Szakértő: minden olajembargós fejlemény hatással lehet a forintra
- Forbes
- 24 May, 2022
- Címkék: #Pénz # Üzlet # forint # infláció
Hullámvasúton a forint: reggel előbb erősödni, majd délelőtt még jelentősebben gyengülni kezdett. Az ellentétes hatású európai és hazai jegybanki kommentárok mellett az euró-dollár árfolyam alakulása is besegített ebben. A jövőben a vitás uniós ügyek alakulására érdemes figyelni árfolyamfronton.
Eseménydúsan indult a keddi nap a forintárfolyam számára: a reggeli nyitáskor egy euró kicsit több, mint 382 forintot ért a bankközi piacon, délelőtt fél 10-re már majdnem 380-as szintig mászott. Ezután a 385-os szint közelébe gyengült, délutánra megint 384 forint körül járt az árfolyam.
Igazi hullámvasút a forint az elmúlt 24 órában (15:10-kor). Forrás: TradingViewA reggeli erősödést Christine Lagarde nyilatkozata váltotta ki. Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a davosi Világgazdasági Fórumon is megerősítette, amit korábban közölt: az eurózóna alapkamata a mostani -0,5 százalékról a harmadik negyedév végére pozitív tartományba emelkedhet.
Szavai hatására az euró erősödni kezdett a dollárral szemben, az amerikai deviza relatív gyengülése pedig pozitív jel a feltörekvő piacok, köztük Magyarország számára is – mondta a Forbes.hu-nak Jobbágy Sándor, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető makrogazdasági elemzője. A kedvező hangulat a forintot is magával vitte, és még csak az sem számított, hogy a forint-euró kamatkülönbözet várhatóan szűkülni fog, hiszen az eltérés az EKB kamatemelési terveinek megvalósulása esetén is jelentős marad a forint javára.
Akkor miért kezdett esni?
Nem örülhetett ugyanakkor sokáig a magyar deviza, hiszen délelőtt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is megszólalt: az utóbbi két hónap rendkívüli, egyenként 100 bázispontos alapkamat-emelését követően a jegybank felezheti a szigorítás ütemét, árulta el Virág Barnabás alelnök az MTI-nek. A piaci reakciók gyengülésnek indították a forintot, a hazai fizetőeszköz pedig nemcsak a reggeli erősödést vesztette el, hanem a 382,5 forintos nyitóárat is meghaladta az euró jegyzése.
Jobbágy Sándor szerint nagy meglepetést nem tartalmazott a mai MNB-bejelentés, hiszen:
az MNB kommunikációja korábban is utalt az emelési ütem lassítására, ma csak ennek mértéke derült kia jegybank irányadó eszköze most egyébként sem az alapkamat, hanem az egyhetes betéti kamatEnnek megfelelően a forint gyengülése sem csupán a jegybanki kommentároknak volt köszönhető, ugyanekkor az euró-dollár árfolyamemelkedés lassulása, majd visszafordulása is szerepet játszott.
Az egyhetes betét tavaly év végétől vált el jelentősebben az alapkamattól, és bár a különbség azóta csökkent (a 100 bázispontos emelések az alapkamat felzárkóztatását is szolgálták), még mindig jóval nagyobb az irányadó eszköz kamatszintje (6,45 és 5,4 százalék). Az információk adagolása a klasszikus jegybanki kommunikáció eszköze is lehet, amelynek során próbálják a várható árfolyammozgásokat minél inkább kisimítani az időben – mondta Jobbágy Sándor.
Mire kell figyelni?
A forintárfolyamot leginkább a vitás uniós ügyek alakulásáról szóló hírek befolyásolhatják a közeljövőben Jobbágy szerint:
Az uniós olajembargó kapcsán bármilyen fejlemény hatással lehet a forint-euró árfolyamra: a magyar mozgástér szűküléséről szóló vagy a hazai energiaellátás biztonságát negatívan érintő hírek gyengíthetik a forintot.Amennyiben pedig a helyreállításra és az orosz energiahordozókról való leválásra szánt EU-s pénzek késlekedését sikerül megoldani, az pozitívan hathat a magyar fizetőeszközre.The post Szakértő: minden olajembargós fejlemény hatással lehet a forintra appeared first on Forbes.hu.