:

Mészáros szuperbankja: a kamatelőnyünk és az uniós megállapodás majd stabilizálja a forintot

Mészáros szuperbankja: a kamatelőnyünk és az uniós megállapodás majd stabilizálja a forintot

Technikai recesszióra számítanak a Magyar Bankholding elemzői. A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó szuperbank a GDP-előrejelzés mellett a fogyasztás visszaeséséről, a forint helyzetéről és kiútjáról, valamint iparági prognózisokról beszélt harmadik negyedéves sajtótájékoztatóján.

Ugyan az infláció további növekedése és az energiapiaci árak bizonytalansága miatt a gazdasági trendek az első féléves előrejelzések alapján romlottak, továbbra is kedvezőek a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó szuperbank elemzői szerint – számolt be a prognózisokról Suppan Gergey, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője.

A bank az idei évi GDP növekedési előrejelzését 5,7 százalékról 5,3 százalékra módosította, míg a jövő évre már lassulással számol. A bank a korábbi, 2,7 százalékos növekedési prognózisát ugyanis 0,4 százalékra csökkentette.

Több ebből Elemzők: ekkor fog tetőzni az infláció – nagyon rosszak a számok Megvan az infláció ellenszere, de mindenkinek fájni fog

Suppan a makrogazdasági előrejelzések ismertetése közben kihangsúlyozta, hogy hosszú idő óta először pesszimistábbak, mint a Nemzetközi Valutaalap (IMF): az intézmény a korábbi 3,7 százalékos, 2022-es növekedés helyett már 5,7 százalékos bővülést vár idén a magyar gazdaságtól. A jövő évi „technikai” recesszió azonban elkerülhetetlennek tűnik.

Nem tudni, mit hoznak magukkal a rezsiszámlák

Lesznek, akiknél horribilisen megugranak a költségek, egy részük azonban energiatakarékossági beruházásokkal előre tud menekülni. A halmaz másik részének tényleg húsbavágó lesz a rezsiemelkedés, így minden téren vissza kell vágnia a fogyasztását – de ennek a halmaznak a nagysága nem ismert, ezért nehéz erre gazdasági prognózisokat alapozni, mondta Suppan a tájékoztatón.

A fogyasztás visszaesésének mértéke pedig kulcsadat lesz, hiszen az elemzők szerint ez fogja majd vissza a növekedést, de a kínálati oldalon is jelentős problémák jelentkezhetnek: éttermek, kávézók, szálláshelyek húzzák le a rolót, de „nem zár be mindegyik, ez árnyalja a képet.”
Suppan az energiaárakról beszélve kiemelte, hogy a rezsiköltségeket Nyugat-Európában sem tudják kitermelni a lakossági fogyasztók, egyre több ország ismeri fel, hogy a monetáris politika csak ársapkákkal és támogatással léphet fel az energiaválság ellen, csak a költségvetés tudja megmenteni a háztartásokat és a lakosságot,

ezzel viszont el fognak szállni a költségvetési hiányok.

A friss augusztusi fogyasztási adatok alapján már látszik, hogy megtorpanóban a lakossági költés: kevesebb élelmiszert vásárolnak a magyarok. A Bankholding vezető elemzője ugyanakkor ezt elsősorban nem az inflációnak, a megnövekedett rezsiköltségeknek és a pesszimista fogyasztói hangulatnak tulajdonítja, hanem a külföldi nyaralások miatt kieső hazai vásárlásoknak és a tudatos fogyasztás előretörésének: Suppan szerint a magyarok egyre tudatosabban tekintenek az élelmiszerhulladék kérdésére, ami „mindenképpen pozitívum”.

Munkaerőpiaci prognózisok terén szintén nem tudni, mikor fordulhatnak negatív irányba a foglalkoztatási mutatók. Vannak olyan szakmák, ahol egyáltalán nem számítanak fordulatra a hiány miatt, és a nyilvántartott álláskeresők számának ugrása is egyelőre még csak szezonális hatás, októbertől azonban számítani lehet a munkanélküliségi ráta növekedésére. A béreknél látható egyszeri kiugrás (extra juttatások, rezsitámogatás) után a multiknak van még mozgásterük az emelésekre, az egész bérpálya növekedésével lehet minimálbér-emelésre számítani – ebben a régiós szereplők már lassan előznek minket.

„El kéne kerülni azt a kellemetlen szituációt, hogy a címlapokon az szerepeljen: a magyar minimálbér kisebb, mint a román” – mondta Suppan.

Nem azonnal fog megroppanni az építőipar

A Bankholding iparági elemzései alapján az építőipar értelemszerűen vissza fog esni, de a jelenlegi, folyamatban lévő beruházásoknak köszönhetően hosszabb átmenettel érkezünk meg a hosszú távú lassuláshoz – és a gyár-, valamint ipari csarnoképítések még húzzák felfelé a mutatókat. A harmadik negyedéves GDP-t elsősorban az ipari termelés fogja húzni Suppan szerint: habár a vegyiparban 30 százalékos, a nitrogénnél pedig 90 százalékos csökkenést lehet megfigyelni, a chiphiány mérséklődésével a járműgyártás képes kompenzálni és ezzel felhúzni az előrejelzést.

Szankciók: nekünk fáj igazán vagy az oroszoknak? – Forbes-vitainterjú a gazdaságunkról

A jelenlegi adatokat főként a mezőgazdaság húzza vissza, az aszályhelyzet ráadásul még nem is mutatkozik meg teljesen a számokban.

Turizmusban ugyan még nem értük el a járvány előtti szintet – a külföldiek egy része, főként a tengerentúli turisták hiányoznak még egész Európából –, a reptéri forgalom már kilábalóban van. A belföldi turizmus visszaesése az elemzők szerint a külföldi célpontok újult népszerűségének köszönhető.

Az uniós megállapodás és a kamatelőny menthetné meg a forintot

A Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője szerint a forint zuhanópályáján az uniós megállapodás tudna fordítani. A jelentős összeg az MNB devizatartalékaként jelentkezne, amiből a folyó fizetési mérleget tudnánk finanszírozni, és a költségvetési egyensúlyromlást is valamelyest ellensúlyozni tudná az adósságpálya csökkentése mellett. Suppan szerint továbbá a

a szigorúbb EKB, FED mellett óriási kamatelőnyünk van, ami elég kéne legyen ahhoz, hogy stabilizálja a forintot.

A külkereskedelmi mérleggel kapcsolatban a szakember elmondta, hogy a cserearány rontja súlyosan a mutatókat, és az unió is hasonló gondokkal küszködik. Sosem fizettünk ennyire sokat energiáért: 1,5 milliárd euró volt az augusztusi kontó. Ha ez fennmarad, az olyan jövedelemelvonást idézne elő, ami sokkal nagyobb recessziót okozna. De nem lesz minden hónapban ilyen számlánk, és az autóipar exportja is javulni fog.A folyó fizetési mérleg esetében a Bankholding szerint a túlzott aggodalom nem indokolt – vannak problémák, de nem számítanak arra, hogy a 2004-es szintet elérjük, és nem is tartós a negatív hatás: az árumérleg-deficit csökkenni fog.A külső adósság átmenetileg emelkedni fog, és hiába nem szerencsés, ha ez növekedési pályára kerül, ebben lesz még mozgástér: a sérülékenységünk Suppan szerint jóval kisebb.

Az elemzés összes adata – mint minden makrogazdasági előretekintés esetében – egy fontos kitétellel érkezik. A mutatók ugyanis talán a legutóbbi világválság idején voltak ennyire érzékenyek. „Az energiaválság befolyásolja, hogy milyen kilátások várhatóak. Ez mindent érint. Még az energetikai szakemberek sem látják az árakat egy héttel előre, ezért minden európai gazdaság bizonytalan. Megbízható, pontos előrejelzést ezért szinte lehetetlen adni” – mondta Suppan Gergely.

The post Mészáros szuperbankja: a kamatelőnyünk és az uniós megállapodás majd stabilizálja a forintot appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés