:

Magyar festők rég látott remekeit leplezték le, magasról indul a licit értük

Magyar festők rég látott remekeit leplezték le, magasról indul a licit értük

Két klasszikus magyar remekművet mutatott be csütörtökön a Virág Judit Galéria: Rippl-Rónai József 100 éve nem látott festménye 160 millió forintról, Vaszary János remeke 65 millió forintról indul a galéria december 17-i árverésén.

A Virág Judit Galéria utcafronti szalonjában két, ponyvával leterített remekmű várta a látogatókat. Mellettük Maurer Dóra és Keserü Ilona egy-egy műve – bár ma nem az övék a főszerep, nem lehet szó nélkül elmenni a színek kölcsönhatására épülő alkotások mellett. Pláne, hogy előbbi épp tegnap kelt el rekordáron egy külföldi aukción, utóbbi pedig már átlépte a 100 millió forintos árhatárt.

Keserü Ilona: Mozaikterv c. műve
Fotó: Sebestyén László Maurer Dóra: Quasi-kép, perspektivikus, a 71. lépésből c. műve
Fotó: Sebestyén László

Ennek ellenére, a kortársak helyett ma két klasszikus miatt gyűltek össze a sajtó képviselői. A Virág Judit Galéria 25. születésnapjának megkoronázása lesz a december 17-i aukció, ahol egy Vaszary, valamint egy Rippl-Rónai remekműre licitálhatnak a műkedvelők.

Amikor Vaszary Jánost arról kérdezték, mi foglalkoztatja leginkább a festészetben, mindig azt válaszolta: a színek. Ez jól látszik az utolsó itáliai nyaralásán készült festményen is, az Alassiói strandon, amit 1938-ban, 71 éves korában festett, egy évvel a halála előtt. Vaszary alapvetően a kisebb képek híve volt, összesen öt nagy, közel egyméteres alkotása készült – ezek közül az egyik ez, ami sokáig jó barátjának, Révész Istvánnak a tulajdonában volt, és közel 80 évre eltűnt a szakma és a nagyközönség szeme elől. Most azonban tökéletes állapotban került elő, meglepően élénk színekkel, becsült értéke 120-160 millió forint.

Vaszary János: Alassiói strand
Fotó: Sebestyén László

Szintén lerántották a leplet Rippl-Rónai József 1912 környékén festett, A geszti kastély kertjében című művéről. Rippl Párizsból hazatérve élénk társasági életet élt Kaposváron a helyi arisztrokrácia köreiben, és sorra festette le barátai rezidenciáit, kastélyait. Erre példa ez az alkotás is, ami a Vaszaryra jellemző kukoricás stílusban készült el. A geszti kastély kertjében című mű Spitzer Hermann gyűjteményének darabja volt, a második világháború során a tulajdonossal együtt élte túl a holokausztot pincéről pincére járva, majd ezt követően külföldre került, és csak Hermann halála után juttatták vissza az országba. A festő hibátlan tájképét 1928-ban állították ki utoljára, ezért is fontos mérföldkő, hogy most a Virág Judit Galéria szalonjában láthatjuk. A kikiáltási ár tükrözi a nehéz sorsú festmény történetét: 160 millió forintról indul, amiről eddig csak egyetlen klasszikus festmény startolhatott a magyar műkincspiac történetében: Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos szigete.

„Ennél méltóbban nem is zárhatnánk a jubileumi évünket. Gyönyörű festmények kerültek a kínálatunkba, értékes és erős anyag állt össze mindkét árverésre. Örömmel tölt el bennünket, hogy a hazai klasszikus piac már annyira jelentős, hogy egyre több kép tér haza külföldről – akár száz év után is.

Hihetetlenül megerősödött a hazai kortársak iránti kereslet is, negyed évszázada dolgozunk azon, hogy alkotóink presztízse elérje azt a szintet, amit megérdemelnek”

– mondta el Kelen Anna, a Virág Judit Galéria művészettörténésze.

A képeket bemutató kiállítás december 3. és 18. között ingyenesen megtekinthető.

Nyitókép: Rippl-Rónai József: A geszti kastély kertjében / Fotó: Sebestyén László

The post Magyar festők rég látott remekeit leplezték le, magasról indul a licit értük appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés