Kormányellenes házibuli lett a kata elleni tüntetésből, de a végén a rendőrök hazaküldtek mindenkit
Kiábrándult biciklis futárok, jól szituált üzletemberek, nyugdíjasok és tinédzserek demonstrálnak a kata megváltoztatása miatt. Eldurvult a kata tüntetés.
A villámcsapás-szerűen bejelentett új kata törvény ellen szerveztek tiltakozást 10 órára a Parlament elé. A meghirdetett időpontban még csak szórványosan gyülekeztek a népek, de nagyjából fél óra múlva pár száz, maximum ezer fősre duzzadt a tüntetők száma. A módosítás körülbelül félmillió embert érint, és a Facebookon a szokásoknak megfelelően nagy volt a lázongás, de ez a délelőtti időpont nyilván sokakat eltántorított attól, hogy személyesen tegyék tiszteletüket.
Üzlet Forbes 1 perc olvasásElfoglalták a Margit hidat a katás tüntetők – képek
Pénz Forbes 2 perc olvasásÍgy változhat meg a kata, már olvashatók a részletek
Pénz Forbes 1 perc olvasásAkadályozhatja a folyamatos betegellátást a kata-módosítás
Az ismeretségi körömben lévő katások is ezzel indokolták távolmaradásukat, mindenesetre a Kossuth téren megjelentek között ott voltak fiatalok és középkorúak egyaránt. Valamint foodpandás és woltos ételfutárok is képviseltették magukat egy nagyjából 50-100 fős csoporttal. Nincs mit tagadni, igazán esztétikusan keveredtek egymással a pink és világoskék ételhordó táskák.
A Parlament előtt
A spontaneitást jól jelzi, hogy beszédek sem voltak, az emberek békésen áldogáltak, beszélgettek. Csak néhányszor hangzott fel az obligát „Orbán, takarodj” vagy „mocskos Fidesz” kórus, egyszer kétszer megdörrent a „Mentsd meg a Katát!” is, de azért érezhetően ez nem az a fajta mob volt, amely 2006-ban olyan nagy elánnal rohamozta meg a tv-székházat. A téren felbukkant néhány ellenzéki politikus, például Tompos Márton (Momentum), Jámbor András (Szikra Mozgalom) vagy Tordai Bence (Párbeszéd), illetve lehetett néhány Mi Hazánk-kitűzővel flangáló politikust vagy aktivistát is látni.
A délelőtti időpont ellenére gyülekeztek a népek a parlament előtt.Amikor már nagyon kezdett volna leülni a hangulat, és kezdtek volna elszivárogni a népek, megunva a tétlen lézöngést, a tér közepén lengedező magyar zászló alatt csoportosuló kemény mag hirtelen elindult a Margit híd irányába. Kiadták a jelszót „El kell foglalni a hidat!” őket pedig fellobbanó lelkesedéssel követte szinte mindenki.
Hídfoglalás
A spontán tüntetés spontán, de békés hídfoglalássá alakult. A tömegközlekedési eszközök azonnal leálltak, az utasok leszálltak, elhagyták a járműveket. Az autósok meglepő türelemmel vették tudomásul a fennakadást, szórványos dudálás hallatszott csak, de néhány perc alatt kiürültek a sávok, mert a demonstrálók korrektül átengedtek mindenkit.
+ 12 kép a galériában + 12 kép a galériábanA tüntetők egy része a Margitsziget bejáratáig nyomult előre, a bringás ételfutárok képezték az éket, akik letáboroztak a híd közepén, a rendőrök pedig profin lezárták a budai hídfőt. Az elkövetkező fél-egy órában nem történt semmi, a békés hangulat megmaradt, de a feszültség egyre érezhetőbbé vált. Az emberekkel beszélgetve az derült ki, hogy alapvetően azzal van bajuk, hogy adóév közben, szuperváratlanul akarják rájuk kényszeríteni a változtatást.
Spontán hídfoglalássá alakult a tüntetés.A többségnek az a problémája, hogy egyik pillanatról a másikra kellene váltania, úgy, hogy fogalma sincs, mindez milyen terhekkel járna. Sokaknak az a bajuk, hogy előre szerződtek üzleti partnereikkel, így már nem emelhetnek árat, illetve hogy egyszerűen ellehetetlenül a munkájuk, mert úgy megnövekednek a terheik, hogy már nem is érné meg dolgozni. Többen azt is elárulták, hogy a könyvelőjük szabadságon van, vagy épp ők mennének nyaralni, így szeptember elsejéig egyszerűen nincs esély arra, hogy alkalmazkodjanak a változásokhoz.
