:
Breaking News

Itthon egy darabig még marad az ingyenes messengerezés

Itthon egy darabig még marad az ingyenes messengerezés

Mint arról néhány hete már beszámoltunk, új iránymutatást tett közzé az uniós szakhatóságokat tömörítő BEREC, amely megváltoztatta a nullás díjszabású (zero rate) ajánlatokkal kapcsolatos jogértelmezését. A rendelkezés nyomán betiltanák azt a szolgáltatói gyakorlatot, hogy egyes alkalmazások (például Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Viber, YouTube, stb.) nem fogyasztják a felhasználói csomagban foglalt adatforgalmat. A határozat szerint ugyanis az ilyen ajánlatok önmagukban összeegyeztethetetlenek a nyílt internetről szóló rendeletben foglalt, a forgalom egyenlő kezelésére vonatkozó kötelezettséggel.

Kapcsolódó Vége az ingyen üzengetésnek Messengeren Szigorított az EU-s hatóság, hamarosan búcsút mondhatunk az adatforgalommentes böngészésnek.

Ezt követően tette közzé a nyílt internet aktuális helyzetére vonatkozó jelentését a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), amely egyaránt foglalkozik a végfelhasználói jogok hazai korlátozásával, az internetszolgáltatási csomagok teljesítményével és más, a hatályos szabályozásban szereplő szolgáltatói kötelezettségek betartásának ellenőrzésével. A jelentés külön fejezetben tárgyalja az úgynevezett nullás díjszabású csomagok helyzetét is, írja a HWSW.

A hatóság a jelentésben emlékeztet, hogy az Európai Unió Bírósága 2021. szeptember 2-án három nagy jelentőségű ítéletet is hozott a nyílt internet témakörben, melyek alapvetően változtatták meg a nullás díjszabású ajánlatokkal kapcsolatos jogértelmezést.

Az ítélet szerint az uniós rendelet a forgalom tekintetében hátrányos megkülönböztetéstől, korlátozástól vagy beavatkozástól mentes egyenlő bánásmód általános kötelezettségét írja elő az internet-hozzáférési szolgáltatók számára, amelytől semmilyen esetben sem térhetnek el a szolgáltatók. A Bíróság továbbá hozzátette, hogy a szolgáltatók által alkalmazható forgalomszabályozási intézkedéseknek a műszaki minőségre vonatkozó követelményeken kell alapulnia, nem pedig kereskedelmi megfontolásokon.

Ivándi Szabó Balázs / 24.hu

A magyar szakhatóság 2021 decemberében, a BEREC ajánlás közzététele előtt felhívta az érintett szolgáltatók figyelmét a bírósági ítéletek tartalmára és következtetéseire, és egyúttal arra kérte a szolgáltatókat, hogy eszerint alakítsák ki a 2022. évi ajánlataikat. Az NMHH 2022. tavaszán újabb levéllel fordult a vállalatokhoz, amelyben arról érdeklődött, terveznek-e bevezetni nullás díjszabású tarifaopciót tartalmazó ajánlatot, valamint, hogy elvégezték-e az általuk kínált ajánlatok felülvizsgálatát, hogy azok megfeleljenek az EU Bíróság döntései által kijelölt új iránynak.

A szolgáltatók nyilatkozata alapján kiderült, hogy a mobilinternet-hozzáférési piac szerepelőinek nagy része kínált nullás díjszabást is tartalmazó díjcsomagot, vagy kiegészítő opciót 2022. tavaszán.

A szolgáltatók jelezték, hogy az EU Bíróság döntését követően új nullás díjszabású ajánlattal már nem fognak piacra lépni, azonban a jelenleg aktuális ajánlatok kivezetésére és a már megkötött előfizetői szerződések sorsának rendezésére hosszabb átmeneti időre van szükségük. A hatóság közölte, a júniusban kiadott BEREC-döntést követően az NMHH hatósági eszközökkel is fel fog lépni az EU rendeletnek nem megfelelő, nullás díjszabású ajánlatok piacról történő kivezetése érdekében. Végül hozzátették, ezzel egy időben folytatják az egyeztetéseket a mobilinternet-hozzáférési szolgáltatókkal is, hogy a kivezetés a lehető legkisebb torzulást okozza a piacon.

Lányi Örs további cikkei Kilyukadt az Emirates repülőgépe a levegőbenTörölt üzeneteinkhez is hozzáférhet a FacebookKémprogramok elleni funkcióval látják el az Apple eszközeit

The post Itthon egy darabig még marad az ingyenes messengerezés first appeared on 24.hu.