:

Gázhelyzet: Minden tagállamnak kidolgozott vészhelyzeti tervvel kell rendelkeznie

Putyin rendeletben írta elő, hogy az európai partnereinek át kell váltatnia a gázért fizetett eurójukat rubelre egy speciális, erre a célra nyitott számlán. A Bizottságban nem tudnak róla, hogy bárki belement volna. Magyarország sem jelezte eddig, hogy úgy fizetne, ahogy Moszkva akarja.

Az Európai Bizottságnak nincs információja arról, hogy bármelyik európai uniós tagország vagy magáncég rubelben fizetne az orosz gázért vagy hajlandó lenne erre – közölte hétfőn este az MTI szerint Kadri Simson, az energiaügyekért felelős uniós biztos. Ez azt jelenti, hogy Magyarország sem jelezte, hogy rubelben fizetne (vagy Simson nem vette hivatalos jelzésnek az eddigi magyar kormánynyilatkozatokat).

A rubel-ügy előzményei

Putyin elnöki rendeletben írta elő, hogy rubelben fizessenek a nem barátságos országok (Magyarország is annak számít);Valójában mindenki ugyanúgy fizet, mint eddig, csak egy speciális, a Gazprombankban nyitott számlán át kell váltani a gázért fizetett devizát (erre az európai partnereknek megbízást kell adniuk);A dolognak két haszna van: kvázi piaci tranzakciókkal segít stabilizálni a rubel árfolyamát, amit mesterségesen tartanak erősen és lehet vele csuklóztatni az EU-tagállamokat;Bulgária és Lengyelország irányába az oroszok már el is zárták a gázt. Magyarország korábban azt mondta, úgy fizet, ahogy az oroszok kérik. Az Európai Bizottság szerint a szankciók megsértése, ha rubelre váltatják a európaiak a gázért fizetett devizát. De erről csak egy jogi szakvéleményt adtak ki, ami nem kötelező erejű. Magyarország leghamarabb május 22-én fizet legközelebb, addig az EU kidolgozza a cégeknek, hogyan kellene eljárniuk.A csapok elzárása után az EU eddig inkább bekeményített, formálódik az olajembargó is.

Rendkívüli EU-csúcs a gáz ügyében

Az EU-tagállamok energiaügyi minisztereinek rendkívüli tanácskozására érkezve Simson elmondta: Vlagyimir Putyin orosz elnök rendelete, miszerint április 1-jétől a külföldi vevőknek rubellel kell fizetniük az orosz gázért,

“az EU megosztására tett újabb kísérlet, amelyre egységben és szolidaritásban kell az uniónak reagálnia”.

Mint mondta, Lengyelországot és Bulgáriát, azt a két tagországot, amelyektől Moszkva megtagadta a gázszállítást, mert nem hajlandóak rubelben fizetni, a tagállamok a gáz átirányításával támogatják.

Lengyelország: Felkészültünk erre

Anna Moskwa lengyel klímaügyi miniszter úgy nyilatkozott: Lengyelország készen áll arra, hogy teljes mértékben függetlenedjen az orosz kőolajtól, és hajlandó támogatni más országokat abban, hogy csökkentsék Oroszországból származó ellátásukat fosszilis tüzelőanyagból. Moskwa elmondta: Lengyelország “azonnali és abszolút szükségszerű” szankciókat sürget az orosz olajra és a gázra vonatkozóan

“Oroszország elzárta előlünk a földgázt, de teljes biztonságban vagyunk. Ambiciózus tervet hajtottunk végre, kiépítettük ehhez a megfelelő infrastruktúrát, a gáztárolókat télire feltöltöttük.”

Hozzátette: vasárnap amerikai gáz áramlott Litvániából Lengyelországba, ez volt az első szállítás, és a jövőben folytatódni fog.

Ausztria: Nem dolgozunk fel többé orosz nyersolajat

Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter nyilatkozata szerint Ausztria is kész elviselni az Oroszország elleni olajembargó következményeit, ha az EU és tagállamai megállapodnak efelől. Mint mondta, “Ausztria intenzív erőfeszítéseket tett, hogy csökkentse függőségét Oroszországtól, például nem dolgoz fel többé orosz nyersolajat”.
Robert Habeck német gazdasági és klímaügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy Németország kész támogatni az orosz kőolaj bojkottját akkor, ha azt megfelelően előkészítik, és figyelembe veszik azon uniós országok érdekeit, amelyek jelentősebb mértékben függnek az orosz szállításoktól.
Elmondta: nem szabad hagyni, hogy az uniós lépések kontrollálhatatlan gazdasági helyzethez vezessenek.

“Németország nagy előrelépést tett a szén és az olaj függetlenítésének terén, és jó úton halad, hogy ugyanezt tegye a gáz esetében is. Más országoknak valamivel több időre van szükségük” – jelentette ki.

Minden tagállamnak kidolgozott vészhelyzeti tervvel kell rendelkeznie

Kadri Simson a tanácskozást követő sajtótájékoztatón elmondta: a vállalatok, amelyek engednek a nyomásnak, hogy az eurót rubelre váltsák át a Gazprombanknál vezetett számláikon keresztül, megsértik az uniós szankciókat.

Mint mondta, az EU részletes iránymutatást készít azzal kapcsolatban, hogy a vállalatok miként cselekedhetnek a kifizetésekkel összefüggésben a szankciós kereteken belül. Azt is kiemelte, hogy a Lengyelországba, illetve Bulgáriába irányuló szállítások leállítása is arra mutat rá, hogy az orosz beszállítás nem megbízható, így minden tagállamnak kidolgozott vészhelyzeti tervvel kell rendelkeznie arra az esetre, ha az ellátás esetlegesen megszakadna.

A biztos elítélte Moszkva egyoldalú döntését a lengyel és bolgár szállítások leállítására vonatkozóan, de megerősítette, hogy a két tagországban nem áll fenn a közvetlen veszélye annak, hogy az fogyasztók és az ipar számára megszakadna a gázellátás.

The post Gázhelyzet: Minden tagállamnak kidolgozott vészhelyzeti tervvel kell rendelkeznie first appeared on Forbes.hu.

The post Gázhelyzet: Minden tagállamnak kidolgozott vészhelyzeti tervvel kell rendelkeznie appeared first on Forbes.hu.