:
Breaking News

Egyszerre állnak jól és rosszul a magyar gáztárolók

Egyszerre állnak jól és rosszul a magyar gáztárolók

Átlépte a 70 százalékos szintet a magyarországi gáztárolók töltöttsége: fogyasztásarányosan jól állunk, de ahhoz képest, hogy mekkora tárolókapacitása van az országnak, már kevésbé.

A magyarországi gáztárolók töltöttsége átlépte a 70 százalékos szintet, tudtuk meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH).

Szeptember 19-én a hazai földgáztárolók töltöttsége 70,11 százalékos volt, a betárolt mennyiség 4,44 milliárd köbmétert tett ki.

A fogyasztásarányos töltöttséget tekintve Magyarország 40,55 százalékkal a tranzit célú betárolást is végző két ország, Ausztria (72,91 százalék) és Szlovákia (53,59 százalék) után a harmadik legjobb helyen áll európai összehasonlításban (mindenkit figyelembe véve pedig negyedik). A betárolt 4,44 milliárd köbméternyi földgáz az éves lakossági fogyasztást meghaladja (112,26 százaléka). Gázra ugyanakkor a gazdaságnak is szüksége van, ezért mondja a kormány, hogy az összfogyasztás tekintetében 89 napra elegendő gázunk van.

Magyarország földgázellátása a MEKH szerint továbbra is zavartalan, a tárolók feltöltése a megszokott rendben folytatódik.

Több ebből Jöhet az újabb nemzeti konzultáció: összetett külpolitikai kérdést vinne a szavazók elé a Fidesz Mégsem zsarolható Európa, összeomlott az orosz gázimport

Sok vagy kevés? Attól függ, hogyan számoljuk

Ha nem a fogyasztásarányos töltöttséget nézzük, a 70 százalékos magyar adat már kevésbé kimagasló EU-s szinten, bőven elmaradunk a 86,5 százalékos átlagtól (az egyes országok töltöttségi adatait itt lehet böngészni, míg a kapacitásokról itt található infografika).

A száz százalék közelében lévő országok nem feltétlenül érdemesek az összehasonlításra. Az arányokat tekintve a három legjobban álló ország kapacitása jóval elmarad a magyarországihoz képest, Portugáliáé nagyjából huszada (3,6 kWh), Lengyelországé feleakkora (35,8 kWh), Dániáé pedig a hetede (9,1 kWh) – értelemszerűen egyszerűbben tudják feltölteni a tározókat, mint a nagyobb kapacitással rendelkezők.

67 terawattórával a magyar tárolókapacitás az egyik legnagyobb Európában, így érdekes megvizsgálni, hogyan áll az az öt ország, aminek nagyobb tárolókapacitása van, mint nekünk:

Ausztria (95,5 kWh),Németország (245,3 kWh),Franciaország (128,5 kWh),Olaszország (197,7 kWh),és Hollandia (143,8 kWh)

A Reuters legfrissebb (szeptember 20-i) adatai alapján a nagyobb tárolókapacitás ellenére is mind az öten jobban állnak, mint Magyarország.

Ausztria 75, Németország 90, Franciaország 96, Olaszország 88, Hollandia pedig szintén 88 százalékos töltöttségen van jelenleg. Az EU-s összkapacitás 1111 terawattórányi gáz, a magyar kapacitás ebből 6 százaléknak felel meg, míg a legnagyobb tárolókkal rendelkező öt ország kapacitása az EU-s közel háromnegyede. Lakosságarányosan a magyar gáztárolók kapacitása a negyedik legnagyobb az EU-ban, Lettország, Ausztria és Hollandia után.

Magyarország lemaradottsága érthető, hiszen a többi országhoz képest későn kezdtük meg a betárazást, egy hónappal ezelőtt mi voltunk az egyetlenek az orosz gáztól függők közül, ahol nem érték el a tavalyi töltöttségi szintet a tározók.

Szolidaritás is van a világon

Bár a MEKH csütörtöki sajtóközleménye többször is hangsúlyozta Magyarország (fogyasztásarányosan) előnyös helyzetét az EU többi államához képest, az összehasonlítás olyan szempontból nem feltétlenül releváns, hogy az EU alapvetően továbbra is a szolidaritásban gondolkozik.

Az uniós energiaügyi miniszterek júliusban arról döntöttek, hogy a tagállamok önkéntes alapon csökkentik a téli gázfogyasztásukat, valamint a szolidaritás jegyében megosztják tartalékaikat. A tervre csak Magyarország szavazott nemmel – a hozzáállást pedig jól tükrözi a MEKH kommunikációja is, noha pár nappal a szavazás után az energiahivatal is elkezdte megvizsgálni, hogyan lehetne spórolni.

A nem túlságosan szolidáris Magyarország kapcsán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke július végén a Portfolio.hu-nak azt nyilatkozta: „Mindenki érti, hogy gazdaságaink olyan szorosan össze vannak kapcsolva, hogy ha az egyik uniós országban következne be ellátási zavar, akkor az az uniós gazdaságunk egészére nézve is káros következménnyel járna.

A szolidaritás pedig soha nem egyirányú út. Bízom abban, hogy ebben a válságban is megőrizzük az európai szellemet.”

The post Egyszerre állnak jól és rosszul a magyar gáztárolók appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés