:

Megépülhet a Hell Energy tulajdonosainak szállodája a tatai Öreg-tó partján?

Érvénytelen lett a háromkérdéses helyi népszavazás vasárnap Tatán; a kezdeményezők az Avalon-csoport Öreg-tó melletti tervezett szállodaépítését szerették volna megakadályozni.

Horváth József jegyző az urnák lezárása után arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az előzetes adatok szerint a szükséges 50 százaléknál (10 281 fő) kevesebben, 8360-an vettek részt a népszavazáson, így a voksolás érvénytelen lett. A 24.hu arról ír:

a résztvevők 90 százaléka a beruházás ellen voksolt.

A választási bizottság a beérkezett jegyzőkönyvek átvizsgálása után megállapítja a végeredményt, amely még nem jogerős, az eljárás az esetleges fellebbezések, óvások miatt elhúzódhat.

A népszavazás akkor lett volna érvényes, ha azon a választópolgárok több mint fele – mintegy tízezer ember – voksolt volna. Egy-egy kérdésben a szavazás eredményességéhez az érvényes szavazatok több mint felének azonossága lett volna szükséges.

Mik voltak a kérdések?

A voksoláson három kérdésben várták a helyiek véleményét: a kezdeményezők egyrészt azt szerették volna elérni, hogy

az önkormányzat ne köthessen településfejlesztési szerződést a tatai Öreg-tó természetvédelmi területén létesülő beruházáshoz kapcsolódóan, megőrizve ezzel a terület természeti és épített értékeit; megtiltották volna,hogy a szomszédos telekre út épüljön, illetve a meglévőt kiszélesítsék;hogy az istállóra és a lovas pályára vonatkozó településképi rendelet és helyi építési szabályzat a 2020. február 28-án hatályos állapotában maradjon.

Mit akar a Hell a tóparton?

A kormányzati támogatással bőven ellátott, globálisan is komoly eredményeket felmutató Hell Energy érdekeltségébe tartozó Avalon-csoport 2020 májusában jelentette be, hogy 120 szobás, ötcsillagos szállodát építene 15 milliárd forintból a saját tulajdonában lévő telken, az Öreg-tó partján. A beruházók szerint a városnak 100 millió forintos adóbevételt hozhatna a létesítmény, emellett 80-100 ember alkalmazására nyújtana lehetőséget.

Mi lett volna, ha érvényes a szavazás?

A tervek ellen nagyszabású lakossági tiltakozás bontakozott ki, a beruházás megakadályozása érdekében Stop Avalon Tata néven alakult civil mozgalom, amely több tüntetést szervezett, majd csaknem 7000 aláírást gyűjtött össze a népszavazás kiírásáért. Nem sűrűn történik ilyen Magyarországon, már önmagában a referendum elérése nagy eredmény volt a civilektől.

Eredményes népszavazás esetén a képviselő-testület egy évig nem hozhatott volna a szavazással ellentétes döntést.

Ez persze jogi kötelem, vagyis ettől akár még, ha egy év csúszással is, de terítékre kerülhetett volna újra a beruházás. Ugyanakkor a politikusok szeretik, ha újraválasztják őket, és Tatán igen komoly volt az ellenállás a beruházással szemben. Hiba lenne nem figyelembe venni ezt. Ahogy az egyik helyi civil szervezet emlékeztetett rá, a legutóbbi helyhatósági választáson 8700 érvényes szavazatból 5000-et szerzett meg a polgármester (most 8000-en szavaztak a beruházás ellen).

Mi lesz a szállodával?

Michl József (Fidesz-KDNP), Tata polgármestere az MTI kérdésére vasárnap este azt mondta, a népszavazáson a tataiak nagy számban vettek részt, de „a többség látta, hogy az önkormányzat korábbi határozata már elébe ment a problémának”.

A városvezetés idén tavasszal fejezte be a helyi építési szabályzat felülvizsgálatát, amely az egész települést érintette: a partnerségi egyeztetések lezárásakor nem változtatott a korábbi status quón, konkrétan erre a telekre vonatkozóan sem, hiszen nem engedélyezte az Avalon-csoportnak a terület nagyobb beépíthetőségét.

A polgármester megjegyezte, hogy a beruházó Avalon-csoport 2020 decemberében már az általuk elkészíttetett hatástanulmányhoz kapcsolódó, az önkormányzat által feltett 105 kérdésre sem válaszolt.

Egyelőre nem tudni, hogyan alakul a beruházás sorsa, az érvénytelen népszavazás ellenére komoly politikai nyomás maradt a városvezetésen, hogyan rendeződik végül az ügy. A beruházó Avalon Center Kft. képviselői legutóbb július közepén tartottak sajtótájékoztatót, akkor azt mondták: „a Magyarország legnagyobb magánturisztikai beruházását jelentő tatai hotelberuházással a cég a természetes és épített környezet maximális megőrzése mellett magas turisztikai értéket és hosszú távú fejlesztést szeretne létrehozni”.

The post Megépülhet a Hell Energy tulajdonosainak szállodája a tatai Öreg-tó partján? appeared first on Forbes.hu.