:

Európa tényleg provokálta az oroszokat – a tutyimutyiságával

Európa tényleg provokálta az oroszokat – a tutyimutyiságával

Brüsszelben vett részt energiapolitikai háttérbeszélgetéseken a Forbes.hu. Az egyik ilyenen a German Marshall Fund think-tank biztonságpolitikai szakértője, Kristīne Bērziņa az Európa előtt álló kihívásokról és a múltban elkövetett nyugati hibákról beszélt.

Öt pontban mutatjuk a legfontosabb megállapításokat.

1. Egyik sebezhetőségünket a másikra cseréljük

Bērziņa szerint az, hogy Európa eldöntötte, a zöldenergia mellett kötelezi el magát, mindemellett pedig megszabadul az orosz energiafüggőségtől, szép gondolat, csak éppen ugyanolyan veszélyes tud lenni, mint a jelenlegi helyzet, amikor a fél kontinens azon aggódik, vajon elzárja-e Vlagyimir Putyin orosz elnök a gáz- és olajvezetéket.

Interjú Fekete Emese 23 perc olvasás
Ez messze túlmutat Oroszország letérdeltetésén – Szalay-Berzeviczy Attila szankciós hadviselésről, az első világháború leckéiről és a dráguló életről
Üzlet Topolay Gábor 3 perc olvasás
Hihetetlen, mit művel a rubel, kár, hogy hazugság az egész
Napi címlap Galavits Patrik 13 perc olvasás
Amikor az ukrán ismerősöm írt, azonnal elbőgtem magam – oroszokat kérdeztünk a háborúról

„Persze, foglalkozni kell az orosz függőséggel, de azon is gondolkoznunk kell, hogy az új rendszerek, amiket építünk, hogyan tesznek minket sebezhetővé. Márpedig könnyen megjósolható már most, hogy milyen veszélyek leselkednek ránk” – fogalmazott. Szerinte fel kell rá készülni, hogy a digitalizációval újfajta sebezhetőség alakul majd ki, hiszen a hatalmas adatkapacitásokat és összefüggő rendszerek alkalmas célpontot jelenthetnek. Szerinte Oroszország mellett Kína, Észak-Korea és terroristák is veszélyt jelenthetnek az átalakuló európai energiaszektorra.

2. Megmagyarázhatatlan az Északi Áramlat 2

A szakértő azt mondja, amikor az Északi Áramlat 1-et építették 50 évvel ezelőtt sok szempontból egészen más helyzetben volt Európa. Egyrészt nem nagyon tudtak más helyről, ahonnan megbízhatóan nagy mennyiségű gázt lehetett volna Európa felé szállítani, ráadásul akkoriban a hidegháború miatt rengeteg amerikai katona is állomázott a kontinensen, ez pedig világossá tette a Szovjetuniónak is, hogy nem packázhat csak úgy az európai energiaellátással.

Például azt a kérdést is fel kell tennünk, hogy Oroszország ugyanaz-e, mint a Szovjetunió? Ugyanakkor azt is látnunk kell, hogy Európa sokban különböző helyzetben van, mint ötven évvel ezelőtt. A hosszú évek alatt kialakított függésünk lassú szuverenitásvesztést eredményezett”

– mondta Bērziņa, ezzel elsősorban az Angela Merkel vezette német kormány által erőltetett Északi Áramlat 2-gázvezeték erőltetésére gondolva, amelyen a munkákat a háború kitörése után már a szocialista-zöld-liberális új német kormány függesztette fel.

Szerinte azonban az EU és az USA határozott lépései új utakat nyitnak, még ha a szankciók sok esetben nemcsak az oroszoknak, de a nyugatiaknak is fájnak. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy minden változásról élénk párbeszéd kell, hogy kiderüljön, mi az, amit az egyes társadalmak még el tudnak viselni.

Lángoló autóroncsot oltanak tûzoltók Harkivban 2022. július 11-én, miután orosz rakétatámadás ért egy lakónegyedet az ukrajnai városban. MTI/AP/Jevhen Maloletka

3. A hiba, amire lecsapnának az oroszok

Bērziņa azt mondta, különösen azért fontos figyelni az európai társadalmak tűrőképességére, mert Oroszország kapásból kihasználná az elégedetlenkedéseket. „Ha az energia túl drágává válik, esetleg fűteni sem lehet majd, akkor az európaiak többé nem fogják azt gondolni, hogy megérik az Oroszország elleni szankciók.

Az oroszok meg természetesen kapásból kihasználnák ezt dezinformációk terjesztésére, európai kormányok elleni hergelésre, azt magyarázva, hogy azért megy az embereknek rosszul, mert a kormányuk Oroszországot bünteti. Ez alááshatja a stratégiai terveket, az oroszok pedig megnyerhetik maguknak az európaiakat.”

4. És megérkezik Putyin

A szakértő azt mondja, utólag könnyű stratégiai hibának minősíteni Európa és különösen Németország egyre mélyülő energiafüggőségének kialakítását, de az évtizedek alatt rengeteg dolog történt, ami az évek során ellenkező irányba mutatott. Például a 90-es években az európaiakat motiválta, hogy Szovjetunió összeomlása utáni, Borisz Jelcin vezette, kaotikus viszonyok között vergődő Oroszországot próbálják pacifikálni, és megmutatni neki, hogy mindkét félnek jövedelmező lehet, ha piaci alapon együttműködik Európával.

„Aztán megérkezett Putyin, a maga nagyon technokrata, már-már üzletemberszerű vezetési stílusával. A korai időkben legalábbis ezt lehetett látni rajta. Csak aztán komoly vészjelek is megjelentek.

Például a gázszállítások időnkénti leállítása. Vagy amikor egy országban nem Putyinnak megfelelő politikai változások történtek, akkor hirtelen >>technikai problémák

Hirdetés

Cimkék

Keresés