„Példátlan” gázhiány fenyeget – mire elég, ha csak egy fokkal lejjebb vesszük a fűtést?
- Forbes
- 04 Oct, 2022
- Címkék: #Üzlet # gáz # meddig tart a válság
„Nem zárható ki, hogy teljesen leállítják az Európai Unióba irányuló orosz vezetékes gázszállítmányokat még a 2022-23-as fűtési szezon előtt – mikor az európai gázpiac a legkiszolgáltatottabb” – írja hétfőn publikált, negyedéves gázjelentésében a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).
A Euronews összefoglalója szerint az IEA ezért azt tanácsolja az európaiaknak: kapcsolják lejjebb a fűtést, állítsák át a kazánokat. A párizsi székhelyű szervezet szerint ha a háztartásokban csupán egy Celsius-fokkal alacsonyabb hőmérsékletet állítanak be és a kazánok hőmérsékletét is csökkentik, azzal máris jelentősen hozzájárulnak a gáztározók szintjének magasan tartásához.
Ha a lakosság lejjebb állítja a termosztátot, akár 13 százalékkal csökkenhet az európai gázfelhasználás, és segít felkészíteni a legrosszabb forgatókönyvre, ha teljesen leállítják a gázszállítást
– mondja az IEA.
Több ebből A magyar, aki felépítette Európa legnagyobb okosfarmját A Dobosiak története, akik a 18. század óta szőlőt művelnek a Nivegy-völgybenA jelentés szerint a gázhiány „példátlan kockázatával” kell Európának idén télen szembenéznie. Ezért fontosnak tartják, hogy a hatékonyság érdekében a lakossági lépéseket össze kell hangolni az EU energiaágazatában történő gázégetés minimalizálásával, és az épületek gázfelhasználásának csökkentésével.
Az IEA azt is kijelenti, hogy az uniónak a gáztárolók szintjét 90 százalékra kellene emelnie, ezzel felkészülve a szállítmányok elapadására. Jelenleg az uniós tárolók telítettsége 88 százalékos (8 százalékkal a kitűzött, 80 százalékos cél felett).
A szervezet szerint Európának arról is gondoskodnia kell, hogy a gáztartalékok ne csökkenjenek 33 százalék alá a télen, hogy így hirtelen hideg időjárás esetében is elegendő energiával rendelkezzen. Ha ez alá a szint alá csökkenne a tartalék, az az IEA szerint nem biztos, hogy elegendő lenne, ha a fűtési szezon végén jönne egy, például a 2018-ban Európában tapasztalthoz hasonló hideghullám.
The post „Példátlan” gázhiány fenyeget – mire elég, ha csak egy fokkal lejjebb vesszük a fűtést? appeared first on Forbes.hu.