:

Zöld hitel: Matolcsyék adnak még pénzt, de nem úgy, mint eddig

Zöld hitel: Matolcsyék adnak még pénzt, de nem úgy, mint eddig

Folytatódik az MNB zöldhitel-programja, de a feltételek szigorúbbak lettek. Mennyit adnak és hogyan?

Az elmúlt hetekben sorra álltak le a bankok a kedvezményes zöldhitelek kihelyezésével, a lakást vásárlók vagy építőknek így nem nagyon maradt a piacinál olcsóbb, támogatott forrása arra, hogy ingatlant szerezzenek (a családpolitikai kedvezményeken kívül). A felpörgő infláció elleni küzdelem része, hogy az MNB szigorít a monetáris kondíciókon, ezt a lakosság leginkább a törlesztőrészletek emelkedésében veszi észre (illetve a betéti kamatok emelkedésében). A zöldhitelek iránt felpörgött a kereslet az elmúlt bő hónapban, és ahogy írtuk, az MNB hétfői ülésén napirendre vette, hogyan folytassa a programot

Az MNB döntése 

Az MNB monetáris tanácsa

100 milliárd forinttal megemelte az NHP Zöld otthon program keretösszegét,szigorította a finanszírozható lakásokra vonatkozó energetikai követelményeket,a változatlanul megkövetelt BB kategória mellett az ingatlan primer energiafalhasználásának felső korlátja a jelenlegi 90 kWh/m2/év helyett 80 kWh/m2/év értékre csökken,döntött a Zöld jelzáloglevél-vásárlási program feltételeinek módosításáról is a magasabb minőségű zöld jelzáloglevelek térnyerése érdekében.

Háttér 

Az MNB fontosnak tartja, hogy a törvényi mandátumával összhangban, elsődleges célja, az árstabilitás elérése és fenntartása veszélyeztetése nélkül ösztönözze a zöld szempontok lakáshitel-piacon történő érvényesülését. A jegybank fenntarthatóságot támogató célzott programjai nem érintik a szigorító monetáris politikai irányultságot.

A program 2021. októberi indulása óta több mint 135 milliárd forintnyi hitelszerződés jött létre. A bankokhoz benyújtott hitelkérelmek volumene elérte a 200 milliárd forintos keretösszeget, ezért a bankszövetség a program folytatását kérte az MNB-től.

A tanács a jelentős igényre és a fenntarthatósági szempontok alapján döntött a keretösszeg emeléséről.

Az energetikai elvárások annak érdekében szigorodnak, hogy még zöldebb lakások, családi házak vásárlását, illetve építését ösztönözzék. 

Az MNB lépése érthető: a program marad, ami azért fontos, mert lesz elérhető kedvezményes hitelkonstrukció a programon. A szigorítás célja pedig, hogy leszűkítse az igénylők körét, a jelenlegi gazdasági környezetben az MNB nem engedheti meg magának, hogy széles körben finanszírozza az új lakásokat. Márpedig

mivel az új lakásokra már szigorúbb előírások vonatkoznak, a régi feltételek mellett nagyon sok ingatlan beleesett volna a programba. 

Jegyezzük meg ezt is: zöld jelzálog

A Zöld jelzáloglevél-vásárlási program elindításának elsődleges kezdeti célkitűzése a hazai zöld jelzáloglevél-piac megteremtése és a legjobb nemzetközi gyakorlatok meghonosítása volt. A program sikeresen teljesítette indulásakor kitűzött első céljait és lefektette az új piaci szegmens hazai alapjait – állapította meg a tanács.

A jegybanki szerepvállalás következő célja a magasabb zöld minőséget képviselő jelzáloglevelek kibocsátásának ösztönzése a program feltételeinek szigorításán keresztül. A 2022. július 1-jéig életbe lépő módosítások támogatják a legjobb piaci gyakorlatok további térnyerését, a magasabb minőségű zöld jelzáloglevelek térnyerését és a nemzetközi befektetői bizalom növelését.

A módosítások részleteinek kidolgozásáról az MNB konzultál a programban érintett jelzálogbankokkal.

A módosítások hatályba lépéséig az MNB felfüggeszti a jelenlegi feltételek mellett kibocsátott jelzáloglevelek vásárlását, amely alól a már folyamatban lévő kibocsátások támogatása jelent kivételt.

(Forbes, MTI)

The post Zöld hitel: Matolcsyék adnak még pénzt, de nem úgy, mint eddig first appeared on Forbes.hu.