:

Kvantum-OLED? Nem kvantumfizika, hanem az év sikersztorija

Kvantum-OLED? Nem kvantumfizika, hanem az év sikersztorija

Az általunk is megjósolt tévéháború tényleg kitört idén. Minden várakozást felülmúlóan nagyot robbant a Samsung idei egyik nagy bombája, a QD-OLED technológia. A tévék tarolnak, a monitorok tarolnak, és még mindig csak az út elején járunk.

2021-végén mi is megírtuk, hogy a hatalmas Samsung konszern kijelzőgyártó divíziója, a Samsung Display nagy dobásra készül.

A cég elhatározta, hogy megtöri a nagy rivális LG majd egy évtizede tartó egyeduralmát a legjobb képminőséget produkáló, közép- és nagyméretű, azaz monitorokba és tévékbe szánt OLED-kijelzők szegmensében.

Ennek érdekében nem sajnáltak sem pénzt, sem időt, sem energiát, és egy többéves kutatás-fejlesztési folyamat 2022 elejére végre kész termékekben manifesztálódott.

Ugyanis a világ egyik legnagyobb technológiai szakkiállításán, a CES-en kész termékekben, egy Sony televízióban és egy Dell Alienware monitorban mutatkozott be az általuk kifejlesztett QD-OLED (Quantum-Dot OLED), azaz kvantumpontos OLED technológia.

Üzlet Szalai Péter 11 perc olvasás
A tv-háború kirobbanásának küszöbén állunk
A jó élet Szalai Péter 8 perc olvasás
Megérkezett Magyarországra az év legjobban várt tévéje: elmondjuk, hogy milyen
A jó élet Szalai Péter 6 perc olvasás
Jön a gamekre kifejlesztett Evnia a Philipstől, kegyetlenül jó látványvilággal

Nagyon meggyőző

A QD-OLED eljárással az volt a Samsung Display célja, hogy a legfontosabb versenyszámban, a képminőség területén vegye fel a versenyt az LG Display más elven működő WOLED (White OLED) megoldásával. Az pedig már a legelső pillanattól kezdve látszódott, érződött, hogy a feladatot sikerrel teljesítették.

Idén mutatkoztak be a QD-OLED termékek.

Az említett tv és monitor egyaránt elképesztően jó látványvilágot produkált ragyogó színekkel, hibátlan feketével, tökéletes kontraszttal, remek betekintési szöggel, nagy képfrissítési rátával és hibátlan mozgásmegjelenítéssel. Tehát hozták az OLED technológiától elvárt szintet, sőt fényerőben magasan felülmúlja a QD-OLED a rivális, LG-féle megoldást, ami a nagy dinamikatartományú tartalmak látványosabb megjelenítését biztosítja.

Máshogy működik, mint a rivális cég eljárása. Kép: Samsung Display

Az első tesztekre sem kellett sokat várni, az iparági szakértők egyöntetűen el voltak ájulva a kvantum-OLED eljárástól. Az említett Sony televízió például a nyár elején megnyerte a világ legjobb tévéjének járó, New Yorkban kiosztott King of TV díjat. Nem sokkal később egyébként maga a Samsung is a boltokba küldött egy QD-OLED-televíziót. Ezt én is tesztelhettem, és nagyon-nagyon elégedett voltam a termékkel.

Komoly meglepetés

Ami igazán komoly meglepetést okozott, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben az új kvantumpontos OLED-termékek nem lettek megfizethetetlenül, halálosan drágák. Nyilván nem olcsók, de nagyjából azt a szintet hozzák, mint általában a jobb OLED-modellek.

Minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a Samsung Display által kifejlesztett technológia élet- és versenyképes, és egyértelműen van létjogosultsága.

Még több partner

Idén még csak néhány cég termékeibe (Samsung és Dell monitorok, Samsung és Sony tévék) kerültek be az új típusú megjelenítők, de látva az eredményeket, és magukat a modelleket hirtelen mások is kezdtek kopogtatni a Samsung Display ajtaján. Az már biztos, hogy jövőre érkezik az MSI és a Philips QD-OLED-monitora.

Újabb gyártók felbukkanása várható. Kép: Sony

Ez utóbbit már ki is lehetett próbálni az cég exkluzív eseményén, és igen-igen meggyőző volt az, amit láttam. Emellett én személy szerint biztos vagyok benne, hogy a Samsunggal hagyományosan jó kapcsolatot ápoló ASUS ilyen készülékeire sem kell majd sokat várni.

Még több monitorra számíthatunk. Kép: Dell Alienware

A tévés szegmens sem nyugszik. A Philips már hivatalosan is megerősítette, hogy rendelkeznek működőképes kvantum OLED tv prototípussal, és az elért eredmények nagyon ígéretesek. Sikerült a jelek szerint összehangolni a két kulcsfontosságú komponenst, a házon belül készülő képfeldolgozó-képvezérlő chipet a Samsungtól érkező panellel, és már csak némi optimalizálásra van szükség.

A kis kvantumpontok alakítják át a kék alapfényt. Kép: Samsung Display

Ebből fakadóan pedig várhatóan már 2023 első félévében érkezhetnek az első televíziók. Mellettük régóta emlegetik még a Panasonicot mint potenciális partnert, és azt a cég munkatársai is megerősítették, hogy „radaron van” náluk az eljárás.

Nagyobb választék

Egy új technológiánál mindig benne van a pakliban a bukás is, mint ahogy arra már számos példát láttunk. Ezért a Samsung Display érthető okokból nagyon minimális szortimenttel kezdte meg a hódítást. A televíziók esetében 55 és 65 inches, 16:9 képarányú, 4K-s paneleket tettek elérhetővé, a monitoroknál pedig be kellett érni egy 34 hüvelykes, ívelt, 3440×1440 képpontos, 21:9 képarányú, azaz ultraszéles megjelenítővel.

Újabb tv gyártók érkezése várható. Kép: Samsung

Hogy a QD-OLED eljárás mennyire életképes, hogy mekkora lehetőséget látnak benne, mi sem bizonyítja jobban, hogy jövőre mindez radikálisan megváltozik. A tervek szerint érkeznek a 49 és 77 hüvelykes változatok a televíziós fronton, sőt a 8K-s panelek érkezése sem kizárt.

Komoly erődemonstráció

A Samsung idén végleg beszüntette az LCD-kijelzők gyártását. Ehelyett a jövőben teljes erővel az alternatív megoldásokra, így tehát például a QD-OLED-re koncentrálnak majd.

A technológia támogatottsága házon belül nagyon stabilnak tűnik, és az elért eredmények abszolút igazolták mindazokat, akik beálltak az eljárás mögé.

Így az év végén már nagyon úgy fest, hogy a Samsung kvantum-OLED-projektje óriási siker. A cég szerint minden várakozást felülmúl a kereslet a panelek iránt, ezért 30 százalékkal feljebb kellett tekerniük a gyártósorok kapacitását.

A kép inősége nagyon meggyőző.

Miután már többször is elhalasztották a QD-OLED kijelzők bevezetését, így azt lehetett sejteni, hogy ha egyszer elszánják magukat, akkor valószínűleg rendben lesznek a termékek, de ilyen erődemonstrációra szerintem nem sokan számítottak. A termékek eszméletlenül jók, az áruk vállalható, megbízhatósági problémák nem jelentkeztek, és nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy a cég sok szempontból egy év alatt felért az LG mellé az OLED-fronton.

Még mindig csak az út elején járunk. Kép: Samsung Display

Persze, még van hova fejlődni, hiszen az ősi rivális jelenleg sokkal több, mintegy húsz partnerrel áll kapcsolatban. De már most látszódnak a jelei annak, hogy ez a hátrány azért csökkenthető, vagy idővel akár le is dolgozható.

Tavaly ilyentájt írtuk, hogy a tv-háború kitörésének küszöbén állunk.

Mostanra már világosan látszódik, hogy a háború kitört, a feleknek pedig be kell vetniük mindent, legyen az innovatívabb technológia és/vagy nyomottabb ár, amivel végső soron mi, a képernyő előtt ülő végfelhasználók járunk a legjobban.

The post Kvantum-OLED? Nem kvantumfizika, hanem az év sikersztorija appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés