10 egyszerű tipp Vászonzsákoslánytól, amivel csökkentheted az ökolábnyomod
- Forbes
- 11 Jul, 2022
- Címkék: #Legyél jobb! # fenntarthatóság # környezetvédelem # zöld
Antal Éva, ahogy a legtöbben ismerik, a Vászonzsákoslány közel 30 ezer követőt gyűjtött eddig Instagramján fenntartható és környezetkímélő életvezetésről szóló posztjaival. Megfontolt, tudatos és tájékozott, úgy mesél a legfrissebb kutatásokról, a környezetszennyezés ok-okozati összefüggéseiről és a tudományosan megalapozott megoldásokról, mintha csak a reggelijéről számolna be. Segítségével összegyűjtöttünk 10 egyszerű praktikát, amiket akár most rögtön bevezethetsz az életedbe egy fenntarthatóbb jövő érdekében.
Tájékozódj a témában, és értsd meg, min és miért érdemes változtatnod!Már a könyökünkön jön ki a környezetvédelem fontossága, de a legtöbbet emlegetett fogalmakon túl valószínűleg mindannyiunk tudásában van pár vakfolt. Mielőtt teljes elszántsággal az életmódváltás mellett döntenél, szánj időt arra, hogy megértsd a legfontosabb irányelveket. Évi ehhez a Quibit Magazin, a Másfélfok és a Greenguide cikkeit ajánlja, de zöld-filmes bakancslistáját is érdemes lecsekkolni. A Forrongó jég (Ice on fire) a klímaváltozás folyamatáról beszél érthetően, a Seaspiracy a halászat környezeti hatásait mutatja be, a Kiss the Ground Netflix-sorozatból a talajerózió miértjétől tájékozódhatsz, az A Plastic Ocean pedig az óceánba kerülő műanyaghulladék problémáját járja körbe.
Kezdd a táplálkozással!Kevesebb hús, több organikus termék – oké, ezt biztosan hallottad már, de most továbbmegyünk. Nem csak a háztartások, de az élelmiszerboltok, a piacok és az éttermek feleslegessé vált élelmiszerei is gyakran a kukában landolnak, holott ezek nagy része még fogyasztható lenne. Évi a Munch.hu applikációt javasolja, amivel feltérképezheted, honnan vásárolhatsz kidobásra ítélt, szépséghibás ételeket, amiket nem tudtak eladni, holott ehetőek, finomak és olcsóbbak is.
Szokj rá a turira!Ami az öltözködést illeti, két megoldás jöhet szóba, ha a fenntarthatóságra törekszünk. Az egyik, hogy lokális, a környezetvédelem szempontjait figyelembevevő designerektől vásárolunk, a másik pedig, hogy fejest ugrunk a használt ruhák feneketlen kútjába. Ha nincs soktízezer forintod a márkás termékekre, szánj időt a turizásra, ugyanis már azzal is fontos lépést teszel a bolygóért, ha nem támogatod az új ruhák előállítását. Ha teheted, válassz lebomló, természetes szálas anyagot, lehetőleg lent vagy kendert. A bőröd is hálás lesz érte.
Legyen a zsebedben evőeszköz és bögre!Ha gyakran vásárolsz elviteles kávét vagy ebédet, utasítsd vissza az eldobható poharakat és evőeszközöket. A legtöbb kávézóban örömmel megtöltik az otthonról hozott bögréket, és általában még a végösszeg is kedvezőbb lesz.
Válassz tartós termékeket!Ahogy Bea Johnson mondja: utasítsd vissza, ami nem kell, csökkentsd, ami kell, és használd újra, amit csak lehet. Ha az ő gondolkodását követjük, rengeteg felesleges dolgot kiiktathatunk az életünkből: a petpalackot érdemes kulacsra cserélni, a nejlonzacskót vászontáskára, az eldobható mensutrációs termékeket Redy bugyira, mosható betétre vagy kehelyre. Arról nem is beszélve, hogy utóbbi sokkal higiénikusabb és megbízhatóbb is, mint a klasszikus tampon, és akár 10 éven át kiszolgál.
Mondj nemet a csomagolásra, és vásárolj csak annyit, amennyire szükséged van!Szerencsére egyre több csomagolásmentes bolt nyílik Budapesten, amit érdemes kipróbálni, de ha épp nincs ilyen a közeledben, menj szupermarketbe vagy piacra, és keress lédig termékeket. Mivel ezek is csomagolásmentesek, te magad döntheted el, mennyit vásárolsz belőlük, így megkímélheted magad a felesleges műanyag- és ételhulladéktól.
Töltsd le a Share-waste-et, az ökotindert!Az megvan, hogy egy átlagos magyar évi 67 kilogramm ételt dob ki? Ez nagyjából annyi, mintha egy barátod teljes testsúlyát vágnád ki a kukába. Ha szeretnél csökkenteni a kommunikális hulladéktermelésen, alakíts ki vagy keress komposztálási lehetőséget. A tojáshéj, a kávézacc, a zöldség- és gyümölcshéj, a teafű és a kerti lombok mind lebomlanak a természeti hatások által és újrafelhasználhatóvá válnak. Ha nincs saját kerted, a Share-waste alkalmazás segítségével kiderítheted, hol vannak a hozzád legközelebb eső komposztáló helyszínek. Meglepően sok van már belőlük Budapest kerületeiben.
Kövess civil szervezeteket!A WWF-en és a Greenpeace-en túl is van élet! Ha tájékozódni szeretnél a környezetvédelemmel kapcsolatos megmozdulásokról, tüntetésekről, programokról, esetleg az aktivizmus is közel áll hozzád, kövesd be a Tudatos Vásárlók Egyesületét, a Humusz szövetséget, a Felelős Gasztro Hőst és a Fridays for Future-öt. Ők Magyarországon is képviseltetik magukat, és szívesen adnak információt vagy akár gyakorlati tanácsot egy fenntarthatóbb bolygó érdekében.
Gondold újra, mit engedsz le a lefolyón!Olcsóbban és környezetkímélőbben megúszhatod a takarítást, ha a felesleges illatanyagokkal és kemikáliákkal feltuningolt termékek helyett a biológiai erjesztésű ecet és a szódabikarbóna mellett döntesz. Ha ettől nagyon idegenkednél, kezd kicsiben: a bevásárlás során olyan tisztítószereket válassz, amiket EU-ECO label minősítéssel láttak el, ugyanis ezek nem szennyezik a vizet és a talajt.
Csekkold le a vásárolandó termékek besorolását!A Tudatos Vásárlók Egyesületének (nem mellesleg ingyenes) applikációját érdemes kézben tartani, miközben a boltok sorai között kóborolsz, ugyanis segítségével beszkennelheted a szimpatikus termékek vonalkódját, és megnézheted, milyen besorolás alá tartoznak. Az elérhető legjobb értékelésű termék zöld jelzést kap, a leggyengébb pirosat, kedvenceidből pedig akár listát is készíthetsz a következő vásárlás megkönnyítése érdekében.
The post 10 egyszerű tipp Vászonzsákoslánytól, amivel csökkentheted az ökolábnyomod appeared first on Forbes.hu.