Egy 13 éves, rongyosra nézett film nyert újra a mozikban
Hogy lehet, hogy a 2009-es Avatar jobban hozott a hétvégén, mint a Nincs baj, drágám, amikor a Harry Styles-filmet övező botrány folyik minden csapból? Úgy, hogy minden idők egyik legnagyobb franchise-áról volna szó. 2022 megint az Avatar éve lesz, jó reggelt kívánok.
Ahogy arról korábban a Forbes.hu-n is írtunk, a következő hetekben még mindig mellőznünk kell a nagyobb kasszasikereket a mozikból. Ennek így vagy úgy, de világszerte minden nagyobb mozilánc érzi a hatását, még valamilyen szinten a hazai Cinema City is. De talán mégsem ennek szól, hogy a múlt hétvége legjobban kereső filmje a jegypénztárakban nem az épp aktuális premier, Olivia Wilde rendezése, a Florence Pugh-t és Harry Stylest is felvonultató, nem kis PR-katasztrófát szító Nincs baj, drágám lett.
Az történt ugyanis, hogy James Cameron legutóbbi rendezését, a 2009 karácsonyán, lassan tehát 13 éve debütáló Avatart felújított változatban küldték vissza a nagy vásznakra. És globális szinten több pénzt hozott, mint Wilde pszichológiai thrillerje:
az Avatar a vasárnapi becslések szerint 30,5 millió dollárt, míg a Nincs baj, drágám, ha csak hajszállal lemaradva, de 30 milliót.
Üzlet Vaszkó Iván 5 perc olvasásCinema City: Régen hetente jöttek a kasszasikerek, most nem ez lesz. De nem zárunk be
A jó élet Szalai Péter 8 perc olvasásMegérkezett Magyarországra az év legjobban várt tévéje: elmondjuk, hogy milyen
Üzlet Vaszkó Iván 3 perc olvasásAz HBO Max-dráma után mégis készült új magyar műsor, ismert youtuber lesz a házigazda
Nincs akkora baj, drágám
Amerikában azért a Nincs baj, drágám lett a múlt hétvége aranyérmese (4113 moziban mutatták be, és 19,2 millió dollárt hozott), itt az Avatar a harmadik lett (1860 mozi és 10 millió dollár). Persze, érezni lehetett, hogy az előbbi nemzetközi vizeken nem fog túl nagyot domborítani, a kritikusok és a közönség fogadtatása sem volt a legszívélyesebb. Viszont a filmet körülvevő balhéból ennél rosszabbul is kijöhettek volna, már ami a számokat illeti. (A produkció renoméját már rég megtépázta.)
Nehéz összefoglalni a teljes csetepatét, kezdve azzal, hogy Shia LaBeoufnak, aki eredetileg szerepelt volna a filmben, milyen körülmények között kellett elhagynia a produkciót (Wilde azt mondta, ő rúgta ki a színészt, mert Pugh-t zavarta a forgatáson tanúsított viselkedése, de LaBeouf ezt tagadja, és szerinte saját maga döntött a távozásról), odáig, hogy Wilde és Pugh közt állítólag eléggé elmérgesedett a viszony, Pugh pedig csak minimálisan vesz részt a film promóciójában (a hivatalos okok között ott volt a Dűne folytatásának itthon is zajló forgatása).
Pandora újra a világ csúcsán
A 35 millió dollárból készült Nincs baj, drágám 30 milliós nyitóhétvégéje végül is szolid sikernek számít. Az Avatar teljesítménye viszont sokkal meggyőzőbb. Globális szinten eddig is minden idők legtöbb pénzt hozó mozifilmje volt, e pillanatban 2,9 milliárd dollár felé tartanak a bevételek (második a 2019-es, Marvel-féle Bosszúálló: Végjáték kis híján 2,8 milliárd dollárral).
Hogy mit bizonyít a sci-fi kaland újabb világelsősége? Hogy a 20th Century Studios, és a stúdiót ma már birtokló Disney őrületes kasszarobbantásra számíthat ez év végén, amikor is a rég várt második rész, az Avatar: A víz útja sokéves csúszás után végre debütálni fog.
Marketingrészről márpedig kiváló döntés volt az újrabemutató, előre szemlélteti a franchise-ban most is ott rejlő bivalyerőt.
Mindezt csaknem 13 év után újra, ráadásul úgy, hogy tizenvalahány éve a 3D-s vetítésekből származó jegyeladások is nagyobb arányt tettek ki, mint a mai moziiparban.
Bár Cameron nemrég jelentette ki, hogy a 3D-nek, ami az első Avatarnak is egyik védjegye volt, szerinte ma sem áldozott le, a második filmnek, ha ezt nehéz is előre megjósolni, várhatóan mégsem ez lesz a fő vonzereje. Meglehet, Cameron erre tényleg rá fog cáfolni, és olyan 3D-s jegyeladásokat fog produkálni a film, hogy attól mi is csak kamillázni fogunk (nyilván a 2D-s és 3D-s vetítések arányán is múlni fog a dolog). De technológiai értelemben, látványban, vizuális effektusokban azért más módon is lehet példát és utat mutatni az iparágnak, nem csak 3D-vel, ezt már A víz útja első kedvcsinálója is alátámasztotta.
Az első Avatart a magyar mozikba is visszahozták, a folytatás hazai bemutatódátuma 2022. december 15-e.
The post Egy 13 éves, rongyosra nézett film nyert újra a mozikban appeared first on Forbes.hu.