:
Breaking News

Igaz, hogy kiválthat egy mini, mobil okosprojektor egy tévét?

Igaz, hogy kiválthat egy mini, mobil okosprojektor egy tévét?

Egyre több a pici, könnyen hordozható vetítő, amelyek első látásra alkalmasak lehetnek arra, hogy nyugdíjba küldjék a tévéket. De tényleg így van ez? És, ha nem, akkor mégis mire lehet használni ezeket a masinákat? Utánajártunk.

Egyre több cég látja meg a fantáziát a kis méretű, könnyen hordozható, és okos funkciókkal kitömött projektorokban, köztük olyan gigászok is, amelyek alapvetően nem a vetítők területén jeleskedtek korábban, vagy amelyek nem igazán az ilyen típusú készülékekről ismertek.

Üzlet Szalai Péter 7 perc olvasás
Erődemonstráció: Megérkeztek Magyarországra a Samsung új telefonjai
Üzlet Szalai Péter 9 perc olvasás
Mit várhatunk ma egy félmilliós telefontól? Megéri egy vagyont kiadni egy mobilért?
Üzlet Szalai Péter 11 perc olvasás
A világ legnagyobb tech kiállításának nincs sok értelme a jelenlegi állapotában

Közéjük tartozik például az Acer, a Xiaomi, az LG vagy a Samsung, és e vállalatok érezhetően sokat költenek a fejlesztésekre ebben a szektorban is. A termékkommunikációban pedig azt sugallják, hogy ezek a modellek akár alkalmasak lehetnek az értelemszerűen lényegesen nagyobb méretű tévék kiváltására akár.

A piaci szereplők sokszor azt sugallják, hogy ezek a termékek a tv kiváltására is alkalmasak. Kép: Acer

A Samsung az év eleji hatalmas amerikai tech show-n, a CES-en ledobott egy komoly bombát, hiszen komoly csinnadrattával bemutatta a The Freestyle fantázianevű, szokatlan kialakítású mini projektorát.

Erre még azok közül is sokan felkapták a fejüket, akik azért nem számítanak a tech szektor rajongóinak, és amely az előzetes információk alapján a jelenlegi legjobb, legnagyobb tudású kompakt mobilprojektornak tűnt.

A modell a várakozásoknak megfelelően idén nyáron a boltokba került, és Magyarországra is eljutott. Kaptam belőle egy példányt, hogy megnézzem, hogy mit várhatunk ma egy ilyen kategóriájú mini vetítőtől, hogy tényleg nyugdíjba küldheti-e a televíziókat.

A legnagyobb előny

Kezdjük rögtön a legnagyobb előnnyel, azaz a mérettel. A kompakt mobilprojektorok lényegesen kevesebb helyet foglalnak, mint egy hagyományos tv, ami azoknak fontos lehet, akik kis lakásban élnek vagy csak egy szobát bérelnek, vagy csak szimplán nem akarnak látni állandóan egy elektronikai eszközt. Emellett az sem utolsó szempont, hogy tényleg elférnek egy közepes hátizsákban vagy bőröndben is.

El lehet vinni őket nyaralni, kempingezni, és értelemszerűen egyszerűen kihurcolhatóak akár a kertbe vagy a teraszra is, egy kis hangulatos esti meccsnézésre vagy filmezésre, amit egy tévéről nyilván nem lehet elmondani.

Tehát azoknál lényegesen sokoldalúbban használhatóak, amit a The Freestyle esetében azzal is kiegészítettek, hogy a tradicionális projektoroktól eltérően egy speciális talpon nyugszik, amelyen a szerkezet bizonyos korlátok között forgatható. Így egyszerűen lehet vele vetíteni a falra, a plafonra vagy akár egy sátor ponyvájára is.

A mobilprojektorok kicsik, könnyűek, és bárhova el lehet őket vinni.

Ez remek ötlet, és a megvalósítás is jól sikerült, és mivel az eszköz megkapta az úgynevezett trapéztorzítás-korrekció funkciót, így a kép többé-kevésbé mindig téglalap alakú lesz. Ez egyébként nem egyedi eljárás, manapság már egyre több projektorba kerül bele. A hordozhatóság alapfeltétele az energiaellátás megoldása, hiszen ha valami csak úgy hajlandó működni, ha be van dugva a konnektorba, akkor az azért alapvetően korlátozza a felhasználót. Éppen emiatt a kompakt mobil projektorok jó része üzemeltethető akkumulátorról is.

Egy ilyen eszköz akár egy sátorból is képes mozit varázsolni. Kép: Samsung

A legelegánsabb, ha a tölthető telep megtalálható a készülékházban, de például a The Freestyle esetében ezt úgy oldották meg, hogy vásárolható hozzá opcionálisan egy nagy kapacitású akkumulátor is. Ez a megoldás azért annyira nem tetszett, hiszen egy mobilnak hirdetett eszköztől joggal várná el az ember, hogy ne kelljen már hozzá külön akksit is venni.

Netflix és az okos funkciók

A tradicionális projektorgyártók sokáig érthetetlen okból fittyet hánytak a televíziókban már jó rég óta elérhető okos funkciókra. De pont ezek az említett, más területről érkező vállalatok voltak azok, amelyek e téren változást hoztak.

Az okos funkciók is megjelentek ebben a termékcsaládban. Kép: Xiaomi

A Samsung és az LG már beépíti az okostévéiből ismert Tizen és webOS platfomokat a projektoraiba, és a Google által fejlesztett Android TV is egyre több készülékben bukkan fel.

Ennek köszönhetően elméletileg már elérhetőek ezekben az eszközökben az olyan népszerű appok, mint a Netflix, Disney+, YouTube vagy az HBO Max, és értelemszerűen ezek révén ipari mennyiségű sorozat, film és egyéb videós tartalom tekinthető meg.

Emellett e termékek már a vezeték nélkül csatlakoztatott kompatibilis telefonok vagy PC-k képének tükrözésére is képesek. A smart szolgáltatások téren tehát a fejlettebb mobil projektorok abszolút versenyképesek a tévékkel.

Képminőség

Mindez viszont a kép minőségéről nem mondható el, ezen nincs mit szépíteni. A Freestyle ugyebár talán a legjobb kompakt hordozható vetítő, azonban még ennek is csupán Full HD a felbontása, ami a belépő szintű, legolcsóbb televíziók szintje, és negyedakkora a részletesség, mint amit a 4K-s készülékek produkálnak.

Az ilyen masinákkal a plafonra vetíthetjük az újságot!

A kontraszt tekintetében elmarad a jelenlegi legjobb QLED vagy OLED televízióktól, a feketéje sem olyan mély. A legnagyobb baj azonban nem ez, hanem, hogy a viszonylag alacsony maximális fényerő (550 nit) miatt igazán csak akkor használható, ha ideálisak a fényviszonyok. Azaz, ha sikerül besötétíteni, és nem égnek a lámpák, hiszen egyébként a kép fakó, halvány lesz. Ezzel egyébként nem csak a Samsung The Freestyle küzd, hanem az ÖSSZES mobil projektor. Sőt, a dél-koreai cég eszköze e téren a jelenlegi csúcsot képviseli a kompakt kategóriában, és még a lényegesen nagyobb fényerejű, nagy teljesítményű házimozi vagy üzleti projektorok is elmaradnak a televízióktól. Ideális körülményeknél egyébként a szép, természetes és valósághű színek visszaadása megoldott.

Az ilyen kompakt eszközök alapvetően kis teljesítményűek, és csak ideális fényviszonyok mellett használhatóak.

Régebben a kompakt hordozható vetítők a mozgásmegjelenítésnél hagyományosan rosszul teljesítettek, ám mostanra sikerült kiküszöbölni a hibákat. Tehát anomáliákat, ronda szaggatást, szellemképesedést a The Freestyle sem produkált. Viszont az is tény, hogy másodpercenként csak maximum hatvan képkocka megjelenítésére képes, és már a középkategóriás televíziók között is akad olyan, ami ennek a dupláját kínálja, ami miatt a játékokra is jobb megoldást jelentenek azok. Az igazsághoz azért az is hozzátartozik, hogy projektorokkal sokkal nagyobb képátló teremthető meg, tehát akár saját kertmozit is összehozhatunk vele.

Tévék ellen?

Bár a fejlődés kézzel fogható, azaz inkább szemmel látható a mobil projektorok szegmensében, de ettől függetlenül a képminőség tekintetében nem játszanak még egy ligában még a középkategóriás televíziókkal sem. Szóval a bevezetőben felvetett kérdésre a válasz az, hogy nem, nem fogják ezek nyugdíjazni a hagyományos tévéket. Ettől függetlenül van létjogosultságuk, hiszen a kis méretükből fakadóan olyan helyekre is egyszerűen eljuttathatóak, ahova a televíziók nem, vagy csak nagyon körülményesen.

A tévékkel nem kelhetnek versenyre, bár a promóciós képekről nem ez jön le. Kép: Samsung

És itt nem csak arra kell gondolni, hogy kivihetjük e masinákat a kertbe, a sátorba vagy egy irodai tárgyalóba a kezünkben, hanem akár arra is, hogy a gyerekszobát is meglátogathatjuk vele néha-néha, hogy megnézzünk közösen egy mesét elalvás előtt. Árak tekintetében a szórás meglehetősen nagy, hiszen a Samsung The Freestyle 300 000 forintba kerül, ennyi pénzért pedig lassan már OLED vagy QLED televíziót is lehet venni. A kisebb tudású, kevésbé jó darabok már kevesebb pénzért megvehetőek, ám azok még komolyabb kompromisszumok megkötésére kényszerítenek.

The post Igaz, hogy kiválthat egy mini, mobil okosprojektor egy tévét? appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés