:
Breaking News

Berobbanhat a vidéki ingatlanpiac a CSOK meghosszabbítása után – persze nem mindenhol

Berobbanhat a vidéki ingatlanpiac a CSOK meghosszabbítása után – persze nem mindenhol

A kormánya szerdán jelentette be hivatalosan, hogy a Magyar Falu program részeként év végéig meghosszabbítják a falusi családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) igénylésének lehetőségét. A támogatást 2019-es indulása óta 31 ezer család igényelte, eddig 170 milliárd forint értékben. A Duna House várakozása szerint a hosszabbítással újabb 30 milliárd forint érkezhet a vidéki ingatlanpiacra, így 2022-ben is a vidék lehet az ingatlanpiaci forgalom húzóereje.

Az év eleji kormányzati statisztikák alapján a falusi CSOK-kérelmek több mint felét (54 százalékát) lakásvásárlással egybekötött bővítésre vagy korszerűsítésre, átlagosan 7,7 millió forint összegben, míg másik részét már meglévő ingatlan korszerűsítésére vagy bővítésére nyújtották be az ügyfelek, átlagosan 2,8 millió forint összegben. A tavalyi bővítésnek köszönhetően már a községek több mint 90 százalékában elérhető a kistelepülési támogatás.

A CSOK- és a falusi CSOK-igénylések tavalyi darabszáma alapján összesen az ingatlanpiaci forgalom körülbelül 20 százalékánál jelentettek segítséget a kedvezmények.

„A kistelepüléseken a pandémia okozta változások óta jelentősebb ingatlanforgalmat tapasztalnak értékesítőink. A bővüléshez hozzájárult az ezeken a településeken elérhető falusi CSOK lehetősége, amelynek meghosszabbítása továbbra is segítheti a vidéki ingatlanpiac menetelését” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.

„A tervezett költségvetési számok alapján várhatóan minden családtámogatási lehetőség hosszabbításával számolhatnak majd a lakásvásárlók, azonban a támogatások összegét, konstrukcióját érdemes lenne az ingatlanpiaci változásokhoz igazítani. A falusi CSOK-nál például indulása óta változatlan összegű a támogatás, amely a lakásárak szignifikáns emelkedése miatt, egyre kevesebb segítséget jelent az ingatlanvásárlóknak.”

A falusi CSOK egy gyermek nevelése esetén 600 ezer, kettőnél 2,6 millió, háromnál pedig 10 millió forintos segítséget jelenthet használt lakás vásárlásához és korszerűsítéséhez a családoknak.

A lakosságszám nyugaton nő

A Duna House Barométer idei első negyedéves adatai szerint vidéken átlagosan 26 millió forintért lehet egy téglalakáshoz jutni. A támogatás így 2, 3, 10 vagy 38 százalékát tehetné ki a vételárnak.

Ezzel szemben 2019 harmadik negyedévében, a falusi CSOK bevezetésekor egy vidéki, háromgyermekes család akár a kiszemelt ingatlan felét is ki tudta egyenlíteni a támogatás összegéből.

E családi otthonteremtési kedvezmény bevezetésével a kormány elsődleges célja az volt, hogy megállítsa a falvak, kistelepülések népességcsökkenését. Az elmúlt években a társadalmi fogyás tendenciája számottevően le is lassult.

A legtöbb igénylés az észak-keleti régióból érkezik, arányosan a falusi CSOK-ban érintett községek számával, ugyanakkor – a főváros agglomerációján kívül – Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Fejér megyében ugrott meg legnagyobb mértékben a lakosságszám a falusi CSOK motivációjára.

Pénz Zsiborás Gergő 6 perc olvasás
Babavárósok, figyelem: itt a kamatemelés! Mi várható a lakástámogatások terén?
Pénz Kovács Krisztián 20 perc olvasás
Sokkal több fájdalom vár ránk, mint a legtöbben hinni szeretnék – A befektető levele I.

The post Berobbanhat a vidéki ingatlanpiac a CSOK meghosszabbítása után – persze nem mindenhol appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés