:

Ez lehet az eredménye az árstop meghosszabbításának

Ez lehet az eredménye az árstop meghosszabbításának

Minden helyettesítő élelmiszer ára tovább emelkedik, súlyos áruhiány várható több termékből. Így is magas lesz az infláció, bár ez a költségvetés oldaláról még jó is lehet.

Július 1-ig hosszabbította meg az üzemanyagár-stopot és élelmiszerár-stopot is a magyar kormány, ezt Orbán Viktor kormányfő a Facebookon jelentette be. A lépés várható volt, az élelmiszerpiacon olyan szintű áremelkedés volt az utóbbi hó napokban, hogy politikailag szinte vállalhatatlan lépés lett volna, ha elengedik a hatóságilag rögzített árakat.

Még egy agyonnyert választás után is megmagyarázhatatlan lenne, ha hirtelen 30-40 százalékot drágulnának az alapvető élelmiszerek árai.

Már eddig is nagyjából havi 20 milliárd forintjába került az ágazatnak az árstop, az valószínűleg nőni fog a következő hónapokban

– mondta kérdésünkre Raskó György agrárközgazdász. „A kereskedők áthárítják a fogyasztókra a terheket, a helyettesítő termékek árában eddig is emelkedést láttunk, ez biztosan folytatódni fog.”

Raskó szerint cukorból, lisztből és tejből biztos nem lesz áruhiány. De több élelmiszer esetében máris hiányt tapasztalhatunk a kiskereskedelemben, napforgóolajból, sertéshúsból és csirkemellből valószínűleg még komolyabb lesz. „Exportra nagyjából kétszer annyiért lehet eladni ezeket a termékeket, mint a hazai kiskereskedelemnek, és a kormány nem tudja megakadályozni, hogy a termelők ne az uniós piacra értékesítsenek.”

Raskó György szerint a meghosszabbítás további 0,5-,075 százalékpontot dobhat a márciusban 8 százalék fölötti, és két számjegyűre várt inflációs adaton a helyettesítő termékeken keresztül.

Mennyire érdekli az árstop az inflációt?

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint 9 százalék körül alakulhat az éves, átlagos infláció, de csak az üzemanyagár- és a rezsicsökkentés miatt.

„A tavalyi hiányhoz képest nagyjából ezermilliárd forintos az a többlet, amire forrást kell találni, hogy elérjük a GDP-arányosan 4,9 százalékos hiánycélt” – hangsúlyozta az elemző.

Érdekesség, hogy a költségvetésnek még jó is a magas infláció. Egyrészt minél magasabb a nettó ár, annál nagyobb az azt terhelő forgalmi adó, ami költségvetési bevétel. Másrészt működő modell, hogy egy kormány elinflálja az államadósságot: az infláció magasabb, mint az állampapírokra fizetendő kamat, tehát csökken az államadósság reálértéke.

Az előttünk álló költségvetési kiigazítás még úgy is súlyosnak tűnik, hogy a legfrissebb hírek szerint akár meg is születhet a megállapodás Brüsszel és a magyar kormány közt, és az unió akár még az év vége előtt is utalhat valamennyi pénzt. De ha ez nem is jön össze, a kormánynak van terve, hogyan pótolja a hiányt, a 2010-13 közti konszolidációs időszak kijelölte az utat: az ágazati különadók rendszerét.

The post Ez lehet az eredménye az árstop meghosszabbításának first appeared on Forbes.hu.

The post Ez lehet az eredménye az árstop meghosszabbításának appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés