:

Minél maximalistább vagy, annál sikertelenebb leszel?

Minél maximalistább vagy, annál sikertelenebb leszel?

Bár elsőre azt gondolhatnánk, óriási plusz pontot ér az állásinterjún, ha bevalljuk a maximalizmusukat, a gyakorlati tapasztalat mást mutat. Ha önmagában az nem lenne elég, hogy a tökéletességre való törekvés lassítja a munkafolyamatot és demotiválttá tesz, a York St. John Egyetem publikációja még a kiégés, a depresszió, a szorongás és a korai halálozás valószínűségével is összefüggésbe hozta. Utánajártunk, miért.

A perfekcionizmus demotiváló

Bár elsőre úgy tűnhet, a maximalista embert mindig fűti a tettvágy, hiszen a legjobbat akarja kihozni a munkájából, ez sajnos könnyen visszájára fordulhat. A „legjobb” sokszor egy idealisztikus, elérhetetlen állapot, aminek kajtatása végett sosem dőlhetünk hátra, sosem veregethetjük meg saját vállunkat. A cél ne a „tökéletes”, hanem az „elég jó” legyen, és tanuljuk meg megbecsülni a kisebb sikerélményeinket is. A motiváció egyik legfőbb fűtőereje a pozitív visszajelzés – akár saját magunktól is.

Eltávolít másoktól

A perfekcionizmus nem csapatjátékosoknak való. Aki mindig a tökéletességre törekszik, hajlamosabb a versengésre, mások lenyomására és a túlkritizálásra is – ami valljuk be, senkit nem tett még szimpatikusabbá a munkahelyén. Ezzel szemben, egy jó munkamorálú csapatban nem lehúzzák, hanem folyamatosan feljebb segítik egymást az emberek: a közös brainstorming célja az, hogy mindenki a lehető legjobbat hozza ki saját képességeiből. A hibázás emberi dolog, amit el kell fogadnunk önmagunknak és társainknak is, hiszen ebből tanulunk legtöbbet.

Csökkenti a hatékonyságot

A tökéletességre való törekvés önmagában nem ördögtől való dolog, hiszen segíthet abban, hogy elszántak maradjunk, hogy megmozgassuk minden erőforrásunkat a cél érdekében, és hogy a lehető legjobbat hozzuk ki magunkból. Kivéve, ha egy ponton megreked a folyamat – például nem találsz azonnali megoldást egy felmerülő problémára – és a továbbhaladás helyett inkább görgetni kezded magad előtt a feladatokat. A hatékonyság velejárója az is, hogy elengedjük, ami nem megy, hogy átadjuk, amit más jobban meg tud csinálni, vagy szimplán nemet mondunk egy felkérésre, mert nincs rá kapacitásunk.

The post Minél maximalistább vagy, annál sikertelenebb leszel? first appeared on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés