Rákellenes vakcinát fejleszt a Moderna
- Forbes
- 15 Dec, 2022
- Címkék: #Üzlet # egészség # koronavírus # vakcina
Fontos előrelépést jelent a daganatos megbetegedések elleni küzdelemben a Moderna vakcinája. De a kezdeti sikerek nem jelentik automatikusan azt, hogy megtalálták a rák ellenszerét.
A Moderna vakcinája jelentős áttörést jelenthet a bőrrák gyógyításában – számolt be róla a Business Insider.
A Moderna kedden közölte, hogy az egyénre szabott bőrrák elleni vakcinaprogramja, ami a COVID-19 vakcinákhoz is használt mRNS-technológián alapszik, sikeresen zárult.
A vizsgálatban 157 a bőrrák egy gyakori típusával, melanómával küzdő súlyos beteget kezeltek. Az eredmények hatására a cég részvényeinek árfolyama kedd délig 21 százalékkal emelkedett.
A Moderna 2016 óta partnere az amerikai Merck & Co. gyógyszergyártónak. A cég a világ egyik legjelentősebb onkológiai gyógyszeripari vállalata, piaci kapitalizációja 266 milliárd dollár jelenleg, több mint 70 ezer munkavállalója van, nemrég jártunk az amszterdami központjukban.
Üzlet Zsiborás Gergő 13 perc olvasásMegtalálják a tűt a szénakazalban – a rák elleni küzdelemre több mint 8 milliárdos befektetést kapott a magyar techcég
Üzlet Madzin Emília 12 perc olvasásAz orvosok legjobb barátja lehet a fejlesztés, amivel feleannyi idő alatt kiderül, mi a bajunk
Jelentősen csökkent a kiújulás és a halálozás aránya
A vizsgálat betegeket először megműtötték, hogy eltávolítsák a daganatot, majd vagy csak a Keytrudával, a Merck gyógyszergyártó rákgyógyszerével (ami a jelenleg elterjedt kezelésnek számít) vagy a Keytrudával és a Moderna vakcinájával kezelték őket.
A Moderna a vakcinákat személyre szabottan, kifejezetten a betegek daganatának egyedi DNS-éhez fejlesztette ki.
A Moderna vakcináját kapó csoportban
44 százalékkal csökkent a rák kiújulásának és halálozásának aránya a csak Keytrudát kapó vizsgálati résztvevőkkel összehasonlítva.
Az amerikai vállalat neve széleskörben 2020-ban terjedt el, amikor elsők között fejlesztette ki az mRNS alapú, koronavírus elleni vakcináját. A mostani eredményeket a Moderna vezérigazgatója, Stéphane Bancel a koronavírus-járvány kezdeti kitöréséhez hasonlította, amikor a Moderna igyekezett gyorsan reagálni és elkezdeni a vakcina fejlesztését.
„Számomra ez ugyanaz a dolog. Az ellenség ebben az esetben a rák. Tudjuk, hogy a technológia működőképes” – mondta a Business Insidernek, arra utalva, hogy a többi daganatos megbetegedés kezelésénél is bevetnék a vakcinát.
Az mRNS lehet a siker kulcsa
A Moderna CEO-ja szerint a Moderna mRNS-megközelítése jelenti a siker kulcsát. A Moderna az mRNS-t használja arra, hogy bejusson az immunsejtekbe, és arra utasítsa ezeket a sejteket, hogy termeljenek bizonyos fehérjéket. Ezek végül segíthetnek az adott személy daganatos megbetegedése elleni küzdelemben.
Hozzátette: olyan áttörésre számít, mint a Keytruda esetében – a Merck rákterápiája 2022 első kilenc hónapjáig 15,5 milliárd dolláros forgalmat hozott.
Óvatosságra intenek
A Moderna és a Merck 2023-ban további vizsgálatot indítana, hogy más daganatos megbetegedéseken is teszteljék a vakcinát. A kísérletek azonban még hosszú évekig elhúzódhatnak, így kereskedelmi forgalomba egy ideig még nem fog kerülni.
Az Insider által megkérdezett szakértők azonban óvatosságra intettek a vakcina hosszú távú sikerét illetően. A tanulmány eredményeit még nem prezentálták tudományos konferencián és nem publikálták folyóiratban sem. Daina Graybosc, az SVB Securities elemzője figyelmeztetett, hogy más kísérleti rákgyógyszerek is ígéretesnek bizonyultak a 2. fázisú vizsgálatokban, hogy aztán a 3. fázisban csalódást okozzanak.
A magyar fejlesztés több mint 8 milliárd forintot kapott
Nemrég számoltunk be a Turbine AI 8 milliárd forintos befektetési köréről a Forbes.hu-n, a magyar deeptech cég a rákgyógyszerek fejlesztésén dolgozik. A Turbine – ahogy korábban írtuk, például az ún. PARP-gátlók esetében – azt kutatja, hogy milyen olyan ígéretes gyógyszercélpontok lehetnek, amelyekre nem alakul ki rezisztencia.
The post Rákellenes vakcinát fejleszt a Moderna appeared first on Forbes.hu.