:

Így hat a lakásárakra a csúcsra futó infláció

Így hat a lakásárakra a csúcsra futó infláció

Tompít, de nem ez az egyetlen mozgatórugó.

Az egyre magasabb szintekre ugró infláció visszafogja a vásárlóerőt, ez pedig a lakáspiacon is megjelenhet, tompítva a drágulás ütemét – írja az ingatlan.com elemzése. Ez azonban csak részben hat a lakásárakra, a másik nagy mozgatórugó az elmúlt években emelkedő nettó átlagkereset, amivel párhuzamosan emelkedtek a lakásárak is, mégpedig 1,3-23,6 százalékkal.

„Fontos kiemelni, hogy a fogyasztói árak emelkedése szerepet játszik a lakásárak növekedésében is, de nem ez az egyetlen mozgatórugója az ingatlanok árszintjének. Ráadásul Magyarországon a lakásárak változása nem is szerepel az inflációs kosárban. A hivatalos adatok szerint az elmúlt években jól látszott, hogy az infláció tavalyi felgyorsulása előtt visszafogott fogyasztói árindex mellett tempós béremelkedés és lakásár-emelkedés következett be” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A felpörgő infláció visszafogja a vásárlóerőt, ez pedig a lakáspiacon is megjelenik, azaz a lakások árának emelkedését lassítja ez a tényező.

Több ebből IMF: itt az egyszerű megoldás az inflációra Fontos döntést hozott az Európa Tanács Magyarország ellen

Az ingatlan.com elemzéséből kiderül, hogy 2018-tól az idén június végéig a nettó átlagbérek negyedévente 7,2-21 százalékos éves növekedést mutattak. Ezzel párhuzamosan a használt lakások árváltozása 1,3-23,6 százalék között mozgott. „Voltak nagyobb és kisebb eltérések a bér- és a lakásár-dinamika között, de viszonylag párhuzamos volt az emelkedés” – emelte ki az ingatlan.com szakértője.

Fékre léphetnek a lakásárak

A szóban forgó időszakban az tizenkét hónapra visszatekintő – éves – inflációs értékek 1,9-20,1 százalék között alakultak a különböző hónapokban. Az árak a múlt év közepén kerültek meredekebb emelkedőre, a múlt év júniusáig 3-5,3 százalékos volt a mutató. A historikus adatokból az is leszűrhető, hogy a visszafogott inflációs időszakban több jutott a mindennapi kiadásokon felül más célokra, komolyabb anyagi terhet jelentő beruházásokra, így például a lakások felújítására vagy éppen vásárlására.

Balogh László szerint a következő időszak lakáspiaci bizonytalansága egyre érezhetőbbé válik. Az infláció emelkedésével párhuzamosan ugyanis a lakásárak is növekednének, de a gazdasági kihívások miatt a vásárlók lakásvásárlásra fordítható jövedelme – például a hitelkamatok és rezsiköltségek emelkedése miatt – várhatóan csökkenni fog.

Összességében pedig ezek a hatások lefékezhetik a lakásdrágulást is. 

The post Így hat a lakásárakra a csúcsra futó infláció appeared first on Forbes.hu.