:
Breaking News

Kétféleképpen is megkerülheti Putyin akaratát az EU, hogy ne rubellel fizessen a gázért

Kétféleképpen is megkerülheti Putyin akaratát az EU, hogy ne rubellel fizessen a gázért

Bizonyos értelmezések szerint két megoldási út is az európai vásárlók előtt áll, csak hogy ne kelljen rubelre váltaniuk a gázért kiutalt pénzt. Valószínűleg Putyinék legnagyobb bánatára.

Az Európai Bizottság (EB) figyelmeztetései miatt két teljesen más módon fizethetnek az európai gázvásárlók az oroszoknak, szemben Vlagyimir Putyin orosz elnök március 31-i rendeletével – foglalta össze a Portfolio.

Az elnöki rendelet még úgy szólt, miszerint a nyugati gázvásárlóknak egy devizás és egy rubeles számlát kellene nyitniuk a Gazprombanknál, majd ezeken kellene átfolyatni az eredetileg euróban, vagy dollárban elutalt összeget. Így végül rubelben jutna el az április 1. után leszállított gáz ellenértéke a Gazpromhoz.

Putyin nem ereszti a gázcsapot, újabb fordulat

Csakhogy az EB szerint a fizetési láncolattal fennáll annak a veszélye, hogy a tagállami gázcégek egy 2014-es, az orosz jegybankra vonatkozó uniós szankciót sértenek meg. A rendezési mód amiatt is kockázatokat jelent a gázvásárlókra nézve, hogy valóban a szándékuknak megfelelően teljesülne-e a végső kifizetés a Gazprom felé.

A Reuters nyomán úgy tűnik, az EB a bizonytalanságok rendezésére egy másféle javaslatcsomagot küldött el a múlt héten – és most egy közleményből olybá tűnik, a legnagyobb németországi orosz gázvásárló, az Uniper már ezen iránymutatás szerint fog eljárni. A közleményben ugyanis utalnak arra, hogy egyszerre próbálják elkerülni az uniós szankciók megsértését, illetőleg a gázvásárlásokhoz fűződő fizetési kötelezettségek szerződésszerű teljesítésre is törekednek:

„Az első, tehát még nem kötelező érvényű értékelésünk szerint a jövőbeni szabályszerű fizetési folyamatot továbbra is megvalósíthatónak tartjuk.”

Az EB iránymutatása a Portfolio értelmezése szerint ezt a két megoldást javasolja az európai gázvásárlóknak:

Rá kell kérdezniük az oroszoknál, hogy fizethetnek-e továbbra is ugyanúgy, ahogy eddig és ahogy az a szerződéseikben eleve le van fektetve (euróban, vagy dollárban közvetlenül a Gazpromnak), hiszen a Vlagyimir Putyin orosz elnök által aláírt rendelet megnevez felmentési lehetőségeket az előírt új fizetési módszer alól (a felmentési szabályok homályosak, nincsenek kifejtve a rendeletben).Előzetesen rá kell kérdezni az oroszoknál arra, hogy belefér-e az orosz elnöki rendeletbe az, ha ők csak átutalják a Gazprombanknál megnyitott számlára euróban, vagy dollárban a gáz ellenértékét, és további lépésként nyilatkoznak arról, hogy ők a maguk részéről teljesítettnek tekintik a szerződéses kötelezettségeiket azzal, hogy letétbe helyezték a nem orosz fizetési eszközt.

A két javaslat kikerülné, hogy egyáltalán rubelre kelljen váltani a kiutalt pénzt, ezzel pedig áttételesen kapcsolatba kerülve az orosz jegybankkal, másrészt kvázi elgáncsolja Putyin rendeletének kommunikációs eredményét is, azaz hogy rubelvásárlásra kényszerítette a nyugati vásárlókat.

A lap azt is megjegyzi: ha biztosra nem is lehet kijelenteni, hogy a fenti két út valamelyike sikeresen rendezi a kérdéskört, ettől még feltételezhetően ily módokon próbálhatják rendezni az április elseje után leszállított gáz ellenértékét az európai vevők, nehogy megsértsék a szankciós rendszert. Persze, a kérdés adott, miszerint az oroszok egyáltalán jóváhagyják-e a két út valamelyikét.

Lengyelország mától nem kap orosz gázt

Közben az oroszok szerdától leállítják a Lengyelországba tartó gázszállítmányaikat, ezt kedden a lengyel gázellátó, a PGNiG közölte. A lengyel kormány szerint az ország gáztározóinak kapacitásai 80 százalékos kihasználtságúak, és a nyár közeledtével a fogyasztás csökkenni is fog. Ugyanakkor ha hónapokig nem juttat a Gazprom gázt Lengyelországba, így is alternatív forrásokat kell keresnie az országnak. Ebben egy litván cseppfolyósgáz-terminál mellett csehországi és németországi vezetékek lehetnek Lengyelország segítségére, amely az év végére egyébként is meg akart szabadulni az orosz gáztól

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök. Fotó: Dimitro Sevastopol // Pixabay

The post Kétféleképpen is megkerülheti Putyin akaratát az EU, hogy ne rubellel fizessen a gázért first appeared on Forbes.hu.