Hogyan ismerd fel, ha gyermeked mentális problémával küzd?
- Forbes
- 10 Oct, 2022
- Címkék: #Legyél jobb! # egészség # Legyél jobb # oktatás
Ma van a lelki egészség világnapja, ennek alkalmából indítja útnak a UNICEF Magyarország ingyenes, online kurzusát a Lélekemelő Program keretében. A szülőket szeretnék segíteni abban, hogy felismerjék és akár meg is előzzék gyermekük komolyabb mentális problémáit és megőrizzék saját lelki egészségüket is.
Öt részes, videókkal kiegészített ingyenes e-learning anyagot dolgozott ki a UNICEF Magyarország a Lélekkel az Egészségért Alapítvánnyal együttműködésben. A cél a szülők segítése a gyerekek problémáinak, a lelki egészség romlása jeleinek felismerésében, a megelőzésben, saját mentális egészségük megőrzésében – írta a szervezet hétfőn a forbes.hu-nak is eljuttatott közleményében.
Legyél jobb! Bánáti Anna 6 perc olvasásMáté Gábor: Nem attól félek, hogy haragszanak rám a gyerekeim, hanem hogy nem haragszanak eleget
Legyél jobb! Bojti Andrea 7 perc olvasásElsős gyermeked valójában még óvodás: öt tanács iskolakezdésre
Ijesztőek a számok
Egy tavalyi UNICEF-jelentés becslése szerint hétből egy serdülő szenved valamilyen mentális betegségben a világon, ami azt jelenti, hogy mintegy 89 millió fiú és 77 millió lány él mentális zavarral a 10-19 éves korosztályban.
Globálisan a diagnosztizált mentális zavarok mintegy 40 százaléka köthető szorongáshoz és depresszióhoz, Európában ez az arány 55 százalékos.
Gyakran előfordul még figyelemhiányos/hiperaktivitási zavar, magatartászavar, értelmi fogyatékosság, bipoláris zavar, evészavar, autizmus, skizofrénia és más személyiségzavarok.
Az öngyilkosság a világon a negyedik, Európában pedig a második leggyakoribb halálok a 15-19 évesek körében,
több mint kétszer annyi fiú követ el öngyilkosságot, mint lány. Kontinensünkön a 10-19 éves korosztályban csaknem 1200-an vetnek véget az életüknek minden évben, naponta átlagosan 3 fiatal hal meg így.
A lelki egészségre odafigyelés megtanulható
A szervezet egy éve elindította Lélekemelő Programját, amelynek középpontjában a gyermekek és fiatalok, a családok, szülők, pedagógusok és gyermekekkel foglalkozó szakemberek lelki egészsége áll.
Ingyenes, interaktív foglalkozást dolgoztak ki, amely kifejezetten a gyerekek mentális egészségére fókuszál. A Lelki egészségórák óratematikája többek között foglalkozik a gyermekek pszichés jólléthez való jogával, a lelki egészség megőrzésének fontosságával, a nehézségek korai felismerésével és egyes stresszlevezető technikák elsajátításával.
Borítókép: Eric Ward
The post Hogyan ismerd fel, ha gyermeked mentális problémával küzd? appeared first on Forbes.hu.