv 120 Hz-es, azaz másodpercenként 120 képkocka megjelenítését szavatolja, ami dupla annyi, amit az átlagos tévék produkálnak.
A kulcs a képfeldolgozó processzor. Kép: PanasonicA bemeneti késleltetése rém alacsony, körülbelül 10 ms, így játékra is beválhat, tökéletes kiegészítője lehet egy új generációs csúcs konzolnak, mondjuk egy PlayStation 5-nek. A már említett magasabb fényerő miatt a HDR tartalmak megjelenítése látványosabb, mint amit a többi OLED tévénél tapasztalhatunk, szóval tényleg volt értelme a bütykölésnek, hiszen az szemmel látható előnyöket kínál.
Bombasztikus hangzás
A készülékbe a Technics mérnökei által megtervezett hangrendszer került, amely különlegesnek számít a mai mezőnyben. Ugyanis pakoltak a képernyő alá hangszórókat, amelyeket a szokásokkal ellentétben nem dugtak el, hanem direkt a nézők felé irányították. Emellett került bele két hangsugárzó, amely oldalra néz, illetve két másik, amelyik felfele.
A hangzás kiemelkedő, köszönhetően a Technics hangrendszernek. Kép: PanasonicEz utóbbi a plafon irányába szórja a hangokat, és onnan visszaverődve felülről támadja a felhasználók füleit. A mélynyomót sem spórolták ki belőle, amely a basszus hangok telt és gazdag megszólaltatásáért felel. Ennek köszönhetően a mélyek is érzékelhetőek, tisztán dörrennek meg, ami beton biztos alapokat teremt a dinamikus megszólaláshoz. A hangerő kellően nagy, és az összhatás nagyon-nagyon jó.
A hangminőség terén kifogástalanul teljesít, és azon ritka darabok közé tartozik, aminél nem érzi azt az ember, hogy feltétlenül rá kéne dugni egy normális külső hangrendszert.
A tv támogatja a Bluetooth technológia használatát, és ennek révén vezeték nélküli úton ki lehet lőni a hangját egy kompatibilis eszközre, például egy fejhallgatóra, ami kényelmes és komfortos megoldás.
Problémás kezelés
A vezérlésre, és a csili-vili extrákra a Panasonic sosem fordított nagy figyelmet, és e téren a JZ2000 elmarad a riválisaitól. A házon belül kalapálgatott MyHomeScreen nevű okostévé rendszer gyors és stabil, azonban meglehetősen csúnyácska, a felépítése kicsit logikátlan, és bár magyarul is tud, de mindent összevetve nem túl felhasználóbarát.
Az internetes tartalmak közvetlen elérésére is módot ad.A készüléken keresztül közvetlenül elérhető néhány internetes alkalmazás, amelyek között megtalálható a Netflix, a YouTube, de például a HBO már nem. A gyárilag előre telepített médialejátszó szoftver formátumtámogatásával is akadnak problémák, ugyanis jó pár fontos, népszerű szabvánnyal nem boldogul.
Megéri?
A nem is lehet kétség, hogy a tv leggyengébb pontja a vezérlés, de azért katasztrófáról nem beszélhetünk. Szó sincs arról, hogy használhatatlan lenne a termék, ám tény, hogy vannak rivális modellek, amelyek sokoldalúbbak, kényelmesebben irányíthatóak, és több látványos extra funkciót kínálnak.
A Panasonic JZ2000 a világ egyik legjobb tévéjeA dizájn átlagos, de ennél sokkal fontosabb, hogy a kép- és hangminőség eszméletlenül jó. E két “versenyszámban” a konkurensek 99 százalékát biztosan lefőzi, és mivel ebben a termékcsaládban még mindig ez a két szempont a legfontosabb, ezért
nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy a Panasonic JZ2000 a világ (egyik) legjobb tévéje, amivel nem nagyon lehet hibázni.
A készüléken egyáltalán nem érződik, hogy egy ilyen átmeneti időszakban készült, amikor cégen belül is nyilván rengeteg feszültség borzolta a kedélyeket. Személy szerint imádom a Pana prémium televízióit, ezért is fáj, hogy kiszervezték a gyártást, és csak remélni lehet, hogy mindez nem jelenti majd, hogy a romlás útjára lépnek, nagy kár lenne értük.
The post Mint egy Lexus a nappaliban – Ilyen lett az utolsó igazi Panasonic csúcstévé first appeared on Forbes.hu.