Így spórolunk ma
Írd fel, tervezz, aludj rá egyet!
Mennyi a havi jövedelmünk, és mennyit költünk el belőle? Míg előbbit gyakran fejből is tudjuk, addig a kiadásainkat érdemes külön is feljegyezni – ott a jó öreg a-ceruza, egy Excel-tábla, valamilyen mobilapp vagy több netbankos alkalmazás extra funkciója. A lényeg, hogy ha tudjuk, mire költünk, könnyebb betömni a lukakat, amiken át elfolyik a pénzünk, könnyebb kordában tartani a fix kiadások feletti havi keretet. A különösen veszélyes impulzusvásárlások ellen jó taktika a bevásárlólista, de még jobb az alvás.
Nézz körül!
Nem csak az számít, mit veszünk, hanem az is, hogy mennyiért. Emelkedő infláció mellett ugyanúgy fontos az árverseny: bár az árral szemben kevés kereskedő tud úszni, egy-egy akcióval sok vásárlót behúzhat. Az online árösszehasonlító oldalakkal – különösen a nagyobb értékű fogyasztási cikkeknél – ezt kényelmes is követni, de az akciók mellett a jó öreg pontgyűjtő kártyákkal is kedvező ajánlatokat lehet kifogni. Hódítanak a kupongyűjtés új formái is, több fintech cég (Curve, Recash) mellett már a hagyományos nagy bankok (Erste, OTP) is üzemeltetnek ilyen platformokat.
Egyél okosan!
A kiadásaink több mint negyede élelmiszerre megy, fontos, hogy ezt minél hatékonyabban költsük el. Az éttermi étkezésnél az otthoni főzés több időt és energiát vesz el, a végösszegen ugyanakkor sokat nyerhetünk. Már azzal is spórolhatunk, ha ételrendelésnél magunk megyünk a csomagért kiszállítás helyett, az ételrendelős appok kihagyásával pedig megúszhatjuk a platformok emelt árazását. Plusz zöld pont jár, ha spórolás közben még kidobásra szánt ételt is mentünk, ahogy ezt például a Munch teszi – de a szomszédokkal is ér összebeszélni.
Védd a rezsid!
A mai energiaárak mellett ez az egyik legégetőbb pont. Jelentősen spórolni csak nagy kezdeti beruházások árán lehet (hőszigetelés cseréje, fűtésrendszer korszerűsítése), de léteznek olcsóbb és könnyen felszerelhető megoldások is, mint például a hőtükör fólia. A fogyasztás visszafogását pedig akár apróbb lépésekkel is megkezdhetjük: folyó víz helyett medencében is lehet mosogatni, és egy-két fokkal alacsonyabb belső hőmérséklet is sokat számíthat.
Csökkentsd a digitális rezsid!
Mivel van ilyen is: egyre több online szolgáltatás épül be a mindennapi életünkbe. A streamingháború élesedésével nagy a kísértés, hogy újabb és újabb platformokra fizessünk elő, de erre megoldás lehet, ha váltogatjuk a hozzáférésünket, és egy időben csak egy-két szolgáltatónak fizetünk. Az internet-, telefon- és banki költségeink is alattomosak lehetnek, ha nem figyelünk, itt az idő, hogy most és innentől évente egyszer átnézzük, milyen csomagot használunk, kell-e annyi bankkártya, nem érdemes-e csomagot vagy akár szolgáltatót (bankot, biztosítót, telekom céget) váltani.
Legyél zöld!
A környezettudatos életmód ugyan sokszor növeli a költségeinket is, de van, amikor a fenntarthatóság spórolással is jár. Ruházkodásban a vintage üzletekkel üthetünk két legyet egy csapásra, a közlekedésben az autóhasználat visszaszorításával. A benzinárakkal szemben a közösségi közlekedés vagy a kerékpár is olcsóbb opció, Budapest belvárosában pedig a Mol Bubi közbringarendszer különösen kecsegtető a havi ötszázforintos használati díjával.
The post Így spórolunk ma appeared first on Forbes.hu.