Devizahitel miatt mehetett tönkre az egyik legnagyobb magyar mirelites cég
- Forbes
- 26 Apr, 2022
- Címkék: #Üzlet # családi vállalkozás # rövid hír
Fizetésképtelenné vált az egyik legnagyobb magyar, családi tulajdonban lévő hűtőipari cég, a debreceni Pentafrost Élelmiszeripari Kft. A cég egy korábban felvett devizahitel miatt mehetett tönkre.
Fizetésképtelenné nyilvánította a bíróság a debreceni székhelyű Pentafrost Élelmiszeripari Kft.-t, és elrendelte a cég felszámolását, írja az Agrárszektor.
A lap információi szerint a bedőlést egy devizahitel okozta, amelyet a vállalat évekkel ezelőtt vett fel. A tulajdonosok a hitelt nem tudták kigazdálkodni, ezért idén márciusban saját maguk ellen kértek felszámolást. Piaci információk szerint a cég fő hitelezője az MKB Bank Nyrt. volt, amelynek a vállalat több milliárd forinttal maradt adós.
Még lehet, hogy el tudják adni
A megbízott felszámolóbiztos bízik abban, hogy üzemi szinten még nyereséges lehet a vállalat, és így el lehetne adni.
Nem mindegy, ez sikerül-e, a Dun&Bradstreet információi szerint 207 fő dolgozott a cégnél.
A céget 1992-ben Petis János alapította, és máig családi tulajdonban volt, két lányával 20-20-60 százalékban tulajdonolták. Iparági beszámolók szerint a Pentafrost tíz éve a legnagyobb magyar hűtőipari vállalatnak számított, de árbevétele még tavaly is megközelítette a 7 milliárd forintot. Ezzel a harmadik-negyedik helyen szerepelt a hazai hűtőipari társaságok rangsorában
A mélyfagyasztott borsó és kukorica piacán voltak igazán erősek, de úgy tűnik, egy ideje látni lehetett a problémákat a cég körül, a termelők ugyanis nem jelentkeztek a náluk az idei szezon kezdetén. A 24.hu-nak nyilatkozó forrás szerint a termelők között nagy megrázkódtatást nem okoz a cég bedőlése.
Hitel: 6 milliárd, saját tőke: 9 millió
A 24.hu egy piaci szereplőt is idéz, aki azt mondta, már évek óta billegett a Pentafrost. Az előző 5 évből négyben veszteséget termeltek, tavaly 193 millió volt a mínusz, az előző években 300-400 millió forint körül alakult a veszteség. Csak 2020 számított kivételnek, akkor 27 millió forint nyereséget mutattak ki adózás után.
A 2021-es eredményeiket már a cégbíróságnak leadott könyvvizsgálói jelentés is aggályosnak ítélte:
a rövid lejáratú hiteleik 6,6 milliárd forintra nőttek, míg saját tőkéjük 9,3 millió forintra csökkent.
Árbevételük rendre 6 és 9 milliárd forint között alakult, de csak egyetlen évben tudtak minimális profitot termelni.
A Bankholding hitelportfóliót takarít?
A 24.hu idéz egy forrást, aki azt mondja, az eset összefügg a magyar szuperbank, a a Magyar Bankholding létrehozásával. A fuzionáló MKB, Budapest Bank és Takarékbank állítólag takarít a hitelportfóliói között, és igyekszik megszabadulni a kockázatos vagy problémás daraboktól. A cég hirtelen megnőtt rövid lejáratú kötelezettségei arra utalhatnak, hogy a bank egyszerűen lejárttá tehette a hiteleit, a cég pedig nem tudott fizetni.
Borítókép: Engin Akyurt
The post Devizahitel miatt mehetett tönkre az egyik legnagyobb magyar mirelites cég first appeared on Forbes.hu.