:

Jön a telekommunikációs apokalipszis Oroszországban?

Jön a telekommunikációs apokalipszis Oroszországban?

2023 januárjától több nagy telekommunikációs szereplő is megszünteti vagy korlátozza tevékenységét Oroszországban. Mivel jár majd? Okoz ez problémát? Milyen hatásai lesznek? Ennek jártunk utána!

2022 végén a Nokia és az Ericsson is bejelentette, hogy végleg végleg Oroszországot az ukrajnai háború miatt.

Vannak, akik erre csak legyintenek, mondván, más nagy cégek is kivonultak, köztük olyan gigászok, mint az Apple, a Samsung, a Microsoft vagy az NVIDIA, de egyelőre semmi jele annak, hogy ez különösebb fájdalmat okozott volna.

Üzlet Oberfrank Balázs 4 perc olvasás
Kilőtt üzemek, IT-startupok és oligarchák – így hatott a háború Ukrajna leggazdagabb embereire
Üzlet Forbes 4 perc olvasás
Ha Oroszország abbahagyja a harcot, megszűnik a háború, ha Ukrajna abbahagyja, megszűnik Ukrajna – mi jön most a háborúban?
Interjú Szedlák Ádám 18 perc olvasás
Az ukránok létrehozták a tűzvezetés Uberjét – interjú

Azonban más vélemények, többek között nyugati elemzők, és független orosz IT-szakértők szerint ez sokkal komolyabb ütést jelenthet, rövid távon is problémákat okozva, közép és hosszú távon pedig akár katasztrofális következményekkel járhat mindez.

Óriási lyuk

Az tény, hogy két olyan piaci szereplőről van szó, amelyek meghatározó szerepet játszanak a telekommunikációs hálózatok kiépítésében és üzemeltetésében.

A hálózatok nélkül ma már elképzelhetetlen az élet. Kép: Ericsson

E két konszern termékei adják a bázisállomások közel felét, gyártanak hardvereket, antennákat, kábeleket, és természetesen állandó szoftveres támogatást is nyújtanak, valamint értelemszerűen végzik a karbantartást is.

Az elmúlt évtizedek során egy jól működő, sok szempontból automatizált, megfelelő logisztikával megtámogatott ökoszisztémát építettek ki, ám ennek most vége.

Ahogy Pekka Lundmark, a Nokia elnök vezérigazgatója fogalmazott: „A kivonulásunk teljes lesz. Nem fogunk semmit sem szállítani Oroszországnak”. Normális körülmények között ez nem okozhatna olyan óriási bajt, hiszen ilyenkor a versenytársak egymást taposva tülekednének, hogy megoldásaikkal betömjék a keletkező lyukakat. Azonban 2023 Oroszországában a helyzet minden, csak nem normális. A riválisok egy része, így például az amerikai Cisco már korábban lelépett.

A Huawei is megszünteti a termékek forgalmazását. Kép: Huawei

És a jelek szerint Kínából sem érkezik majd (elég) segítség, hiszen 2022 év végén az egyik legkomolyabb versenyzőnek számító, 30 százalékos részesedésével piacvezetőnek számító Huawei is bejelentette, hogy radikálisan csökkenti a tevékenységét Oroszországban, és

felfüggesztik a termékek értékesítését, amíg tart a háború.

Mivel jár?

E vezető vállalatok által bejelentett lépések kétségkívül komoly problémákat okozhatnak Oroszországban. Az, hogy többé nem adnak el alkatrészeket és komponenseket, egyrészt azt jelenti, hogy nehézkes lesz a hálózatok tovább bővítése, másrészt pedig értelemszerűen a karbantartás során is komoly gondot jelent majd.

Ha sikerült bespájzolni némi tartalékot, akkor még egy darabig kitarthatnak a készletek, de ezt követően nem marad más út, mint a kannibalizáció.

Az egy dolog, hogy előbb-utóbb lesznek olyan bázisállomások vagy digitális elosztó állomások például, amelyek működésképtelenné válnak, és már meg sem fogják őket javítani. De az is biztos, hogy másokat szántszándékkal fognak leállítani, hogy belőlük kinyerjék a szükséges alkatrészeket.

Ha a tornyok elromlanak, az óriási problémát okozhat. Kép: Nokia

Ez pedig azt jelenti, hogy akár hónapokon vagy egy-két éven belül érződhet bizonyos területeken a szolgáltatás színvonalának romlása. Azaz jó esetben csak rosszabb lesz a lefedettség, lassul az internet, de az is előfordulhat, hogy bizonyos területeken meg is szűnnek majd a szolgáltatások.

Egyre több olyan terület lesz az országban, ha nem változik a helyzet, ahonnan egyszerűen nem lehet majd telefonálni sem.

Lemaradás és biztonsági fenyegetés

Leonyid Konik orosz IT-szakértő szerint, ha ez a helyzet éveken át fennáll, Oroszország a lefedettség terén a kilencvenes végi szintre csúszik vissza.

Viszlát 5G? Kép: Ericsson

Ez pedig azt jelenti, hogy a mobilszolgáltatások csak a nagyobb városokra, és a gazdagabb külvárosokra korlátozódnak majd. Emellett a nyugati cégekhez fűződő kapcsolatok megszakadása automatikus lemaradáshoz vezet technológiai téren, és például az 5G-ről, majd a 6G-ről szinte teljesen le kell mondaniuk.

Ez pedig a későbbiekben komoly gazdasági hátrányt jelent majd a többi országhoz képest, még akkor is, ha normalizálódik a helyzet, és véget ér a háború.

A Huawei az eszközök értékesítését felfüggeszti, a szoftveres támogatást viszont fenntartja. Azonban a két skandináv cég esetében még erről is le kell mondani, ami már önmagában óriási galibát okozhat.

A kivonulás komoly biztonsági kockázatot jelenthet. Kép: Nokia

A frissítések elmaradása ugyanis önmagában a teljesítmény csökkenéséhez, kompatibilitási problémákhoz vezethet, és nem utolsó sorban komoly biztonsági fenyegetést jelent majd. Ez pedig már önmagában komoly krízishez, és a versenyképesség romlásához vezethet majd.

Mit mondanak az oroszok?

A hivatalos orosz állami vélemény ebben a kérdésben is igazodik az elmúlt bő háromnegyed évben megszabott vonalhoz. Azaz szerintük minden szép, minden jó, nincs itt semmi látnivaló. Az oroszországi digitális ügyekért felelős minisztérium a TASZSZ hírügynökség számára eljuttatott közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy az országban nincs hiány a távközlési berendezésekből, illetve hogy a Nokia és az Ericsson kivonulása nem lesz semmilyen hatással a kommunikáció minőségére.

Állítólag nem lesznek ellátási problémák. Kép: Huawei

Makszut Szadajev kommunikációs miniszter később kijelentette, hogy a vezető szolgáltatók közel másfél milliárd dollár értékben szereznek majd be a közeljövőben orosz gyártmányú telekommunikációs berendezéseket. Ezek segítségével pedig értelemszerűen egyszerűen orvosolhatóak a nagy vállalatok kivonulásából fakadó esetleges problémák.

Apróbb probléma, hogy az erre vonatkozó konkrét kérdésekre az említett cégek egyike (MTS, Megafon, Veon, Beeline, Tele 2) sem kívánt vagy tudott válaszolni, legalábbis egyelőre.

Tehát nem lehet tudni, hogy pontosan milyen orosz gyártókra és termékekre gondolt a miniszter.

Illetve az sem tisztázott egyelőre, hogy eszközök előállításához szükséges komponenseket milyen forrásból kívánják majd beszerezni.

Oroszország ugyanis chipeket például nem képes gyártani, tehát ezekből behozatalra szorul. A szankciók miatt viszont ez a folyamat sokkal nehézkesebb és költségesebb, mint korábban.

Durva lesz?

Azt túlzás kijelenteni, hogy telekommunikációs armageddon vár Oroszországra, de minden jel arra utal, hogy a Ericsson és a Nokia kivonulása, valamint a Huawei hátralépése rövid távon kellemetlenségeket okozhat, viszont közép és hosszú távon katasztrofális hatással járhat.

Komoly gazdasági nehézségeket okozhatnak a hálózati problémák. Kép: Nokia

A legújabb okostelefonok, okos órák vagy laptopok nélkül azért lehet élni, de ha alig lehet telefonálni, brutálisan belassul vagy eltűnik az internet, az már jelentősen ronthat az életminőségen, és óriási gazdasági károkat okozhat.

The post Jön a telekommunikációs apokalipszis Oroszországban? appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés