:

Koronavírus: több oltással hatezer haláleset lett volna elkerülhető itthon

Koronavírus: több oltással hatezer haláleset lett volna elkerülhető itthon

Egy új tanulmány jutott erre a következtetésre.

A védőoltások jelentősége a 18 éven felüli népesség coviddal összefüggő megbetegedési és halálozási kockázatának csökkentésében Magyarországon, 2021. augusztus 16. és 2022. február 6. között” címmel jelent meg a Népegészségügy című folyóiratban egy tanulmány a koronavírus-járványról, amelyet a Portfolio szemlézett.

Interjú Fekete Emese 17 perc olvasás
Meg kell érezni a lélegeztetőgép ritmusát – interjú egy covidbetegeket kezelő gyógytornásszal
Napi címlap Fekete Emese 19 perc olvasás
Alig kap már levegőt, de kimegy a kertbe, és elszívja. Hát mi maradt már nekem, doktornő?
Üzlet Váradi Ibolya 18 perc olvasás
Tisza Kata: Ha ezerféleképpen lehet fiatalnak lenni, miért ne lehetne ezerféleképpen megöregedni – exkluzív interjú 

Ez alapján

6097 haláleset megelőzhető lett volna a koronavírus tavaly őszi negyedik (delta) hullámában és az ötödik (omikron) hullám januári felfutó szakaszában, ha az elhunyt oltatlan fertőzöttek teljesen, vagyis emlékeztető oltással együtt be lettek volna oltva.

2021. május végéig a felnőtt lakosság közel 60 százaléka kapott legalább egy védőoltást, 2022. február 6-ig a felnőtt lakosság 72 százaléka a kapott legalább egy dózist, 45 százaléka pedig emlékeztető oltást, korcsoportonként erősen eltérő arányban.

Az elemzésbe 365 670 fertőzöttet vontak be, 51 százalék a negyedik, 49 százalék az ötödik járványhullámban volt fertőzött laboratóriumi módszerrel megerősített módon.  A vizsgált fertőzöttek 2,2 százaléka, 8089 fő hunyt el.

A teljesen oltottak között az említett időszakban 111 756 megbetegedés és 1251 haláleset történt, míg az oltatlanok körében 234 914 megbetegedés és 6838 haláleset volt.

Ezt azt jelenti, hogy a negyedik hullámban 16-szor nagyobb valószínűséggel betegedtek meg a 18-69 éves oltatlanok, mint a teljesen oltottak (a 70 év felettiek között jóval nagyobb, 8-14-szeres volt a kockázat), 32 nagyobb eséllyel haltak bele a fertőzésbe a 18-79 éves oltatlanok, mint a teljesen oltottak. A 80 év felettiek között 17-szeres volt a kockázat.

Az ötödik hullámban csökkent a különbség a megbetegedési kockázatokban az előző hullámhoz képest, azonban minden korcsoportban igazolható a védőoltással összefüggő kockázatcsökkenés.

A teljesen oltottak relatív halálozási kockázata az oltatlanokéhoz képest 2021. novemberétől 2022. január közepéig a tíz százalékot sem érte el, az időszak nagy részében öt százalék körül volt. Ezt követően is csak 20-24 százalék volt az arány.

A tanulmány arra a következtetésre jut, hogy ha az oltatlanokat teljesen beoltották volna a vizsgált időszakban, és az életkoron túl más eltérés nem lett volna a jellemzőikben, akkor

6626 haláleset helyett 529 haláleset történt volna közöttük. A koronavírussal összefüggő halálozási kockázat a teljes oltottsággal a deltahullám idején 90-95 százalékkal, a omikron esetében pedig 80 százalékkal csökkent.

A szakértők szerint a harmadik oltás után érdemes lehet beadatni a negyedik oltást is az idős, krónikus betegségekkel vagy immunhiánnyal élőknek, mivel 4-6 hónappal a vakcina beadása után már csökken a védettség szintje.

The post Koronavírus: több oltással hatezer haláleset lett volna elkerülhető itthon appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés