:

Ez is az aszállyal jár: mi is ez a spanyol Stonehenge, ami csak nagyon ritkán kerül elő?

Ez is az aszállyal jár: mi is ez a spanyol Stonehenge, ami csak nagyon ritkán kerül elő?

Az egész Európát sújtó aszály mellékhatása megdöbbentette a spanyol régészeket, ahol az ország egyes részein egészen 46 Celsius-fokig kúszott a hőmérséklet.

Terjednek a fotók és videók a kontinensen pusztító erdő- és bozóttüzekről, itthon a Duna rendkívül alacsony vízállása, valamint a Fertő tó kiszáradás közeli állapota jól mutatja a helyzet súlyosságát. Az évtizedek óta nem látott szárazság Spanyolországot sem kíméli. A forró nyaraknak azonban egy üdvözlendő jelenséget is köszönhetünk. A Reuters beszámolója szerint Spanyolország Cáceres tartományában egy ritkán látható műemlék került felszínre az évtizedek óta nem látott aszálynak köszönhetően:

egy őskori sziklakör bukkant elő egy víztározóból a drámai módon lecsökkent vízállás következtében.

Több ebből Hamarosan ökocímke mutatja a boltban, ha egy élelmiszer tönkreteszi a bolygót Ilyen egy alulról szerveződő zöld ötlet

A spanyol Stonehenge

A hivatalosan guadalperali dolmen néven ismert, de spanyol Stonehenge-nek vagy „Guadalperal kincsének” is nevezett, több tucat megalitikus kőből álló kör a feltételezések szerint időszámításunk előtt 5000-ből származik, más források alapján az i.e. 3. és 2. évezred között, a bronzkorban keletkezett. Az biztos, hogy az évszázadok során átépítették: először a kövekből álló kör készült el, ami naptemplomként szolgálhatott, majd a következő években menhirekkel (függőlegesen beállított sziklákkal) bővítették, végül az egészet vízszintes lapokkal fedték be, hogy dolmeneket hozzanak létre.

+ 0 kép a galériában + 0 kép a galériában Így fest mostanság a guadalperali dolmen. (3 kép)

A sziklakört Hugo Obermaier német régész fedezte fel 1926-ban, de a területet 1963-ban Francisco Franco diktatúrája alatti vidékfejlesztési beruházás során elárasztották.

„Igazi meglepetés, ritka lehetőség, hogy hozzáférhetünk a sziklakörhöz”

– mondta a Reutersnek Enrique Cedillo régész, a madridi Complutense Egyetem munkatársa.

A Stonehenge-hez és a guadalperali dolmenekhez hasonló műemlékeket Nyugat-Európában több helyen is találni, de viszonylag keveset tudunk arról, hogy ki állította őket. Mivel sok sziklakör közvetlen közelében találtak már emberi maradványokat, ami megerősíti azt a népszerű elképzelést, hogy a sziklák egykor temetkezési helyszínként szolgálhattak.

From the 'Spanish Stonehenge’ emerging from Spain's Valdecanas reservoir to Mexico, which is facing its worst drought in 30 years, here’s a look at dried up rivers and dams around the world pic.twitter.com/MRvN2n2dbB

— Reuters (@Reuters) August 19, 2022

A látnivaló jelenleg teljesen szabadon áll a Valdecanas víztározó egyik sarkában, ahol a hatóságok szerint a vízszint a tározó teljes befogadóképességének 28 százalékára csökkent. Franco diktatúrája óta csupán négyszer, legutóbb 2019-ben, évtizedek után vált láthatóvá a műemlék.

Pusztító hőség az egész kontinensen

Európa-szerte küzdenek idén nyáron a hőséggel. A példátlan forróságot bizonyítja, hogy Nagy-Britanniában júliusban mérték a valaha volt legmagasabb hőmérsékletet, kereken 40 Celsius-fokot, Spanyolországban és Portugáliában pedig többen is életüket vesztették az akár 46 Celsius-fokig kúszó forróságtól. A napokban 20 ember szerzett égési sérüléseket, miután egy erdőtűz miatt visszafordulni kényszerülő vonat utasai az életüket mentve kiugrottak a felforrósodó vagonokból. Három utast súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba.

10 passengers were injured after fleeing a train engulfed by a forest fire in northeast Spain.

Spain has had 43 large wildfires this year, 4x the number in 2021.

Fires have burned a record 1.6M acres in Europe in 2022, 56% more than the previous record in 2017. pic.twitter.com/jZBNOUf3Eu

— AJ+ (@ajplus) August 17, 2022

Az elmúlt ötven év legsúlyosabb aszályával kapcsolatban Kis Anna meteorológus, az ELTE Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa arra figyelmeztetett, ha nem változtatunk, a 21. század végére mindennaposak lesznek a idei nyárhoz hasonló száraz és forró események.

The post Ez is az aszállyal jár: mi is ez a spanyol Stonehenge, ami csak nagyon ritkán kerül elő? appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés