:

17 ezer milliárd forint rohad a magyarok bankszámláin, most kell lépni, minden nap számít

17 ezer milliárd forint rohad a magyarok bankszámláin, most kell lépni, minden nap számít

Jó tanácsok 400–420 közötti euróárfolyam, kétszámjegyű infláció és folyamatosan emelkedő kamatok mellett.

Az elmúlt tíz évben csak minimálisan csökkent a készpénzben, folyószámlákon vagy lekötött betétben álló vagyonhányad Magyarországon, és ennek most az infláció kárán sokan megihatják a levét. Minden eddiginél fontosabb diverzifikálni, azaz többféle pénzügyi termékben tartani pénzünket a 420 forint közeli euróárfolyam, az elszálló infláció és a folyamatosan emelkedő kamatok miatt.

A privátbankoknál pedig az aktív vagyonkezelés időszaka jön – írja a Forbes-hoz eljuttatott friss elemzésében Karagich István, privátbanki szakértő, a Blochamps Capital ügyvezetője.

Gondoljuk át!

Szerinte aki addig még nem tette, annak gyorsan és alapvetően át kell gondolnia a megtakarítási, befektetési politikáját azok közül, akik a párnaciha alatt vagy a folyószámlán őrzik megtakarított forintjaikat. Az elmúlt tíz évben csak minimálisan csökkent a készpénzben, folyószámlákon vagy lekötött betétben álló vagyonhányad Magyarországon, és ennek most sokan megihatják a levét.

„A 420 forint közeli euróárfolyam, az elszálló infláció és a folyamatosan emelkedő kamatok miatt minden eddiginél fontosabb diverzifikálni, azaz többféle pénzügyi termékben tartani pénzünket, devizanemek, befektetési eszközök szerinti vagy akár földrajzi diverzifikálást alkalmazva. Annál inkább jelentősége van ennek, hiszen a magyarok forintban kalkulált megtakarításai összességében rekordszinten vannak ugyan, csak éppen hatékonytalanul befektetve.”

Pénz Fekete Emese 6 perc olvasás
Pénzt szinte ingyen kér, de drágán ad, mi az? Magyar bank 2022-ben
Pénz Ács Gábor 4 perc olvasás
Sokat kell rá várni, de kiváló lesz a 13 százalékos magyar állampapírkamat – jövő nyártól
Pénz Ács Gábor 20 perc olvasás
Fordított valutaháború dúl a világban és előbb fogunk 420 forintos dollárt, mint eurót látni

Nulla kamaton pihen

Magyarországon a készpénzállomány mellett a folyószámlákon több mint 17 ezer milliárd forint pihen – és veszíti értékét most napról napra. Miként arra a Blochamps legutóbbi Wealth Management Portréja is rámutatott:

2021 végére a magyar lakosság banki betétállományának és készpénztulajdonának együttes összege 14 824 milliárd forintról 16 883 milliárdra duzzadt.A készpénzben, folyószámlákon és lekötött betétben álló összegek aránya a klasszikus pénzügyi vagyonon belül 2010 óta 49 százalékról csupán 47 százalékra csökkent.Látra szóló betétekben fekszik a vagyonok csaknem negyede, 12 és 14 százalék közötti a készpénz, a befektetési jegyek és a különféle biztosítások aránya.Elenyésző a rövid lejáratú kötvények (2,6 százalék) és a tőzsdei részvények (3,6 százalék) aránya is.

Karagich István szerint nem csupán öngondoskodási öngyilkosság, de rövid távon is rendkívül kockázatos most befektetlenül a bankszámlán vagy például látra szóló bankbetétben tartani a pénzünket.

Nemcsak a pénzügyi termékek összetételét érdemes széles palettán megválogatni, hanem a befektetések földrajzi orientációját is meg kell nézni.

Még az inflációkövető állampapírok sem tűnnek késői befektetésnek, hiszen a másodpiaci hozamemelkedés után az 5–6 év hátralévő futamidővel bíró papírok jelenleg például 8 százalék feletti éves kamattal érhetőek el.

Jó ajánlatok 10 millió felett

Tapasztalatai szerint a bankok nemcsak a privátbanki ügyfeleknek, hanem már a 10–30 milliós megtakarítási sávban is partnerei a prémium banki ügyfeleknek, és szívesen adnak kellően szofisztikált ajánlatokat. „Most nemcsak az lesz bajban, aki nem ismeri ügyfelei igényeit mélységeiben, hanem azok az ügyfelek is, akik nem keresik a szakértő segítséget!” – teszi hozzá Karagich István, aki alig két héttel ezelőtt, 380-as euróárfolyamnál 420 forintos szintet prognosztizálva rövid távon azt vetítette előre, hogy nincs már messze a dollár-euró paritás sem.

Ugyan a legtehetősebb réteg is érzi persze az infláció negatív hatásait, de messze nem annyira, mint a magyar társadalom kilenctizede. Magyarországon ugyanis a pénzügyi eszközök értékének 62 százaléka a legfelső vagyondecilis, azaz a leggazdagabbak tulajdonában van. Jelenleg ez a 398 ezer háztartás birtokolja például a teljes lakossági vagyon 48,5 százalékát.

Egy korszak véget ért

A vagyonkezelők az elmúlt években passzív befektetési stratégiával, indexkövető alapok révén is tisztes reálhozamot tudtak produkálni ügyfeleiknek, ennek a korszaknak most nagyon úgy tűnik, vége.

„Az aktív vagyonkezelés időszaka jön” – állítja Karagich István.

Nyitókép: Karagich István / Fotó: Orbital Strangers

The post 17 ezer milliárd forint rohad a magyarok bankszámláin, most kell lépni, minden nap számít appeared first on Forbes.hu.