Nem a forint gyengülése az érthetetlen, hanem az, hogy eddig erősödött
- Forbes
- 15 Aug, 2022
- Címkék: #Pénz # forint # meddig tart a válság
Oda a múlt heti forinterő, megint a hírhedt 400-as határ felé robogunk. Rosszak a hazai kilátások, és erősödik a dollár, amik így együtt betettek a forintnak.
Rég indította ilyen erősen a hetet a forint – írtuk múlt hétfőn a hazai devizáról. Ennek az idilli állapotnak azonban vége, a forint megint az euróval szembeni 400-as szint felé robog. Épp a 398,5-ös szinten jár, ami bő 1,5 százalékos gyengülés napon belül.
De mi történt a forinttal?
Alapvetően az tett be a jegyzésnek, hogy péntek este az S&P negatívra rontotta Magyarország a magyar adósbesorolás kilátásait. Erre a hírre ma délelőtt tudott először érdemben reagálni a devizapiac. Egyelőre tehát nem változott az besorolásunk, de az egyre rosszabb kilátásaink miatt félő, hogy leminősítik az országot. Hazánk jelenleg a BBB szinten áll, ami a befektetésre ajánlott kategória második leggyengébb szintje. Alatta már csak a BBB- van, onnantól lefelé már a befektetésre nem ajánlott kategóriát találjuk.
Több ebből Azt mondod, túl drága a sör a Szigeten? Nézd csak meg a többi európai fesztivál árait is! A hét, amiről azt mondják, hogy érdemes teli tankkal nekiindulniTörök Lajos, az Euilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a kilátásaink romlása alapvetően a költségvetési helyzetünknek szól. „Ha a rezsicsökkentés az eredeti rendszerben hatályban tartja a kormány, szinte biztos, hogy leminősítik a besorolásunkat.”
A szakértő szerint a tovább emelkedő energiaárak és az uniós források elmaradása leminősítést jelenthet.
Ráadásul a források egy részéről tényleg sürgető lenne megállapodni. Az Európai Bizottság hazai képviselete is megerősítette: több mint 1600 milliárd forintot veszít el az ország, ha december végéig a kormány és Brüsszel nem állapodik meg a forrásokról. „Ez a pénz nagyon hiányzik a 2023-as költségvetésből. De egyelőre csak a magyar kormány kommunikálja, hogy közel a megállapodás, az unió részéről nem látszik nagy sietség” – mondja Török.
Egyelőre tehát nincs kilátásban, hogy egyhamar leminősítenének minket, ahhoz pedig, hogy újra befektetésre nem ajánlott kategóriában legyen az ország, a jelenlegi körülményeknek is sokat kellene romlaniuk.
Inkább az eddigi volt érthetetlen
Viszont, ahogy Török fogalmaz: az S&P lépésével kapcsolatos hírek miatt gyengül ma a forint, de inkább a hazai deviza elmúlt két heti erősödése volt érthetetlen. „Nem éreztem érdemi erőt a forintban.
10,75 százalékos alapkamattal drága a befektetőknek kereskedni a forinttal szemben, de ha egy nap alatt 1–1,5 százalékot gyengül az euróval szembeni árfolyam, még így is megéri.”
A kommentárok szerint a forintnak az is betett, hogy a hétvégén kiszivárogtattak egy iratot, miszerint annak ellenére nevezték ki a Fővárosi Ítélőtábla Polgári Kollégium tanácselnökének, Varga Zs. András Kúria-elnök feleségét, hogy jóval kevesebb szavazatot kapott, mint a másik jelölt. Nemcsak betöltheti a tanácselnöki pozíciót, de a Fővárosi Ítélőtáblán politikailag érzékeny ügyekkel is foglalkozhat. És mindez az unióval való, sorsdöntő tárgyalások előtt, amikor a Bizottságnak leginkább a magyar jogállamisági helyzettel van problémája, nem javítja a tárgyalási pozíciónkat.
És a dollárerősödés sem tesz jót a hazai devizának. Múlt csütörtök óta a javuló makrogazdasági kilátások és a kínai lassulás hírére erősödni kezdett a dollár, ami hagyományosan rosszul érinti a kockázatosabb, fejlődő piaci devizákat.
The post Nem a forint gyengülése az érthetetlen, hanem az, hogy eddig erősödött appeared first on Forbes.hu.