Kollár-Klemencz turistaházat nyit az egykori bányászfaluban és koncerteket is szervez a pilisi Rengeteghez
- Forbes
- 23 Apr, 2022
- Címkék: #Üzlet # turizmus # zöld
Kollár-Klemencz László, a Kistehén zenekar énekese, valamint felesége, Révai Sára fotóművész lakájos turistaszállást varázsolt az egykori dömörkapui kőbánya romos lakóházaiból. A rönkfából készült bútorokat maga faragta az építőmérnök végzettségű zenész, Sára pedig már az építkezés alatt is színes programokat szervezett a Rengetegbe – a gombatúrától az élő tinderig. Az idei nyitóbuli szombaton lesz.
A buszmegállóból céllövöldét építünk – jelentette ki a hatéves Roland, aki az elmúlt tizenhat hónapban napi rendszerességgel segített a szüleinek a Dömörkapu Rengeteg felújításában. „Volt, hogy árut szállított a büfébe a fiunk, de leginkább ötleteket adott” – mosolyog Révai Sára, a napokban nyitó turistakomplexum háziasszonya. A Budapesttől 20-25 kilométerre, Szentendrétől nyugatra, a Pilisi Parkerdő területén fekvő erdei büfé, szállás és kerékpárospont nemrég készült el, és májusban már aludni is lehet majd a padlófűtéses, igényes faburkolattal ellátott, hangulatos apartmanokban.
Révai Sára, a napokban nyitó turistakomplexum háziasszonya. Fotó: Sebestyén László A rönkfából készült burkolat Kollár-Klemencz alkotása. Az apartmanokat a fürdőszobai csempe színéről nevezték el.A pajtában kerékpárkölcsönző és -javítóműhely működik.„Szarvasbőgés idejére biztosan nagyon hamar lefoglalják az összes szobát” – mondom a házigazdáknak, amikor körbevezetnek. A Bükkös-patakhoz közeli ponton ugyanis a szeptemberi éjszakákon elég jól lehet hallani a szarvasbikákat – és ajándék lehet, ha a kíváncsiskodás után nem kell kisétálni a koromsötét erdőből.
„Mi is annyira szeretjük ezt a helyet, hogy mostanában gyakran itt alszunk, mert tudjuk, hogy később esélyünk sem lesz. Kihasználjuk az újlakás-hangulatot, amíg lehet” – mondja Kollár-Klemencz László, Sári férje. (Portréját a 2021. téli Forbes Life-ban írtuk meg, a Kistehén zenekar pedig április 29-én tartja a covid miatt többször elhalasztott búcsúbuliját.) Ők ugyanis szintén a közelben élnek, mintegy kétszáz méterre innen, a lajosforrási elágazástól nem messze, az egykori kőbányai mérnökök házát újították fel maguknak.
„A Rengeteg lényegében a kiterjesztett otthonunk” – nevet Sári.
Sáriék kihasználják az újlakás-hangulatot. Fotó: Sebestyén LászlóHetekig könyörögtem, hogy ne csináljuk
Ebben a szolgálati lakásokból felépített bányászfaluban éltek egykor azok, akik az 1923-ban indult kőbányában dolgoztak. Több generáció nőtt fel az épületekben, és drótkötélpályán szállították a nyersanyagot a hegyről a szentendrei HÉV-vágányok mellett kialakított kőzúzóig. A bányászat a 70-es években megszűnt, a bányászcsaládok nagy része elköltözött, az épületekben szükséglakásokat alakítottak ki. Egészen 2003-ig népes volt a csak Kutyaliget néven emlegetett Telep, amit rendszeres buszjárat kötött össze Szentendrével.
Akkor az ingatlanokból kiköltöztette az önkormányzat a bérlőket, lassan az egész komplexum az enyészeté lett.
„Igazából egy véletlenen múlt, hogy azok a romos házak is hozzánk kerültek: a saját házunk felújításakor voltam bent az önkormányzatnál, és kérdezték, nem tudok-e valakit, akit érdekel” – meséli Laci, honnan indult a Dömörkapu Rengeteg sztorija. „Emlékszem, hetekig könyörögtem Lacinak, hogy ne csináljuk, van elég dolgunk enélkül is, amikor hazaállított az ötlettel, hogy vegyük meg és újítsuk fel az útmenti épületeket” – meséli Sári. Persze tudta, hogy ha férje nekilódul valaminek, úgysem lehet megállítani.