Általános elégedetlenség
Azt sem lehet elhallgatni, hogy az általános vélekedés szerint a kormány elhibázott gazdaságpolitikája, illetve az unióval folytatott értelmetlen háborúskodás vezetett ahhoz, hogy most rajtuk akarják bevasalni a hiányzó pénztömeget. Nagyjából dél körül a rendvédelmi erők hirtelen megjelentek, és bejelentették a tüntetés felszámolását a sziget bejáratánál.
Kutyául elegük van sokaknak.A tömeg először skandálni kezdett, hogy a rendőrök fizetésemeléséért tüntetnek, de a dolgok hirtelen elfajultak. Megérkezett 4-5 markos rendőr legény, és a hangadót igen erőszakosan megbilincselték, majd betuszkolták egy kisbuszba, ami értelemszerűen meglehetősen erős tiltakozást váltott ki. Ezt követően a demonstrálókat leszorították a Margit híd pesti hídfőjénél tartózkodó nagyobb csoporthoz, akik továbbra is blokkolták az áthaladást. Ezután viszont érezhetően elfogyott a lendület a tiltakozásból.
Házibuli a hídon
Nagyjából 200-300 ember továbbra is ottmaradt, akik megakadályozták az áthaladást a Jászai Mari térnél, ám a politikusok eltűntek. Délután kettő és három között ugyanennyien még mindig blokkolták a hidat, de a lelkesedés érzehetően lecsökkent. Néhányan verset szavaltak, népdalt énekeltek egy megafonba, ám úgy tűnt, hogy ebből nem lesz forradalom. Azonban a tüntetők lelkesek maradtak, és négy óra után is a kitartottak néhány százan. Sőt, valaki telefonról elkezdett zenét játszani a megafonba, majd megjelent egy úr egy hatalmas hangszóróval, aki elkezdett többé-kevésbé felforgató hangvételű dalokat bömböltetni.
A hangulat jó darabig békés volt.Délután öt óra környékén a hídon kialakult egy meglehetősen nagy házibuli. Minden korosztály képviseltette magát, voltak fiatalok és idősebbek is, néhányan üldögéltek, táncoltak, rengetegen beszélgettek, és nem úgy tűnt, mintha ennek a spontán tüntetésnek vége lenne hamarost. Az közben elterjedt a hídfoglalók között, hogy a katamódosítást elfogadta a parlament, de ez igazából sokat nem változtatott semmin.
A rendőrök bezárták a bazárt.Minden mindegy hangulatban várakoztak a népek, a rendőrök eltűntek, agressziónak nyoma sem volt egy darabig. Végül este hét óra felé a rendőrök elkezdték leterelni az embereket a sínről. Kiemelték az ellenállókat (magyarán levonszolták őket az úttestre), majd kilenc óra környékén onnan is kiszorították a demonstrálókat. Elindult a villamos- és autósforgalom, a tüntetést felszámolták, és az új katatörvény elleni tüntetés ezzel gyakorlatilag véget ért.
Személyes benyomások
Úgy éreztem, hogy a tüntetők nem várnak semmit a kormánytól. Nem gondolják, hogy bármilyen hatással lehet a tiltakozásunk a döntéshozókra. Egész egyszerűen az ott lévő emberekben iszonyatos düh és harag volt, úgy érzik, hogy semmibe veszik őket és már nem hisznek el senkinek semmit. Mikor felmerült, hogy felbukkantak újabb ellenzéki politikusok a helyszínen, arra is legyintgettek, a kormánypártiakat pedig válogatott szidalmakkal illették. Nagyon úgy fest, hogy egy olyan réteg foglalta el a Margit hidat, amely úgy érzi, hogy őt nem igazán képviseli senki, nem bízik senkiben, és nem is vár már senkitől semmit.
A tüntetők sem reménykedtek igazán semmiben.Hogy teljesen őszinte legyek, ez azért meglehetősen nyomasztó annak a fényében, hogy itt tényleg egy aktív, tevékeny rétegről van szó. Ezek az emberek egy ideális országban a társadalom motorját képeznék, és nem egy nihilista, semmi jóra nem számító, visszahúzódó magként viselkednének, de a dolgok nem ebbe az irányba haladnak.
Egy magánszemély szerda 18 órára újabb demonstrációt jelentett be a Kossuth térre.
The post Kormányellenes házibuli lett a kata elleni tüntetésből, de a végén a rendőrök hazaküldtek mindenkit appeared first on Forbes.hu.