:

Felhőben már nagyobb biztonságban vannak az adatok

Felhőben már nagyobb biztonságban vannak az adatok

Megfelelő védelem nélkül kezelni a céges adatokat olyan, mint kicsatolt övvel gyorsítani az autópályán. Az üzlet pörög, a növekedés folyamatos – mégsem mindig alapvető, hogy az egész köré biztonságos IT-környezetet építsünk. Pedig egy nem tervezett leállás kritikus, a bevételkiesés végzetes lehet, sőt, a versenyelőnyünk is odaveszhet, ha az információink illetéktelen kezekbe kerülnek. Biztos megéri anyagi és presztízsveszteséget, vagy bírságot kockáztatni?

Nagy Zoltán, a Magyar Telekom csoportbiztonsági igazgatója aláhúzta: a cégek számára szinte kötelező elem lett az adatbiztonság garantálása. Az ehhez szükséges rendszert nyilván fel lehet építeni saját infrastruktúrán belül is, de nem mindegy, hogy a megvalósítás mennyi időt, energiát és ráfordítást követel – nem beszélve a naprakész állapot folyamatos fenntartásáról. Mindezt számításba véve már nem biztos, hogy állnánk a sarat, de egy megbízható felhőszolgáltatóval a hátunk mögött nem is nekünk kell.

A technológia ránk rúgta az ajtót

A közelmúltban több olyan támadás történt, amit intő jelként vésődött be a kollektív emlékezetbe. 2018-19-ben a közösségi média legnagyobb szereplői közül kettőt csaknem megsemmisített a felhasználói adatok kiszivárgása. 2020-ban egyetlen IT-fejlesztő vállalat gyengélkedése miatt 18.000 szervezet (köztük olyan Fortune 500-as cégek, mint a Microsoft, az Intel, vagy a Cisco) rendszereibe hatoltak be ismeretlenek, de hogy ne menjünk messzire: tavaly szeptemberben egy magyar autóalkatrész-kereskedőt ütött szíven zsarolóvírus okozta támadás.

Ekkor a Magyar Telekom csoportnál is érzékelték az adathalász tevékenységet. Összességében több mint húszezer káros weboldalra mutató kapcsolódási kísérletet blokkoltak, de még tanulságosabbak a 2022. április 10-től május 10-ig terjedő időszak számai: 785 millió kérésből már 2,3 millió kapcsolódási kísérletet kellett biztonsági okokból leállítani.

Felhőben a pajzs

A biztonsági igazgató szerint a T-Systems jó okkal lett a nagyvállalatok digitális szolgáltatója, így rajtuk keresztül mutatta be a nem telephelyhez kötött, mégis biztonságos adatkezelés gyakorlatát. Itthon kézenfekvő, hogy hazai adatközponttal – jelen esetben a régió legnagyobb ilyen létesítményével – rendelkező céghez fordulunk, de a védelem kiépítése nem csak ezért lehet gyorsabb és hatékonyabb, hanem a kimagasló szakembergárda miatt is. Nagy Zoltán hozzáfűzte: a stabil és biztonságos üzemeltetést a nap 24 órájában garantálják, és jól menedzselt, rendszeresen auditált tevékenységként nyilván olajozottan is megy.

„Hatékonyan, rövid idő alatt tudunk lereagálni egy támadást, ami kulcsfontosságú, hiszen az időben foganatosított ellenintézkedésekkel lényegesen kisebb a rendszerre gyakorolt hatás” – magyarázta, hozzátéve: az egész az épületbiztonsággal kezdődik, a megfelelő hűtés-fűtéstől, tűzvédelemtől kezdve, a szigorú beléptetőrendszeren és behatolás-érzékelésen, vagy riasztáson át a lehallgatás elleni védelemig, illetve a redundáns energia- és internetellátás biztosításig. „Amikor egy rendszer védelméről beszélünk fontos az arányosság: ahhoz, hogy az ügyfél elégedett legyen, hatékony védelmet és nem csillagrombolót kell építeni” – szemléltette. „Fontos, hogy megértsük a rendszer, illetve a benne tárolt adatok szempontjából releváns kockázatokat, hogy olyan védelmet alakítsunk ki, amivel az egész jól kezelhető marad – legyen szó akár infrastruktúra védelemről, alkalmazásbiztonságról, hozzáférés-menedzsmentről, security monitoring-ról, biztonsági elemzésről, adatszivárgás elleni védelemről és még annyi minden másról” – sorolta.(x)

The post Felhőben már nagyobb biztonságban vannak az adatok first appeared on Forbes.hu.

The post Felhőben már nagyobb biztonságban vannak az adatok appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés