:

Fehér Gyula

Megcsináltad a Ustreamet és vele az egyik legnagyobb startup­sztorit, amikor eladtad az IBM-nek, tudásod és tőkéd azóta befektetőcéged, az Oktogon Ventures révén a hazai startup-ökoszisztémába tetted. Többet hívnak a portfóliócégek most, hogy válság közeleg?
Nem, egy startupnál mindig helyzet van, ez a normális menet, de a makrokörnyezet kihívásait érezni, van, ahol már látjuk a lassulást. Elég öreg vagyok, 2008-at volt szerencsém egy másfél éves startup alapítójaként átélni.


Azért a 2020-as évek tudtak újat mutatni, nem?
Abszolúte, de megtanultam, hogy bepánikolni semmi értelme, annál kontraproduktívabb dolog a világon nincsen. Ilyenkor végig kell gondolni az üzletet: a jelenlegi működési modellünk mellett milyen kilátásaink vannak? Mennyi időre van pénzünk? El tudunk-e jutni oda, hogy ne legyen szükségünk külső tőkére a működéshez, ha nem, akkor hogyan jutunk hozzá? Ez a helyzet mindenkit arra sarkall, hogy prudensebben működjön, meg néhány, eddig halogatott, nehezebb kérdéssel szembenézzen. A legerősebb cégeket ilyenkor kovácsolják.

Lesznek olyan iparágak, amik most felértékelődnek, vagy amiket jobban néztek?
Nem is annyira iparág, inkább az iparágakon belül bármi, amivel egy vállalat működését hatékonyabbá lehet tenni, költséget lehet csökkenteni, vagy egy nehézzé váló piacon fokozni lehet az értékesítést. Erre spórolás mellett is költeni fognak a cégek.


Van benned becsvágy, hogy egy újabb Ustream-sztori részese legyél?
Mint befektető, mindenképp, persze. Amúgy szoktam még a Ustreammel álmodni.


Jó álmok vagy rémálmok?
Fárasztóak. Újra fennforgások vannak, szervezettel kell foglalkozni, csinálni kell. Én eldöntöttem, hogy nem akarok az életembe még egy ilyet beletenni, mert nincs még egy évtizedem arra, hogy csak a munka, és semmi más. Biztosan lehet másképp is csinálni, én nem tudtam. Befektetőként az a nagyszerű, hogy tudok ilyen srácokkal dolgozni, mint a Soma, a Dominik vagy a Barnabás (sorrendben a Recart, a Colossyan és a Bitrise társalapító-CEO-i – a szerk.). Komolyan, szerintem jobbak nálam, és élvezem, hogy ehhez kicsit hozzá tudok járulni.


Innen kerülhet ki a következő nagy magyar tech sztori is, ki lesz az?
Hivatalból azt kell mondanom, hogy a Bitrise (nevet). Most van egy elég jó évfolyam, a SEON, a Bitrise, a Recart vagy a Shapr3D, ezek már érett cégnek számítanak. Ha a mostani időszakot átvészelik, és közben még jobb üzletet tudnak építeni, akkor ha elindulnak újra fölfelé a cégértékelések, megcsinálhatják azt a bizonyos IPO-t, ami ott lebeg mindenki szeme előtt. És akkor elmondhatjuk majd a román kollégáknak – ahol a UIPath pár éve bejárta ezt az utat –, hogy nekünk is van újra NASDAQ-sztorink.

The post Fehér Gyula appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés