Élelmiszerárak: komoly drágulás jön, jövő héten fontos döntés várható
- Forbes
- 22 Apr, 2022
- Címkék: #Üzlet # infláció # meddig tart a válság
Akár 15-20 százalékkal is nőhetnek az élelmiszerárak Magyarországon, az állattenyésztési-, de leginkább a növénytermesztési ágazatokban már kezdetét vette egy áremelkedési folyamat.
Hollósi Dávid, az MKB Bank és a Takarékbank Agrár és Élelmiszeripari üzletágának ügyvezető igazgatója az Inforádióban beszélt arról, hogy mi várhat ránk. A szokásos kihívások – úgymint az időjárási viszonyok, például az aszály –, mellett a pandémia és azt követő háborús események nagyon komoly áremelkedéseket eredményeznek az élelmiszerágazatban:
a beszerzési lehetőségek különösen nehézkesek, nőnek az előállítási- és alapanyagköltségek, kérdés, hogy a megnövekedett költségeket lekövetik-e az átvételi árak, és hogy ez miként csapódik le a fogyasztóknál.Nagy szám: 20%
Az állattenyésztési-, de leginkább a növénytermesztési ágazatokban már kezdetét vette egy áremelkedési folyamat, és ha a gazdálkodók nem akarnak tönkre menni, árat kell emelniük, vagyis
jelentősen meg fog nőni a fogyasztói költésekben az élelmiszerre fordított hányad.
A szakember 10-20 százalék közé teszi az átlagos (éves) áremelkedést, terméktől függően persze nagy lehet a szórás, bejöhetnek a szezonális hatások és az időjárás is (például gyümölcsöknél).
Kihívások
Az infláció hatása a gazdaság minden szintjén egy körülbelül két számjegyű növekedést eredményez, ami az élelmiszerek esetében várhatóan még erősebb lesz; termékhiány nem lesz, de a feldolgozásban, logisztikában lehetnek fennakadások (ahogy eddig is voltak). Árstop, kamatstop, ársapka: meddig tartanak a kampány alatt bedobott akciók?A döntés
Az MNB a korábbi inflációs jelentésében azt jelezte előre, hogy lesznek olyan hónapok, amikor kétszámjegyű lesz az infláció Magyarországon. A kormány a választások előtt különböző árstopokkal avatkozott be a piaci folyamatokba, ezek hamarosan kifutnak.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter tegnap a kormányinfón beszélt arról, hogy jövő héten az élelmiszerárstop kapcsán a kormánynak döntést kell hoznia arról, hogy fenntartják-e az intézkedést.
A kormány szerint a különböző árstopok nélkül 13 százalék lett volna az infláció az így mért 8,6 százalék helyett, de ebben a legkisebb súlya a hat kiemelt alapélelmiszer árának befagyasztása volt (a benzinárak fixálásának és a rezsicsökkentésnek sokkal erőteljesebb a hatása). A legkönnyebben tehát ezt az árstopot tudná elengedni a kabinet. Politikai érvek: ez az egyik leglátványosabb intézkedés, a kormány pedig szeret látványosan “háborúzni”. Az biztos, hogy a legkomolyabb kihívása elé néz az új Orbán-kormány, kérdés, hogy a ciklus elején elengedik-e a látványos, de nem annyira hatékony lépéseket az infláció letörésére. Az árstopok fenntartása újabb problémákat generálhat az emelésre készülő termelőknek, gazdáknak is – kérdés, hogy a kiskereskedelmet és az élelmiszeripart az új kormányzati struktúrában is stratégiai szintre emelő kabinet, hogyan nyúl hozzá a szektorhoz.The post Élelmiszerárak: komoly drágulás jön, jövő héten fontos döntés várható first appeared on Forbes.hu.