„Igazából egy véletlenen múlt, hogy azok a romos házak is hozzánk kerültek.” Fotók: Sebestyén LászlóLaci fantáziáját pedig elindította a kerékpáros- és kirándulótömeg, amit a házukból láttak arrafelé áramlani, főleg a hétvégéken. Biciklivel ezen az útvonalon keresztül érhető el ugyanis az összes olyan fontosabb kerékpáros célpont, mint például Visegrád, vagy a Dunakanyar Dobogókő, Pilisszentkereszt, Pilisszentlászló irányában. Gyalog pedig szép turistaút vezet innen például a Lajosforráshoz, a SIkárosi rétre, Pilisszentlászlóra és a Prédikálószékhez.
A Rengeteg büfé „terasza” évek óta nagy kedvence a kirándulóknak és a koncertre érkezőknek. Fotók: Sebestyén LászlóMiután 2018-ban végül tényleg megvásárolták – a rendkívül rossz állapotuk miatt kedvező áron – a házikókat, a büfét saját erőből felújították, és Sári el is kezdett nyaranta programokat szervezni az erdőbe. Volt persze többek között Kollár-Klemencz Kamarazenekar-koncert az erdőből – a covid első hullámában még közönség nélkül is, online közvetítéssel –, GrecsóKollár-duettest, Parno Graszt- és Várkonyi Csibészek-buli. De tartottak élő tinder fantázianevű ismerkedős estet, filmklubot, gomba- és gyógynövénytúrát is, és megnyitották a Rengeteg Büfét.
„Egy idő után tényleg elkezdtem háziasszonynak érezni magam, élveztem, ahogy mosollyal fogadták az emberek az ötleteinket, és komoly törzsközönségünk alakult ki” – meséli Sári.
Laci építkezett, én működtetem
2020-ban aztán céget is alapítottak a felújításra, és a Dömörkapu Kft. az év végén 45 millió forintot nyert a Téry Ödön Nemzeti Turistaház-fejlesztési Programban. Tavaly januárban kezdték a munkálatokat, két apartmant alakítottak ki, mindkettő két kétágyas szobából áll.
A szobák rusztikus stílusúak, a bútorok nagy része használt.Az apartmanokban konyha és fürdőszoba is van – utóbbiból az egyik piros, a másik zöld csempés, innen az apartmanok neve –, és egy hangulatos, üvegfalú verandán át lehet őket megközelíteni. Persze egy szobát is ki lehet majd venni, nem szükséges az egész apartmant, akkor a másik szobát lezárják. „A verandán iszogathatnak, kártyázhatnak a felnőttek, ha már elmentek aludni a gyerekek” – mondja Sári.
Az egyik apartman verandája. Fotók: Sebestyén LászlóNem merték összeadni, hogy családilag összesen mennyi pénzt tettek a projektbe, de a hőszivattyús fűtést mindenképpen ki akarták hozni a 45 millió forintos állami pályázati pénzből – és sikerült. Miután a pályázati pénz elfogyott, a nyílászárókat például már saját kezűleg készítette Laci, ahogyan a rönkfa burkolatokat is, és a helyi tölgyfából lett például a konyhabútor is. „Laci építkezett, most én működtetem” – mondja a munkamegosztásról Sári.
A szálláshelyek mellett kerékpáros szerelőműhely és -kölcsönző is épült, még tandembiciklit is lehet majd bérelni. A büfé pedig már üzemel – a kávét ki is próbáltuk, az itt megszállók croissant-nal együtt kapnak is majd reggelire.
A Dömörkapu út túloldalán áll még néhány, szintén romos állapotú épület, azok az önkormányzat tulajdonában vannak.
Laci építkezett. Fotó: Sebestyén LászlóAz ezek közti térben szokták a koncerteket tartani – az első az április 23-ai Korai Electricé lesz, aztán terveznek még ide Másik János-koncertet, majálist ruhacserével, madárszakértő előadását, és persze folytatódik az élő tinder, a gomba- és gyógynövénytúrák és a hatszáz-hétszáz fős táncos bulik. A közeli patakparton pedig sátorozhatnak, sőt a vízben csobbanhatnak is a vagányabbak, akár télen is – ahogyan ezt a kora reggel arra kirándulók gyakran látják pár száz méterrel feljebb, a Dömörkapu-vízesésnél is.
A borítóképen Kollár-Klemencz László. Fotó: Sebestyén László / Forbes
The post Kollár-Klemencz turistaházat nyit az egykori bányászfaluban és koncerteket is szervez a pilisi Rengeteghez first appeared on Forbes.hu.