:

2023-ban is egyben akarod tartani a csapatot? Akkor ezt a három kérdést mindenképp vitassátok meg

2023-ban is egyben akarod tartani a csapatot? Akkor ezt a három kérdést mindenképp vitassátok meg

Az év első hetei remek alkalmat nyújtanak az elmúlt 12 hónap átértékelésére és a következő év céljainak megfogalmazására. Ha lehet, ez a három témakör is hangozzon el.

Az évkezdet szinte elkerülhetetlenül az értékelés pillanata. Sokan kérdezik meg ilyenkor maguktól:

Jobb helyen vagyok most az életemben? Előrébb tartok-e, mint 12 hónappal ezelőtt? Fejlődtem? Növekedtem? Boldog vagyok?

Ilyenkor nagy eséllyel tekintenek kritikusan munkahelyi tapasztalataikra és eredményeikre. Majd döntenek úgy, hogy eljött a változtatás ideje.

Ha munkaadóként, szervezeti vezetőként meg akarod tartani a legjobb csapattagokat, akkor itt a kritikus pillanat – vagy a remek lehetőség – arra, hogy közvetlenül tőlük tudd meg: mik a fő törekvéseik, milyen eredményekre és mérföldkövekre van ahhoz szükségük, hogy motiváltak maradjanak és egy év múlva is melletted legyenek.

Vezetőként a Forbes.com szerint is ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy feltérképezed a személyes mozgatórugóikat, vágyaikat és terveiket. Itt az idő a személyes elbeszélgetésekre.

Legyél jobb! Forbes 5 perc olvasás
Öt jel arra, hogy fel kell mondanod – még akkor is, ha válság van
Legyél jobb! Somogyi Szonja 6 perc olvasás
Előzd meg a kiégést: 8 tipp, melyek segítenek fenntartani a munka és a magánélet kényes egyensúlyát
Legyél jobb! Madzin Emília 5 perc olvasás
Tudatosítsd, mi az, ami merít és mi az, ami tölt – hogyan legyél jól vezetőként?

Csak egy állomás vagy

Tartsd szem előtt, hogy minden egyes munkatárs, csapattag a saját egyéni útján halad.

A szerep, amit a szervezet, a vállalkozásod nyújtotta projekt, munkahely, pozíció betölt az életében, csak egy állomás ezen az úton.

Az, hogy milyen sokáig időznek ezen az állomáson, azon múlik, mennyire érzik úgy, hogy ez segíti őket a fejlődésben és előrehaladásban. Vagy abban, hogy a munkán belül és kívül is a vágyott életüket élhessék.

A célkitűzések alkalmával a vezetők – hibásan – kizárólag a munkahelyi célokra koncentrálnak, nagyon ritkán mutatnak túl ezek a beszélgetések a munka világán.

Ahhoz, hogy megfelelő módon tudd támogatni az alkalmazottadat, vezetőként fontos, hogy a személyes célok is teret kaphassanak.

Nem véletlen a feltételes mód, egyénfüggő az is, ki akarja ezeket megosztani. Ezt is tiszteletben kell tartanod.

Íme három kérdéscsokor, melynek mentén fel lehet építeni egy ilyen beszélgetést. Az értekezlet előkészítéséhez a Forbes.com írása szerint segít, ha már a megbeszélés előtt elküldöd a főbb kérdéseket.

1. Hogyan szeretnél szakmai növekedést elérni az előttünk álló évben?

Miről szeretnél tanulni? Milyen projekteken dolgoznál szívesen? Milyen tapasztalatokra vágysz? Milyen képességeket szeretnél kifejleszteni, vagy meglévőket fejleszteni?

Szeretnél újat tanulni, szakmai képzettséget szerezni? Dolgoznál az előadói készségeiden, alaposabban elmélyednél egy-egy témában, szeretnéd jobban megismerni a cég más területeit is? Szeretnél nagyobb felelősséget?

2. Milyen területen szeretnél személyes fejlődést elérni a következő évben?

Milyen élményeket szeretnél megélni? Mi tenne boldoggá a munkaidőn túl?

Szeretnél visszaülni az iskolapadba, tanulni valamit? Vagy utaznál, többet meditálnál? Vennél egy házat? Megírnál egy könyvet? Fejlesztenéd a rajzkészségedet?  Mit szeretnél, mi történjen veled a következő évben?

3. Mit tehetünk érted én és a csapat, hogy elérd ezeket a célokat?

Hogyan támogathatunk? Szeretnél több lehetőséget az értekezleteken? Esetleg rendszeres feedbacket az előrehaladásodról? Vagy segítséget a munkán kívüli tanulási lehetőségek megtalálásában?

Személyes céljaid miatt bizonyos napokon pár perces csúszás sem fér bele, különben lekésnél a különórádról? Szeretnél visszajelzéseket a személyes skilljeidről?

Utánkövetés és visszakérdezés

Ha a beszélgetés sikerrel jár, és a csapattagjaid megosztják veled tervüket, vágyaikat, kérdezz vissza. Tudd meg, milyen motiváció rejlik mögöttük. Ha megismered az őket mozgató erőket, jobban is tudod támogatni őket.

Brainstormingoljatok közösen arról, kin hogyan lehet segíteni egy-egy kérdéskörben. Ha megérted, mi mozgatja őket, érezni fogják, hogy őket is érted. Ez a mindennapi munkában is sokat segíthet, ha átlátod, egy-egy döntés, reakció mögött milyen okok húzódnak.

Együtt olyan munkakörülményeket teremthettek, melyek által a munkavállalód úgy érzi, megfelelő segítséget kap ezen a helyen a növekedéshez.

Ha így történik, nagy valószínűséggel egy év múlva is veled tűzi ki az újabb célokat, nem pedig a következő állomáson a következő vezetőjével.

The post 2023-ban is egyben akarod tartani a csapatot? Akkor ezt a három kérdést mindenképp vitassátok meg appeared first on Forbes.hu.